Jandač nominoval na moskevský turnaj, vrací se Jordán i Sekáč, Will pomůže v přípravě

ČTK ČTK
Aktualizováno 5. 12. 2016 12:14
V nominaci na nadcházející Channel One Cup není žádný nováček, bez startu v národním celku je pouze třetí gólman Roman Will z Liberce.
Roman Will.
Roman Will. | Foto: Milan Kammermayer

Praha – Tým složený z dvanácti hráčů z extraligy, deseti z Kontinentální ligy a jednoho krajánka ze Švýcarska nominoval trenér hokejové reprezentace Josef Jandač na turnaj Channel One Cup v Moskvě a Helsinkách. Není mezi nimi žádný nováček, bez startu v národním celku je pouze třetí gólman Roman Will z Liberce, který by měl s mužstvem trénovat v úvodu akce. Češi budou na turnaji Channel One Cup obhajovat prvenství z loňského roku.

"Rozhodli jsme se v nominaci vycházet z předešlé akce a dali jsme opět prostor hlavně mladším hráčům. Na další turnaj v únoru bychom chtěli nominovat ty zkušenější," řekl Jandač na dnešní tiskové konferenci v Praze. "Věříme, že navážou na výkon z Finska a chtěli bychom navázat i na výhru z loňska," doplnil Jandač, který bude mít tentokrát k ruce jako asistenta i Václava Prospala.

Po více než dvou letech se do národního týmu vrací třinecký obránce Vladimír Roth, v prosinci 2014 naposledy reprezentoval další bek Ondřej Vitásek z Liberce. Roth měl startovat již na říjnovém turnaji Karjala, z nominace jej ale vyřadilo zranění. "Oba potvrzují v extralize dobrou výkonnost, proto jim chceme dát šanci," řekl Jandač.

Prvního turnaje seriálu Euro Hockey Tour (EHT), na němž Češi vyhráli dvě ze tří utkání a skončili druzí, se zúčastnilo hned sedmnáct hráčů z nynějšího výběru.

Jordán dostane pomocnou ruku

V nominaci, zveřejněné dnes na tiskové konferenci v Praze, nechybí například obránce Michal Jordán, jenž se před sezonou rozhodl vrátit z NHL do Evropy a hraje za Kazaň v KHL. "Původně jsme jej nechtěli brát, ale před nedávnem vypadl ze sestavy Kazaně, takže jsme se mu rozhodli podat pomocnou ruku," uvedl Jandač.

Podobný krok učinil i útočník Jiří Sekáč, který je v týmu AK Bars Jordánovým spoluhráčem. Poprvé v sezoně dostal pozvánku brankář Pavel Francouz z Čeljabinsku, podle statistik nejlepší gólman KHL.

Ve výběru nejsou zástupci pražské Sparty a Vítkovic, které ve stejném termínu čeká čtvrtfinále Ligy mistrů. "Dohodli jsme se, že jejich hráče nebudeme brát. Stejně jako kluky ze Švýcarska, Ligu mistrů hrají i Birner a Červenka z Fribourgu. I když ve Vítkovicích mě zajímá obránce Lukáš Klok. Hráče Sparty docela dobře znám, ale zcela upřímně – teď tam ani nikoho do národního týmu nevidím," uvedl Jandač.

Na předchozí akci v podobné situaci vzali Michala Bulíře a Radima Šimka z Liberce, kteří ale poté nezasáhli do čtvrtečního zápasu a hráli až o víkendu. "Tentokrát ale druhé utkání hrajeme už v pátek, takže by s námi nestihli trénovat ani se věnovat taktice. Navíc když minule Švédi vzali asi osm hráčů, kteří hráli Ligu mistrů, tak skončili poslední," řekl Jandač.

Nejdřív Helsinky, potom Moskva

Hokejisté se sejdou v Praze v pondělí 12. prosince v podvečer, první trénink je čeká o den později. Do turnaje vstoupí čtvrtečním zápasem proti Finsku v Helsinkách, hned poté se přesunou do Moskvy a netradičně již v pátek nastoupí proti domácímu Rusku. V neděli zakončí turnaj soubojem se Švédskem.

"O přesun zápasu ze soboty na pátek nás požádala ruská federace, protože v sobotu organizují velké oslavy 70. výročí ruského hokeje. Je to určitá sportovní komplikace, ale rozhodli jsme se jim vyjít vstříc i proto, že Euro Hockey Tour pořádáme společně," uvedl tiskový mluvčí Českého svazu ledního hokeje Zdeněk Zikmund.

Rusové na oplátku vyšli Čechům vstříc – ubytovali je v lepším hotelu a zajistili jim i policejní doprovod pro cestu z letiště. "Byla tu samozřejmě i varianta, že bychom jim nevyhověli, ale rozhodli jsme se to nedělat," dodal Jandač.

Turnaj Channel One Cup se v Moskvě a Helsinkách uskuteční od 15. do 18. prosince.

Nominace:

Brankáři: Pavel Francouz (Čeljabinsk/KHL), Dominik Furch (Omsk/KHL), pouze pro přípravu Roman Will (Liberec).

Obránci: Radim Šimek, Ondřej Vitásek (oba Liberec), Jan Rutta (Chomutov), Vladimír Roth (Třinec), Tomáš Pavelka (Litvínov), Jakub Jeřábek (Podolsk/KHL), Adam Polášek (Novosibirsk/KHL), Michal Jordán (Kazaň/KHL).

Útočníci: David Kämpf (Chomutov), Dominik Kubalík (Plzeň), Radan Lenc, Tomáš Hyka (oba Mladá Boleslav), Robin Hanzl (Litvínov), Petr Holík (Zlín), Michal Bulíř (Liberec), Vladimír Sobotka (Omsk/KHL), Roman Horák (Podolsk/KHL), Jiří Sekáč (Kazaň/KHL), Lukáš Radil (Spartak Moskva/KHL), Tomáš Zohorna (Chabarovsk/KHL), Robert Kousal (Davos/Švýc.).

 

Právě se děje

před 9 minutami

Oběti střelce v Ostravě připomene mše, krevní centrum povolává dárce

Na mnoha místech nejen v Moravskoslezském kraji ve středu lidé uctí památku obětí střelby ve Fakultní nemocnici v Ostravě, při které zemřelo šest lidí a tři byli zraněni. Ostravští zastupitelé budou držet minutu ticha a jednat o pomoci pozůstalým. V nemocniční kapli Fakultní nemocnice bude v 16:00 pomocný biskup Martin David sloužit mši svatou. Na několika místech budou kondolenční knihy.

Památku obětí uctí návštěvníci koncertu Bohemian Metal Rhapsody, který začíná v 19:00 v kostele svatého Václava v Opavě. Vstupné na koncert bude dobrovolné, vybrané peníze se rozdělí mezi nadační fondy a rodiny pozůstalých.

Krevní centrum Fakultní nemocnice poprosilo dárce, aby ve středu přišli darovat krev. Potřebuje doplnit krev skupiny 0 minus.

Zdroj: ČTK
Další zprávy