Na turnajích dokážeme překvapit, věří kapitán českých juniorů Zábranský

ČTK ČTK
1. 1. 2020 14:03
Čeští hokejisté se ve čtvrtfinále mistrovství světa hráčů do 20 let v Ostravě utkají se Švédskem a kapitán Libor Zábranský si dobře uvědomuje, že domácí výběr nepůjde do čtvrtečního zápasu jako favorit.
Libor Zábranský a Tim Stützle v zápase MS do 20 let Česko - Německo
Libor Zábranský a Tim Stützle v zápase MS do 20 let Česko - Německo | Foto: Dalibor Sosna

Devatenáctiletý bek ale věří, že Češi dokážou soupeře zaskočit, postoupí do bojů o medaile a potvrdí, že hráči ročníku 2000 klíčová utkání na velkých akcích zvládají.

"Někde jsem četl, že jsme takový turnajový ročník. Že vždycky dokážeme na turnajích překvapit. Doufám, že to zvládneme i teď," řekl novinářům Zábranský.

Narážel tak na světový šampionát hráčů do 18 let v roce 2018, kdy Češi ve čtvrtfinále nečekaně vyřadili vysoce favorizovanou Kanadu, nebo na předcházející Memoriál Ivana Hlinky, na kterém postoupili do finále.

Zatímco Češi na MS v Ostravě vyhráli zatím jen jeden zápas, Švédové úspěšně zvládli v třinecké skupině všechny čtyři.

"Bude to těžký zápas. Švédové jsou výborný tým. Budeme mít ale domácí prostředí a věřím, že to všechny strhne k výbornému výkonu," uvedl Zábranský. "Už jsme s tímto ročníkem hráli od šestnáctky. Tak je trochu známe. Musíme se na ně dobře připravit. Alfa omega bude, abychom hráli v pěti," podotkl.

Největším problémem české juniorské reprezentace je totiž vysoký počet vyloučených hráčů a následně inkasované góly v oslabení. "Nejdůležitější bude zůstat od trestné lavice co nejdál, nedělat fauly. Uvědomit si to, že jeden jde dál a jeden pryč. A nechat tam úplně všechno," řekl syn šéfa brněnské Komety.

Čeští hráči ročníku 2000 se stejně starými Švédy většinu zápasů prohráli, což ale podle Zábranského není podstatné. "Tohle je něco úplně jiného než nějaké zápasy v létě. Na tu bilanci bych se asi nedíval. Ukázali jsme, že můžeme hrát s každým. Musíme se připravit, hrát jednoduše, nic nevymýšlet, dodržovat systém a dostat se jim pod kůži," dodal Zábranský.

 

Právě se děje

před 20 minutami

Třináct zemí vyzvalo komisi, aby zasáhla proti maďarskému zákonu proti LGBT

Třináct evropských zemí ve společném prohlášení vyjádřilo "hluboké znepokojení" kvůli novému maďarskému zákonu, který zakazuje na školách materiály zobrazující homosexualitu či změnu pohlaví. Skupina vyzvala Evropskou komisi, aby zasáhla, informovala agentura AFP. Vznik společné deklarace iniciovala Belgie, svůj podpis připojila také Francie, Německo, Irsko, Španělsko, Nizozemsko, Lucembursko, Dánsko, Finsko, Švédsko a tři pobaltské země.

"Naléhavě žádáme Evropskou komisi, jakožto strážkyni smluv, aby využila všechny nástroje, které má k dispozici, k zajištění plného dodržování evropského práva, včetně předložení sporu Soudnímu dvoru EU," uvedli signatáři.

U příležitosti setkání ministrů členských zemí Evropské unie v Lucemburku francouzský ministr pro evropské záležitosti Clément Beaune vyjádřil také "lítost" nad zákazem duhového osvětlení stadionu při utkání fotbalového mistrovství Evropy mezi Německem a Maďarskem v Mnichově. Zákaz UEFA naopak uvítalo Maďarsko. Německo, jako hostitelská země zápasu, chtělo duhovým osvětlením protestovat proti novému maďarskému zákonu. Místo mnichovského stadionu budou během zápasu barvami duhy osvětlené stadiony ve Frankfurtu nad Mohanem, Kolíně nad Rýnem, Berlíně, Mohuči, Wolfsburgu a Augsburgu.

Zákon, který mimo jiné znemožňuje ve školách pro děti mladší 18 let osvětu týkající se sexuálních menšin, kritizují i aktivisté a lidskoprávní skupiny jako diskriminační vůči komunitě LGBT (leseb, gayů, bisexuálů a transgenderových osob).

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Parahokejisté narazí ve čtvrtfinále na Rusy

Čeští parahokejisté prohráli i poslední zápas v základní skupině A na domácím mistrovství světa v Ostravě. Kanadě podlehli 0:10, ve skupině obsadili čtvrté místo a ve čtvrtfinále se utkají s vítězem "béčka" Rusy.

Sborná je přitom mužstvo, kterému se Češi před turnajem chtěli pro čtvrtfinále vyhnout. Rusové sice před dvěma lety hráli v nižší divizi, ale po návratu jejich síla budí strach. Po drtivých výhrách nad Slováky, Italy a Nory skončili ve skupině B první bez ztráty bodu a se skóre 34:1.

Český tým zkusí zastavit rozjetou ruskou mašinu ve středu od 20:45 a navázat na postup do semifinále z předchozího ostravského šampionátu v roce 2019.

MS v parahokeji v Ostravě - skupina A:

Kanada - ČR 10:0 (4:0, 5:0, 1:0)

Branky: 2., 12. a 25. McGregor, 14., 17. a 25. Lavin, 6. a 16. Crane, 23. Jacobs-Webb, 44. Smith.

Další zprávy