Nabité české brankoviště? Mrázka rádi vezmeme do party, říká Francouz. Odchod do NHL vyvrací

Daniel Poláček Daniel Poláček
21. 3. 2017 20:53
Start přípravy na květnové mistrovství světa stihli dva gólmani: Pavel Francouz a Patrik Bartošák. Dominik Furch se připojí příští týden. Z NHL by mohl později dorazit Petr Mrázek, reálný je i příjezd Michala Neuvirtha. Kouč hokejové reprezentace Josef Jandač má plno možností, jak řešit brankářskou situaci.
Pavel Francouz při přípravě na květnové mistrovství světa ve Francii a Německu.
Pavel Francouz při přípravě na květnové mistrovství světa ve Francii a Německu. | Foto: Milan Kammermayer

Praha - Jaromír Jágr ukončil reprezentační kariéru, a tak trenéři nemusí před mistrovstvím světa dumat, koho vedle něj postaví. Největší otázkou kolem českého týmu tak zůstává, kdo nastoupí v bráně.

Zatím to vypadá, že Josef Jandač a spol. budou mít luxusní výběr. K dispozici jsou Pavel Francouz s Dominikem Furchem a dorazit by mohli Petr Mrázek s Michalem Neuvirthem. Každý z této čtveřice buď chytá v NHL, nebo je o něj za mořem zájem.

Loni v Moskvě padla zodpovědnost na Francouze s Furchem. Duo F+F podávalo spolehlivé výkony a za čtvrtfinálové ztroskotání rozhodně nemohlo. Třetím mužem byl Matěj Machovský.

Zpoza oceánu nedorazil nikdo. Mrázek na rovinu přiznal, že bez nové smlouvy s Detroitem nikam nepojede. Neuvirth z Philadelphie a Ondřej Pavelec z Winnipegu neprošli zdravotní prohlídkou.

Neuvirth pořád myslí na play-off

Tentokrát je ze hry pouze Pavelec, jenž za Atlantikem prožívá možná nejhorší sezonu. Když po pádu na farmu konečně dostal šanci v hlavním mužstvu, nabouralo mu psychiku zranění kolena a následná operace. K tomu všemu postrádá kontrakt na další ročník.

Pavel Francouz se na minulém MS skvěle doplňoval s Dominikem Furchem.
Pavel Francouz se na minulém MS skvěle doplňoval s Dominikem Furchem. | Foto: ČTK

Oproti loňsku vyloženě nezáří ani Mrázek s Neuvirthem, ale podstatné je, že mají smlouvu na delší období, chtějí reprezentovat a pravděpodobně nepostoupí do play-off, byť Neuvirth pořád doufá. V posledních deseti zápasech bude se spoluhráči dohánět sedmibodové manko.

Detroit je prakticky bez šance, a tak lze o Mrázkově příjezdu mluvit už teď. Hvězdný brankář umí chytat puky, o tom žádná, ale najde společnou řeč s harmonickým duem F+F? "Petra pořádně neznám, ale myslím, že je to normální kluk jako my. Rádi bychom ho vzali do party. Nemůžu na sto procent říct, že to bude klapat dál, ale věřím tomu," říká Francouz.

Gólman ruského Čeljabinsku si po vyřazení z bojů o Gagarinův pohár užil deset dní oddychu, ale hned poté vyjel na led. Nejdřív v Litvínově, poté v Praze pod Jandačovým dohledem. Ví, že po příletu posil zpoza oceánu nemusí dostat tolik prostoru, ale nezabývá se tím: "Jsem připravený úplně na všechno, na mistrovství se ani nemusím dostat."

Francouz: NHL? Nereálné

Tahle varianta by mnohé fanoušky mrzela, vždyť Francouz letos hájil bránu Česka nejčastěji - konkrétně pětkrát - a v Kontinentální lize dosáhl na procentuální úspěšnost zákroků 95,3, čímž předčil všechny konkurenty.

Na Rusko si konečně zvykl, alespoň částečně. "Už mi to tam nepřijde divné. Mám nový byt, dobré zázemí, nějaké možnosti ve městě jsou," vypráví, avšak zároveň tvrdí: "Rusko je pořád Rusko."

Rád by zkusil NHL, stejně jako Furcha ho aktuálně vábí nejeden klub. "Jenže v mém případě je přesun nereálný, protože mám v Čeljabinsku platnou smlouvu na příští sezonu. Žádná možnost tam podle mě není," dodává Francouz.

Pro trenéra Jandače je důležité, že má z čeho vybírat. Jestli povolá překvapivou tvář, tak nejspíš ne do brankoviště. Patrik Bartošák, Matěj Machovský, Roman Will nebo Šimon Hrubec mají šanci jen v případě nečekaných událostí.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Agentura Fitch potvrdila rating Česka. Očekává, že se země s ekonomickými dopady vypořádá

Mezinárodní ratingová agentura Fitch Ratings opět potvrdila hodnocení úvěrové spolehlivosti Česka na stupni AA-. Výhled ratingu je stabilní, což signalizuje, že agentura se hodnocení v dohledné době nechystá změnit.

Stabilní výhled podle agentury odráží očekávání, že se v Česu podaří díky přiměřené politické reakci absorbovat šok, který pandemie covidu-19 znamená pro domácí a zahraniční poptávku a že se česká ekonomika díky postupnému rušení protikoronavirových omezení a vakcinaci stabilizuje. Fitch odhaduje, že se na stavu hospodářství pozitivně projeví investice z fondů Evropské unie a vyzdvihuje silný český trh práce.

Podle české ministryně financí Aleny Schillerové není překvapením, že si ČR svou "skvělou pozici" v očích mezinárodních a nezávislých autorit bezpečně udržuje, míra veřejného zadlužení totiž zemi podle ní řadí mezi "nejdisciplinovanější ekonomiky" v EU.

Zdroj: ČTK
Další zprávy