Když vy Kanadu, tak my Ameriku. Slováci na MS juniorů senzačně smetli USA

29. 12. 2022 8:28
Hokejisté domácí Kanady odčinili na mistrovství světa hráčů do 20 let úvodní porážku s českým týmem (2:5) a ve středečním utkání skupiny A v Halifaxu deklasovali Německo 11:2. Čechům tak pomohli k čtvrtfinálové jistotě. Sedmi body zazářil útočník Connor Bedard. Ve skupině B v Monctonu porazili Slováci překvapivě USA 6:3.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: ČTK

Němci, kteří v úvodním vystoupení podlehli Švédům jen těsně 0:1, sice odpověděli na vedoucí gól Kanady a ještě po 13 minutách drželi vyrovnaný stav, ale pak už se začala projevovat favoritova dominance. Před více než deseti tisíci diváků přestříleli Kanaďané svého soka 52:16 a jejich převaha se promítla i do skóre, když už o první přestávce vedli 3:1.

Definitivně pak rozhodli smrští ve druhém dějství, které opanovali výsledkem 6:0. I díky trestu německého beka Rayana Bettahara na pět minut a do konce utkání nastřílel zámořský celek za druhou dvacetiminutovku pět přesilovkových branek, čímž stanovil nový rekord juniorského MS. Celkem vyhráli Kanaďané na góly v početní výhodě zřídka vídaných 7:1.

Bedard, očekávaná jednička příštího draftu NHL, vstřelil tři góly a přidal čtyři asistence, čímž vyrovnal kanadský rekordní zápis. Hattrick dal také Dylan Guenther, Olen Zellweger přispěl třemi nahrávkami a alespoň bod si připsalo 12 kanadských hráčů.

O další senzaci šampionátu se postarali Slováci. Oklepali se z úvodní porážky 2:5 s finskými obhájci stříbra, a přestože s Američany prohrávali v polovině utkání 1:2, zápas se jim podařilo dovést k zisku tří bodů, když druhou třetinu nakonec vyhráli 3:0. Třemi body za nahrávky se zaskvěl obránce Šimon Nemec, slovenský kapitán a dvojka letošního draftu NHL.