Indiana Jones a Nagano. Ten příběh přesáhl sport, říká slavný producent o legendárním triumfu

Rudolf Černík
28. 2. 2018 10:50
Franka Marshalla inspirovala česká hokejová óda ke vzniku unikátního dokumentu, jehož premiéru dnes můžete sledovat.
Trailer k dokumentu The Nagano Tapes | Video: Youtube.com

Praha - Ve světové premiéře mohou dnes sledovat diváci unikátní dokument "The Nagano Tapes".

Třiasedmdesát minut dlouhý film plný dobových i historických záběrů a také aktuálních rozhovorů s účastníky tehdejšího turnaje odvysílá od 18 hodin s českými titulky Olympic Channel, který dokument připravil a vysílá na internetu nebo v mobilní aplikaci, a také Eurosport.

Diváci ČT Sport se na film budou moct podívat 29. března od 20.30, repríza pak poběží 8. dubna od 21.30.

Dokument z pětidílné série filmů o silných sportovních momentech produkoval Frank Marshall, který stál také například u filmů o Indiana Jonesovi. V Naganu viděl finálové utkání mezi českým a ruským týmem osobně.

"Vnímal jsem tam, že se spojil nejen tým, ale celý národ. Nebyl to tým snů, ale věřil v sebe a to byla ta pravá olympijská myšlenka. Když jsme se pak bavili o tom, které příběhy bychom chtěli vyprávět, tak právě tento podle nás přesahuje sport," prohlásil na stránkách Českého olympijského výboru Marshall, jehož pět filmů získalo nominaci na Oscara.

Producenti oslovili českého režiséra Ondřeje Hudečka. "Většina lidí si pamatuje, kde v době Nagana byla. Lépe si vybavíme momenty, které jsou pro nás hodně emocionální. Bylo mi deset a byl jsem v neděli ráno u prarodičů doma. Na zápas jsem se vzbudil trochu později a prošvihnul jsem několik minut. Byl jsem trochu naštvaný," líčil Hudeček.

"Když se vám ozve producent, jako je Frank Marshall, že s vámi chce točit film, navíc o tomhle momentu, neřeknete ne. I když jsem chvíli pochyboval, jestli jsem ten pravý. Natočili jsme třicet rozhovorů, vybírali jsme ze 600 hodin materiálu. Přál bych si mít víc času na to, vysvětlit některé detaily," doplnil český režisér.

Slavnostní předpremiéru měl dokument během olympiády v Českém domě v Pchjongčchangu přesně v den dvacetiletého výročí slavného triumfu. "Dokument The Nagano Tapes je báječný, tak tuhle informaci šiřte dál," uvedl při ní Mark Parkman, generální manažer Olympic Channel.

Předpremiéry se zúčastnili také zlatí olympijští medailisté z Nagana, tehdejší obránce Jaroslav Špaček a brankář Milan Hnilička, nebo televizní komentátor Robert Záruba, který v dokumentu vystupuje stejně jako Dominik Hašek, Jaromír Jágr, Petr Svoboda, Brett Hull, Theoren Fleury, Eric Lindros, Alexej Jašin a další osobnosti.

"Nagano tehdy přitáhlo na stadiony hodně dětí, bylo to vítězství, na které hokej čekal," řekl Špaček a Hnilička dodal: "Nebylo to jen Nagano, ale také zlatý hattrick v dalších letech, byla to nejúspěšnější doba v historii, začali jsme věřit, že jsme našli cestu k vítězství. Drželi jsme při sobě, a i když jsme hráli v NHL, jezdili jsme po skončení sezony reprezentovat. Nezapomněli jsme, že náš hokej zažíval v historii těžké časy."

I ty - stejně jako největší hokejový triumf - dokument "The Nagano Tapes" připomíná.

Film The Nagano Tapes zažil svoji světovou premiéru v Českém domě v Koreji | Video: Youtube/Český olympijský tým
 

Právě se děje

před 11 minutami

V březnu přerušilo podnikání o téměř polovinu více živnostníků než loni ve stejné období

Od začátku března přerušilo podnikání 10 033 živnostníků, tedy o 47 procent více než ve stejném období loni. Nejvíc přerušují živnost podnikatelé v oboru stravování a kadeřnických služeb. Vyplývá to z analýzy společnosti Bisnode. Podle ní jsou důvodem opatření přijatá v souvislosti se šířením koronaviru, kdy řada živnostníků nemůže podnikat nebo se o jejich zboží a služby podstatně snížil zájem.

Zdroj: ČTK
před 18 minutami

Evropská komise prodloužila termín pro odpověď na audit k Babišovu střetu zájmů

Evropská komise prodloužila termín pro odpověď na audit ohledně střetu zájmů premiéra Andreje Babiše (ANO) o dva měsíce, tedy do 5. června. Uvedla to ve středu Česká televize na základě vyjádření ministryně pro místní rozvoj Kláry Dostálové (za ANO). Původně měla lhůta vypršet na konci tohoto týdne.

Podle auditu má Babiš přímý i nepřímý vliv na svěřenské fondy, do kterých v roce 2017 vložil kvůli zákonu o střetu zájmů akcie svých firem Agrofert a SynBiol. Česku kvůli tomu hrozí, že přijde o unijní dotace. Babiš jakýkoli střet zájmů popírá.

Zdroj: ČTK
Další zprávy