Gólová paráda po vzoru Granlunda. Slováci zpražili českou dvacítku nádhernou trefou

18. 4. 2021 13:38
Česká hokejová reprezentace do 20 let neodjížděla z Piešťan po dvou přátelských zápasech proti Slovensku vůbec spokojená. V sobotu ovšem musela před gólem domácího útočníka Martina Chromiaka smeknout.
Slovenský hokejový útočník Martin Chromiak.
Slovenský hokejový útočník Martin Chromiak. | Foto: Instagram Martina Chromiaka

Češi v druhém přátelském duelu v první třetině vedli, ale necelé dvě minuty před sirénou je zpražila trefa Martina Chromiaka. Slovenský šikula dostal za bránou více prostoru, nabral puk na čepel a rychlým pohybem ho zametl nad rameno gólmana Oldřicha Cichoně.

Podívejte se na nádherný gól Martina Chromiaka:

Artistický kousek představil v hokeji jako první Mike Legg z univerzity v Michiganu v březnu 1996 ve vysokoškolské lize NCAA. Proto se gólům dosaženým tímto způsobem začalo přezdívat Michigan.

Evropští fanoušci zaregistrovali netypickou možnost skórování během mistrovství světa 2011 v Bratislavě. V semifinále s Ruskem tehdy uhranul fantastickým gólem finský útočník Mikael Granlund. A od té doby gólů "značky Michigan" na vrcholné scéně přeci jen přibylo.

Způsobem, který je snáze proveditelný v lakrosu nebo florbalu, se v NHL v říjnu 2019 prosadil ruský útočník Andrej Svečnikov v zápase Caroliny s Calgary a za pár týdnů fintu zopakoval. V lednu 2020 na něj navázal Švéd Filip Forsberg z Nashvillu, shodou okolností Granlundův spoluhráč.

Když se Svečnikov lakrosově trefil v NHL poprvé, stál v brance Calgary David Rittich. Mladík Cichoň se tak na Slovensku stal další českou obětí troufalého zakončení.

Češi pak dotáhli zápas v Piešťanech do prodloužení a k nájezdům, které otevřel dalším gólem znovu Chromiak. Po brankách Lukáše Stehlíka a Jakuba Konečného se však z výhry 4:3 nakonec radoval hostující tým.

Ale vzhledem k tomu, že v pátečním prvním zápase ztratili Češi vedení 2:1, ve třetím dějství čtyřikrát inkasovali a prohráli 2:5, nevraceli se domů vůbec spokojení. "Obzvlášť výkony některých hráčů nás nepřesvědčily o nominaci do dalších kempů nebo utkání," podotkl pro Hokej.cz asistent trenéra David Bruk.

Kouč dospělé slovenské reprezentace Craig Ramsay předem avizoval, že nejlepší hráče z juniorského dvojzápasu proti Česku povolá do přípravy národního celku před šampionátem v Rize, nicméně Chromiakovi ani spektakulární trefa pozvánku nepřinesla.

Osmnáctiletý útočník, draftovaný vloni Los Angeles, si na svou šanci musí ještě počkat. Zabojovat o mistrovství mohou naopak jeho vrstevník Samuel Kňažko a dokonce také Šimon Nemec s Jurajem Slafkovským, dva hráči ročníku 2004, kteří teprve nedávno oslavili sedmnácté narozeniny.