"Víme, jaká je realita." Mladí Češi nad USA vedli, pak ale schytali debakl

30. 4. 2022 16:59
Čeští hokejisté prohráli v semifinále mistrovství světa hráčů do 18 s USA 1:6 a v neděli budou bojovat o bronz proti Finsku, které podlehlo v druhém duelu Švédsku 1:2.
Jiří Kulich, autor jediné české branky v semifinále.
Jiří Kulich, autor jediné české branky v semifinále. | Foto: ČTK

Svěřenci trenéra Jakuba Petra vyhráli zásluhou branky Jiřího Kulicha v Landshutu první třetinu, ve druhé části ale inkasovali pět gólů a jejich šance na postup do finále zhasly.

V semifinále se zopakoval scénář ze základní skupiny, ve které Američané vyhráli nad Českem 6:2. Tehdy rozhodli čtyřmi góly ve druhé třetině.

"Věděli jsme, že jen výkon na hranici našich možností může přinést úspěch. Drželi jsme to první třetinu, řekl bych možná až do půlky utkání," řekl trenér českého týmu Jakub Petr. "V plánu bylo nepropadat v osobních soubojích. Snažili jsme se plán držet, ale víme, jaká je realita," dodal.

I tentokrát se do vedení dostali jako první Češi. Nejprve se museli ubránit v oslabení, což se jim i díky pozornému brankáři Schnattingerovi podařilo. Poté byli současně vyloučeni Casey s Luciusem a Kulich v 16. minutě devátým gólem na turnaji otevřel skóre. Následně mohl z brejku vyrovnat Leonard, ale Schnattinger byl připravený.

V další početní výhodě byl blízko druhé branky Šalé, trefil ale tyč. Američané byli střelecky aktivnější a ve 24. minutě se jim podařilo vyrovnat. Českou ztrátu puku ve středním pásmu potrestal Lucius.

České chyby pak pomohly týmu USA duel otočit a zcela ovládnout. Ve 32. minutě posunul favorita do vedení Gauthier, o dvě minuty později přidal další gól Nazar a americký nápor nezastavil ani oddechový čas, který si kouč Petr poté vzal. Šest sekund po Kulichovu návratu z trestné lavice se prosadil Howard a nevydařenou českou třetinu zakončil Snuggerud.

Po druhé části byl zápas rozhodnutý. V závěrečné třetině se sice Češi dokázali ubránit při krátkém dvojnásobné oslabení, v pokračující klasické přesilové hře ale přidal další gól zámořského týmu Snuggerud. Český celek mohl stav zkorigovat v početních výhodách, druhý gól ale nepřidal a proti výběru USA do 18 let si připsal osmou porážku v řadě.

Mistrovství světa hokejistů do 18 let - semifinále:

USA - ČR 6:1 (0:1, 5:0, 1:0)

Branky a nahrávky: 24. Lucius, 32. Gauthier (Cooley), 34. Nazar (Brindley, Howard), 37. Howard (Spicer, Hutson), 39. Snuggerud (Cooley, Brzustewicz), 49. Snuggerud (Hutson) - 16. Kulich (Šalé, Hamara). Rozhodčí: Iwert (Něm.), Magnusson - Nyqvist (oba Švéd.), Hautamäki (Fin.). Vyloučení: 6:4. Využití: 1:1. Diváci: 1389.

USA: Augustine - Hutson, Chesley, Duke, Casey, Powell, Leddy, Brzustewicz - Gauthier, Cooley, Snuggerud - Howard, Nazar, Brindley - McGroarty, Stramel, Lucius - Leonard, Spicer, Kaplan - Smith. Trenér: Adam Nightingale.

ČR: Schnattinger - Hamara, Prčík, Tůma, Čech, Němec, Dvořák, Puchala - Kulich, Šapovaliv, Šalé - Bareš, Becher, Melovský - Slavíček, Sapoušek, Rymon - Soukup, Polák, Plos - Gaspar. Trenér: Jakub Petr.