Kanada s vděkem ustoupila. Česko za rok nepřijde o šampionát nejlepších mladíků

Sport Sport
29. 4. 2020 15:13
Česko nepřijde o hokejový Hlinka Gretzky Cup, naplánovaný na srpen 2021. Zrušený letošní ročník, který měl proběhnout v Kanadě, posunutý nebude.
Ilustrační fotografie.
Ilustrační fotografie. | Foto: Chris Tanouye/HHOF-IIHF Images

Hlinka Gretzky Cup přináší Česku alespoň částečnou radost při medailovém suchu áčka nebo juniorů. Tuzemští dorostenci na něm za posledních sedm let ukořistili čtyři medaile včetně jedné zlaté.

Nejde přitom o zapadlý turnaj. Naopak je považovaný za neoficiální mistrovství světa osmnáctek a jezdí na něj budoucí hvězdy NHL.

Nejčastěji ho v minulosti hostila Břeclav spolu se slovenskými Piešťany. V roce 2018 odstartovalo střídavé pořadatelství s Kanadou. Města Edmonton a Red Deer měla letos akci hostit podruhé, jenže kvůli pandemii nového typu koronaviru došlo v úterý k jejímu zrušení.

Vedení kanadského hokeje tak rozhodlo po konzultacích s příslušnými úřady země a provincie Alberta. 

Některé zámořské novináře překvapilo, že turnaj nebude posunutý, ale podle původního plánu zamíří v srpnu 2021 zpátky do Česka a na Slovensko. Kanada si tak na další domácí ročník počká dva roky.

"Když jsme mluvili s Čechy a Slováky, dali nám najevo, že pořadatelství příští rok chtějí," řekl deníku National Post Bob Nicholson, bývalý šéf kanadského hokeje a nynější ředitel společnosti, která má pod palcem Oilers a jejich domácí stánek Rogers Place, kde probíhá také Hlinka Gretzky Cup.

"Protože tuhle akci původně vytvořili Češi a Slováci jako Memoriál Ivana Hlinky, necítili jsme, že je namístě žádat o posunutí programu, zvlášť na začátku našeho partnerství," pokračoval Nicholson.

Pro upřesnění - turnaj vznikl už v roce 1991 jako Phoenix Cup, přičemž v prvních pěti letech měnil názvy a měl dost putovní charakter. Přes různá japonská města dorazil až do Mexika. Stálou značku z něj udělali až Češi a Slováci.

"Roky na téhle akci pracovali, takže nám přišlo vhodné jim pořadatelství pro příští rok přenechat," dodal zkušený funkcionář Nicholson.

Zrušení letošního turnaje v Kanadě je zároveň příležitostí pro NHL, která si Edmonton vyhlédla jako jednu z možných destinací, kde dohrát přerušenou sezonu.

Na ledě Rogers Place by se tak v srpnu mohly hrát až tři zápasy denně mezi mužstvy Pacifické divize. A třeba i bitvy o Stanley Cup.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

O funkci rektora Univerzity Karlovy se uchází současná prorektorka a bývalý děkan Filozofické fakulty

O funkci rektora Univerzity Karlovy v dalších letech se ucházejí dva lidé. Současnou hlavu školy Tomáše Zimu, který na začátku příštího roku ve funkci skončí, by mohla vystřídat prorektorka pro studijní záležitosti Milena Králíčková či bývalý děkan Filozofické fakulty Univerity Karlovy Michal Stehlík. Ve středu v 18:00 vypršel termín pro podání návrhů na pozici. Sdělil to předseda Akademického senátu univerzity František Zahálka. Zima řídí univerzitu druhé volební období. Volba nové hlavy školy bude 22. října.

"Můžu konstatovat, že do standardní doby byly podány pouze dva návrhy (na rektora), a to paní profesorka Králíčková a pan profesor Stehlík,“ uvedl Zahálka. I když teoreticky se ještě někdo mohl přihlásit třeba datovou schránkou na poslední chvíli, další kandidáty Zahálka neočekává. "Na podatelně, ve spisové službě a na sekretariát (akademického) senátu nikdo nic dalšího nedoručil," řekl. Kandidáti se představí akademickému senátu 15. října.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Černošický úřad rozhodl v řízení s Babišem. Závěry ale zatím zveřejnit nechce

Černošický městský úřad rozhodl v řízení o přestupku proti zákonu o střetu zájmů, které vede s premiérem Andrejem Babišem (ANO). Obsah rozhodnutí nezveřejní, informoval dnes na svém webu. Podnět podala organizace Transparency International, podle níž Babiš porušuje zákon tím, že ovládá média. Premiér střet zájmů dlouhodobě odmítá.

Černošický úřad na webu uvedl, že dnes odeslal Babišovu zmocněnci dokument, kterým rozhodl v projednávané věci možného přestupku. "Vlastní obsah rozhodnutí Městský úřad Černošice není oprávněn zveřejnit," dodal. Na rozhodnutí upozornil Seznam Zprávy.

Černošický úřad, který je úřadem s rozšířenou působností pro Průhonice, kde premiér žije, vede s Babišem řízení o přestupku kvůli vlastnictví mediálních společností Londa a Mafra. Babiš nařčení z porušování zákona odmítá. Tvrdí, že vložením Agrofertu do svěřenských fondů ztratil vliv na holding i na všechny společnosti do něj začleněné.

Zdroj: ČTK
Další zprávy