Na turnajích dokážeme překvapit, věří kapitán českých juniorů Zábranský

ČTK ČTK
1. 1. 2020 14:03
Čeští hokejisté se ve čtvrtfinále mistrovství světa hráčů do 20 let v Ostravě utkají se Švédskem a kapitán Libor Zábranský si dobře uvědomuje, že domácí výběr nepůjde do čtvrtečního zápasu jako favorit.
Libor Zábranský a Tim Stützle v zápase MS do 20 let Česko - Německo
Libor Zábranský a Tim Stützle v zápase MS do 20 let Česko - Německo | Foto: Dalibor Sosna

Devatenáctiletý bek ale věří, že Češi dokážou soupeře zaskočit, postoupí do bojů o medaile a potvrdí, že hráči ročníku 2000 klíčová utkání na velkých akcích zvládají.

"Někde jsem četl, že jsme takový turnajový ročník. Že vždycky dokážeme na turnajích překvapit. Doufám, že to zvládneme i teď," řekl novinářům Zábranský.

Narážel tak na světový šampionát hráčů do 18 let v roce 2018, kdy Češi ve čtvrtfinále nečekaně vyřadili vysoce favorizovanou Kanadu, nebo na předcházející Memoriál Ivana Hlinky, na kterém postoupili do finále.

Zatímco Češi na MS v Ostravě vyhráli zatím jen jeden zápas, Švédové úspěšně zvládli v třinecké skupině všechny čtyři.

"Bude to těžký zápas. Švédové jsou výborný tým. Budeme mít ale domácí prostředí a věřím, že to všechny strhne k výbornému výkonu," uvedl Zábranský. "Už jsme s tímto ročníkem hráli od šestnáctky. Tak je trochu známe. Musíme se na ně dobře připravit. Alfa omega bude, abychom hráli v pěti," podotkl.

Největším problémem české juniorské reprezentace je totiž vysoký počet vyloučených hráčů a následně inkasované góly v oslabení. "Nejdůležitější bude zůstat od trestné lavice co nejdál, nedělat fauly. Uvědomit si to, že jeden jde dál a jeden pryč. A nechat tam úplně všechno," řekl syn šéfa brněnské Komety.

Čeští hráči ročníku 2000 se stejně starými Švédy většinu zápasů prohráli, což ale podle Zábranského není podstatné. "Tohle je něco úplně jiného než nějaké zápasy v létě. Na tu bilanci bych se asi nedíval. Ukázali jsme, že můžeme hrát s každým. Musíme se připravit, hrát jednoduše, nic nevymýšlet, dodržovat systém a dostat se jim pod kůži," dodal Zábranský.

 

Právě se děje

před 27 minutami

Rozbory vody z Bečvy po druhém úniku chemikálií potvrdily nadlimitní výskyt niklu

Výsledky rozborů vody z Bečvy, které ve Valašském Meziříčí - Juřince v úterý odpoledne odebrali inspektoři České inspekce životního prostředí (ČIŽP), prokázaly zvýšené množství niklu. Výsledky nepotvrdily zvýšený obsah kyanidů. Uvedli to mluvčí ČIŽP Radka Nastoupilová a valašskomeziříčský starosta Robert Stržínek (ANO).

Na hladině řeky se v úterý vytvořila pěna. Podle Stržínka se znečištění do Bečvy dostalo z vyústění kanálu vedoucího z areálu rožnovské Tesly, tedy z toho, jímž podle policie před několika týdny do řeky unikl kyanid. "Jsem si plně vědom, že zatím nemáme křížovou kontrolu, tedy výsledky námi odebraných vzorků. Ale vzhledem k tomu, že jsme veřejnost upozornili na nebezpečí, jež by mohlo hrozit, považuji za nutné už nyní všechny uklidnit zprávou, že v řece není jedovatá látka. Jakmile budeme mít výsledky rozborů dalších vzorků, budeme veřejnost informovat," řekl Stržínek.

Nikl není podle inspekce pro člověka významně toxický, patří ale mezi potenciální karcinogeny a je rozšířeným kožním alergenem. Opakovaný kontakt nebo i požití mohou vyvolat přecitlivělost a alergické reakce. Toxicita je pro některé vodní organismy poměrně vysoká, a z tohoto důvodu je jeho přípustná koncentrace v povrchových vodách limitována přísněji než v pitné vodě.

Zdroj: ČTK
před 28 minutami

Řecko a Turecko zasáhlo zemětřesení

Část Řecka a Turecka v pátek zasáhlo zemětřesení s ohniskem v Egejském moři v hloubce 16,5 kilometru. Otřesy pocítili i obyvatelé Atén a Istanbulu, píše agentura AP. Ohnisko se nacházelo 13 kilometrů severně od řeckého ostrova Samos. Podle Evropského středomořského seizmologického centra (EMSC) otřes dosáhl síly 6,9 stupně, turecké úřady uvádí sílu 6,6 stupně.

Podle prvních zpráv z tureckých médií největší škody zaznamenalo pobřežní město Izmir, kde žijí tři miliony obyvatel, a jeho okolí. V oblasti se zřejmě zřítilo několik budov. Škody hlásí také řecký ostrov Samos, kde žije 45 000 obyvatel. Podle agentury AFP pobřeží ostrova zasáhlo malé tsunami. Ani z Řecka ani z Turecka nejsou zatím hlášeni mrtví či ranění.

před 1 hodinou

Elektronická evidence tržeb se odkládá až do konce roku 2022

Odklad elektronické evidence tržeb (EET) se prodlouží až do konce roku 2022. Prezident Miloš Zeman tuto změnu zákona podepsal, informoval dnes ČTK jeho mluvčí. Důvodem odkladu je podle ministryně financí Aleny Schillerové (za ANO) snaha ulevit podnikatelům v době koronavirové epidemie. Podle expertů i opozice to znamená konec tohoto projektu.

Povinnost EET je prozatím zrušena do konce letošního roku. Vláda navrhla další odklad na základě aktuální situace kolem šíření koronaviru, výhledu ekonomiky a konzultace s podnikatelskými svazy, asociacemi a komorami. O osudu EET se nejspíš rozhodne ve sněmovních volbách na podzim 2021. Schillerová věří tomu, že EET bude obnoveno.

Zdroj: ČTK
Další zprávy