Sestup? O něm nepadla věta, ohradil se kouč. Barinka MS odmítl, opory hledají formu

jzp jzp
2. 12. 2020 16:03
Není výjimečné, že Česku na hokejovém mistrovství světa juniorů chybí hvězdy. Tentokrát ovšem může být ještě hůř. Předpokládaní tahouni mužstva hledají formu.
Jan Myšák v zápase MS do 20 let Česko - Německo
Jan Myšák v zápase MS do 20 let Česko - Německo | Foto: Dalibor Sosna

Zatímco třeba ruská dvacítka před časem ovládla Karjala Cup, kde potkala dospělé soupeře, mnozí čeští junioři odehráli v aktuální sezoně jen pár zápasů.

Oproti sborné, ale také Švédsku či Finsku, víc doplatili na proticovidová opatření.

Samotná reprezentace stihla akorát tři přípravné duely proti Slovensku. Jinak objížděla kempy. I proto trenér Karel Mlejnek povolal do přípravy před šampionátem v Edmontonu hned 42 mladíků, aby v ojedinělé situaci nikoho nepřehlédl.

Všichni se v sobotu vydají do "bubliny" ve Vyškově, kde zabojují o konečnou nominaci. K odletu do Kanady budou zapotřebí také tři negativní koronavirové testy za sebou. Letenku získá 25 šťastlivců. Pokud se někdo na místě zraní, náhrada za něj už nedorazí.

Nominace prakticky jistě neunikne křídelníkovi Janu Myšákovi, který má zkušenosti z předchozího šampionátu v Česku a před dvěma měsíci prošel druhým kolem draftu NHL.

Měl by být jedním z hlavních ofenzivních motorů mužstva, jenže na hostování v Litvínově se trápí. V deseti kláních posbíral jedinou asistenci.

Nezáří ani další opory. Jaromír Pytlík ve čtyřech utkáních za prvoligové Litoměřice vůbec nebodoval. Michal Teplý má zatím jediný start za Boleslav, v němž toho moc nenahrál.

"Je těžké komentovat aktuální výkonnost. Kluci dělají maximum," zůstává shovívavý kouč Mlejnek, jenž by měl do Vyškova kvůli pozitivnímu testu na covid-19 dorazit až v pondělí. "Věříme, že na mistrovství světa budou našimi tahouny."

Myšák, Pytlík a Teplý ostatně prokázali um v přípravě proti Slovákům. Stejně jako Marcel Barinka, vnuk Aloise Hadamczika, jemuž se v mládežnických reprezentacích dlouhodobě daří. Tentokrát ale pozvánku odmítl.

"S Marcelem jsem měl hovor na konci listopadu, sám mi volal. Získal smlouvu v Kolíně nad Rýnem, což mu přejeme. A protože německá soutěž začíná v půlce prosince, chce si vybojovat trvalé místo v kádru. V této chvíli tak preferuje klub před reprezentací," vysvětluje Mlejnek.

Největším útočným trumfem by nakonec mohl být méně známý Martin Beránek, jenž v Českých Budějovicích dostává hodně prostoru. Odvděčil se šesti body (4+2) v 16 kláních.

Mezi obránci zase září David Jiříček. Přestože teprve nedávno oslavil 17. narozeniny, už sbírá první body za Plzeň. Spolu se Stanislavem Svozilem z Komety dokonce okusili Karjala Cup za dospělou reprezentaci.

"Vzhledem k tomu, jaké výkony předvádějí, je jejich šance na finální nominaci obrovská," podotýká Mlejnek. "Na Karjale hráli sebevědomě. Na jejich výkonech byste nepoznali, že jsou tak mladí."

Oproti tomu Martin Haš, talent Washingtonu, na sebe v první lize zatím moc neupozornil.

V brankovišti by se o místo jedničky měli poprat Nick Malík, Lukáš Pařík a Jan Bednář. Pouze Malík si v první lize drží úspěšnost zákroků nad 90 procenty. Draftovaný Jakub Dobeš do nominace nepronikl, přestože září v americké juniorce. Kouč Mlejnek však doplnil, že spolupráce ztroskotala na vízových povinnostech.

Sestup nehrozí

Až Češi dorazí do Edmontonu, nejdříve si projdou čtyřdenní karanténou. Pak v přípravě vyzvou Finsko a Německo.

Do šampionátu vkročí na Štěpána proti Švédsku, pochopitelně před prázdnými tribunami. Následovat budou střety s Ruskem, Spojenými státy a Rakouskem. Čtyři nejlepší projdou do čtvrtfinále, výjimečně nesestoupí nikdo.

Přívětivý formát však Mlejnek neřeší. "Na našich akcích nikdy nepadla věta o tom, jestli je mistrovství sestupové, nebo ne," zdůrazňuje. "Nevidím jediný důvod, proč bychom se měli k těmto slovům uchylovat. Uvědomujeme si obrovskou sílu soupeřů, ale při dobré výkonnosti jsme schopni obstát."

Širší česká nominace na MS juniorů 2021

Brankáři: Šimon Zajíček (Litvínov), Nick Malík (Třinec), Jan Bednář (Karlovy Vary), Lukáš Pařík (Benátky nad Jizerou), Tomáš Suchánek (Frýdek-Místek)

Obránci: Karel Klikorka (Mladá Boleslav), Jiří Suhrada (Zlín), Jan Mlčák, Michael Krutil, Šimon Kubíček, Daniel Poizl, Ondřej Baláž (všichni Litoměřice), Michal Hrádek (Pardubice), Martin Haš (Benátky nad Jizerou), Stanislav Svozil (Kometa), David Jiříček, Vladimír Kremláček (Plzeň), Radek Kučeřík (Přerov), Adam Rutar (Olomouc)

Útočníci: Adam Najman, Jakub Rychlovský (oba Liberec), Martin Lang, Matěj Toman, Filip Přikryl, Michal Teplý, Pavel Novák, Jaromír Pytlík, Filip Koffer, David Jindra (všichni Litoměřice), Ivan Ivan (Vítkovice), Ondřej Pšenička (Waterloo Black Hawks, USHL), Radek Mužík (Lulea, Švédsko), Jan Myšák (Litvínov), David Vitouch (Sparta), Adam Raška, Jonáš Peterek (oba Frýdek-Místek), Martin Ryšavý (Přerov), Jakub Brabenec (Kometa), Sebastian Malát (Plzeň), Theodor Pištěk (Örebro, Švédsko), Martin Beránek (České Budějovice), Michael Gut (Sokolov)

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Ruským bankám loni kvůli sankcím a odlivu vkladů klesl zisk o 90 procent

Ruským bankám loni klesl zisk v úhrnu asi o 90 procent na 203 miliard rublů (64 miliard Kč). Na hospodaření finančních ústavů dopadly západní sankce zavedené za válku na Ukrajině a také odliv vkladů. Oznámila to dnes ruská centrální banka.

Západní státy zablokovaly několika klíčovým ruským bankám přístup k mezinárodnímu platebnímu systému SWIFT krátce poté, co Moskva na konci loňského února vyslala na Ukrajinu desítky tisíc vojáků. Největší banky Sberbank a VTB byly nuceny ukončit činnost ve velké části Evropy.

Spolu s dalšími oblastmi ruské ekonomiky ale prokázal tento sektor určitou odolnost, uvedla agentura Reuters. Centrální banka také sdělila, že se komerčním bankám podařilo vyrovnat ztrátu 1,5 bilionu rublů za první pololetí a do konce roku vykázaly zisk.

"Nicméně ne všechny banky byly schopny zcela vyrovnat ztráty ze začátku roku, přičemž někteří hráči zakončili rok s výraznými ztrátami," uvedla centrální banka. Ke konci roku bylo ztrátových 104 bank, v polovině roku jich ještě bylo 130.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Totalita a nenávist není minulost. Putinův režim hýří antisemitismem, řekl Vystrčil

Důvodem, proč si připomínat oběti holokaustu, je, že totalita, autoritářství a nenávist nejsou minulostí. Na dnešním setkání u příležitosti Dne památky obětí holokaustu a předcházení zločinům proti lidskosti to v Senátu řekl předseda horní parlamentní komory Miloš Vystrčil (ODS). Uvedl, že na Ukrajině jsou dnes vražděni nevinní civilisté a jen kousek od Česka Putinův režim nadále hýří antisemitskými výroky i vůči nejvyšším politickým představitelům, jako je například Volodymyr Zelenskyj.

Výročí osvobození koncentračního tábora v Osvětimi se zúčastnili také někteří z těch, kdo holokaust přežili ,a připomněly se i romské oběti holokaustu. Kromě bývalé vězeňkyně nacistického tábora Osvětim-Březinka Dity Krausové dnes pořadatelé přivítali také Vladimira Dvorkina a Vitalije Talalajevského, obyvatele Ukrajiny, kteří uprchli před ruskou agresí a našli útočiště v Česko.

Zdroj: ČTK
Další zprávy