Junioři vedli nad Kanadou 3:1, senzaci na MS ale do vítězného konce nedotáhli

27. 12. 2021 5:50
Česká hokejová dvacítka prohrála při vstupu do mistrovství světa v Edmontonu s domácí Kanadou 3:6, přestože ve 13. minutě vedla 3:1. Na obratu obhájců stříbra se podílel hattrickem obránce Owen Power, jehož si v červenci vybralo jako jedničku draftu NHL Buffalo. Další duel čeká tým kouče Karla Mlejnka v noci z pondělka na úterý proti Německu.
Mason McTavish z Kanady a český útočník Jiří Kulich v zápase MS do 20 let
Mason McTavish z Kanady a český útočník Jiří Kulich v zápase MS do 20 let | Foto: ČTK

Přestřelku úvodního dějství načal přesně po čtyřech minutách hry McTavish, který po své předchozí nevyužité šanci obkroužil obranné pásmo českého tým, na pravém kruhu přešel přes Nováka a překonal Málka.

Při dalších šancích domácích Mlejnkův tým odolal a v čase 7:47 vyrovnal. Gut při přečíslení po Brabencově přihrávce trefil v brance kameru, od které se puk odrazil ven a po dalším pokračování hry na vstřelený gól upozornil videorozhodčí po 40 sekundách přerušením.

Vzápětí pomohla při Cormierově šanci Málkovi tyč a v polovině úvodní části znovu po Seeleyho pokusu. Ve 12. minutě při Bourgaultově vyloučení nabil Jiříček ze levý kruh Novákovi, který otočil stav přesnou střelou na bližší tyč. Za dalších 51 sekund vedli Češi už 3:1, protože Svozil se šikovně uvolnil fintou mezi nohama přes Zellwegera a trefil se nad levé rameno gólmana Garanda.

Kanada snížila za 23 vteřin, kdy byl Málek ještě rozhozený Perfettiho pádem do brankoviště a nedosáhl na Powerovo nahození. V čase 19:31 bylo vyrovnáno. Nejdříve při přečíslení tří na jednoho nenašel Malát přesně Konečného a kombinaci z protiútoku zakončil přesnou střelu pod lapačkou českého gólmana Sebrango.

V druhé dějství už šancí ubylo. Před polovinou utkání český tým přišel o obránce Jiříčka, který se levým kolenem srazil s Cuyllem a odstoupil ze hry. V čase 27:12 šel pykat Šedivý a za 68 sekund sekund jej následovali zároveň Myšák s Hrádkem a nabídnutou šanci hrát v pěti proti třem Kanada dokonale využila.

Tu první proměnila po půl minutě poté, co Perfetti nabil na pravý kruh Powerovi a Málek se proti jeho pohotové ráně nestihl přesunout. Za 25 vteřin Perfettiho střelu český gólman vyrazil, ale McTavish přihrál u levé tyče volnému Powerovi, jenž dovršil hattrick.

Čtvrtý gól v utkání se Power snažil přidat ve 47. minutě zakončení s hokejkou mezi nohama, ale Málek jeho úmysl vystihl. Snížit mohl po průniku Urban, ale Gerarda nepřekonal. V 54. minutě při Kulichově vyloučení pečetil výsledek střelou z levého kruhu Zellweger.

Mistrovství světa hokejistů do 20 let v Edmontonu:

Skupina A:

Kanada - ČR 6:3 (3:3, 2:0, 1:0)

Branky a nahrávky: 4. McTavish, 13. Power, 20. Sebrango (Perfetti, Bedard), 29. Power (Perfetti, M. Bourque), 31. Power (McTavish, Perfetti), 54. Zellweger (Cormier, Neighbours) - 8. Gut (Brabenec, Kulich), 12. P. Novák (Jiříček, Ivan), 13. Svozil (Gut). Rozhodčí: Brander (Fin.), Iwert (Něm.) - Briganti (USA), Slavikovskij (Rus.). Vyloučení: 2:4. Využití: 3:1. Diváci: 4526.

Kanada: Garand - Seeley, Power, Cormier, Guhle, Zeelweger, Sebrango, Lambos - Bourgault, S. Wright, Perfetti - M. Bourque, McTavish, K. Johnson - Sourdif, Greig, Neighbours - Guenther, Desnoyers, Cuylle - Bedard. Trenér: Dave Cameron.

ČR: J. Málek - Svozil, D. Špaček, Ticháček, Jiříček, Hrádek, D. Moravec, J. Šedivý - P. Novák, Koláček, Myšák - Brabenec, Gut, Kulich - Konečný, Ivan, Malát - Ryšavý, Urban, Kos. Trenér: Karel Mlejnek.

Finsko - Německo 3:1 (1:0, 1:1, 1:0)

Branky a nahrávky: 13. S. Helenius (Lambert), 28. J. Määttä (Heimosalmi, Puutio), 48. S. Helenius (Lambert, Koivunen) - 24. Münzenberger. Rozhodčí: Bloski (Kan.), Harnebring (Švéd.) - Mackey (Kan.), Špůr (ČR). Vyloučení: 4:4. Využití: 0:1. Diváci: 1793.

Skupina B (Red Deer):

Rusko - Švédsko 3:6 (0:1, 1:2, 2:3)

Branky a nahrávky: 37. Svečkov (Čibrikov, Tankov), 45. Mičkov (Děmidov), 46. Mičkov (Smirnov, Děmidov) - 6. Olausson (Holtz, Grans), 28. Edvinsson, 35. Andrae (Grans, W. Eklund), 44. Holtz (W. Eklund), 52. Niederbach (Torgersson), 60. Ljungman (Edvinsson). Rozhodčí: Hennessey (USA), Kowalski - Huseby (oba Kan.), Rey (USA). Vyloučení: 6:2. Využití: 0:3. V oslabení: 0:1. Diváci: 2337.

USA - Slovensko 3:2 (2:0, 1:0, 0:2)

Branky a nahrávky: 14. Knies (Cooley, Peart), 16. Samoskevich (Coronato, Beniers), 33. Slaggert (Kaiser, Dickinson) - 42. Chromiak (Kašlík, Kňažko), 58. Chromiak (Myklucha). Rozhodčí: Kika (ČR), Kova (Fin.) - Jackson (Kan.), Persson (Švéd.). Vyloučení: 6:5. Využití: 2:1. Diváci: 1613. .