Jandač další nabídce Magnitogorsku neodolal: Když v klubu přežiju dva roky, bude to výhra

ČTK ČTK
17. 4. 2018 17:31
Reprezentační trenér Josef Jandač se rozhovořil o svém nadcházejícím angažmá v Magnitogorsku. Dříve nabídky z ruského klubu několikrát odmítl.
Josef Jandač.
Josef Jandač. | Foto: Milan Kammermayer

Pardubice - Reprezentační trenér Josef Jandač dostal v minulosti několikrát nabídku vést přední evropský tým Metallurg Magnitogorsk a pokaždé odmítl. Když se ale klub KHL tentokrát přihlásil se zájmem o služby reprezentačního kouče, bylo všechno jinak.

Devětačtyřicetiletý trenér, jenž má zkušenost s KHL z týmu Lev Praha ze sezony 2012/13, se rozhodl kývnout. Cítil, že Metallurg to možná tentokrát zkusil naposledy.

"Rozhodoval jsem se poměrně dlouho, ty kontakty probíhaly historicky už dříve. Hlavně jsem to probíral s rodinou, protože to je a bude pro mě vždy priorita. Děti už jsou ale větší a v době, kdy já nabídky dostával, jsem je odmítal, protože to nebyly destinace, kam by mohla jít rodina se mnou," řekl Jandač.

"Pouze po mistrovství světa 2010 to byl nově vznikající klub v Kyjevě. Ve městě byly anglické školky, měli jsme vybrané i bydlení, ale klub nedostal licenci, protože rekonstruovali tribuny," dodal Jandač.

Podobně příznivá konstelace od té doby už nebyla. "Teď však přišla. Magnitogorsk je klub, který patří do špičky KHL. Má ambice a já měl pocit, že kdybych tu nabídku nepřijal, tak už by mi ji nedali. Už jsem to několikrát odmítl," objasnil reprezentační trenér.

Je přesvědčený, že dělá správný krok. "Teď už děti zvládnou školu, žena to bude mít trošku jednodušší a beze mě už se trošku obejdou. Tento tým z KHL je pro mě hrozně zajímavý, ta práce bude jiná," vysvětlil Jandač.

Potěšil ho silný zájem ze strany ambiciózního klubu. "Samotného mě to zajímá. Vycítil jsem, že by to mohlo být dobré. I přítomnost Viktora Kozlova rozhodla. Tím, že dodělával sezonu a teď mi bude dělat asistenta. On sám říkal, že by se rád přiučil," řekl Jandač o bývalém ruském útočníkovi.

Za úspěch by považoval setrvání v klubu po celou dobu dvouletého kontraktu, který podepsal on i současný asistent u reprezentace Jiří Kalous, který bude jeho pravou rukou i v Rusku.

"To by byla výhra, kdybych přežil celé dva roky. To by znamenalo, že bude výsledek. Když nebude, tak půjdu pryč, tam to potom rychle sundávají. Druhé vítězství by bylo, že by to ode mě Viktor Kozlov převzal a něco se naučil. Měl by to po mně převzít. Může se ale stát, že mě brzy vyhodí a budu zpátky raz dva. A nebo tam taky nějaký čas strávím. Vyzkouším si to a uvidíme, jak tam dlouho vydržím," přemítal Jandač.

Je rád, že oficiálním potvrzením jeho angažmá končí spekulace posledních dnů. Má tak klid na práci u reprezentace, s níž ho čeká ještě květnové MS v Dánsku. "Domluvili jsme se v průběhu minulého týdne, na jeho konci jsme si řekli nějaké věci ke smlouvě a řešily jen krátce podmínky. Tam už jsem ale nic složitého nevymýšlel, takže to bylo docela rychlé."

Vše chtěl také stihnout ještě probrat se svazovým šéfem Tomášem Králem. "Tím, že jsme byli ve Francii, tak jsme si na to mohli sednout až po příletu v neděli. Řekli jsme si, že to dáme transparentně ven, ať je klid a můžu se soustředit na dva nadcházející turnaje i samotný šampionát. I Rusové chtěli mít klid při všech možných spekulacích," řekl Jandač.

Působení u týmu řešil i s oporou "Magnitky" Janem Kovářem, jenž v klubu působí od roku 2013 a dvakrát s ním KHL vyhrál.

"Bavil jsem se s ním, jak klub fungoval," přiblížil Jandač. Není však jisté, zda reprezentačního forvarda povede, neboť Kovářovi skončila smlouva. "Zájem je o něj v klubu velký, má tam dobré jméno i postavení. Zanechal za sebou v Magnitogorsku výraznou stopu. Nabídku má, ale další kroky jsou spíš na něm, jak se rozhodne. Třeba chce i nějakou změnu, půjde o jeho svobodné rozhodnutí," konstatoval Jandač.

Od tlaku na zisk cenného kovu si patrně příliš neodpočine. "Já už jsem si zvykl. Byl jsem pět let na Spartě, dva roky u nároďáku. Myslím, že jsem připravený," ujistil Jandač s vírou, že ho nesemelou ani mnohdy nekompromisní ruská média. "Určitá mediální vybavenost patří k téhle branži čím dál tím víc, v Americe na to mají školení trenéři i hráči. A i já už jsem se něco naučil," konstatoval Jandač.

Cennou devízou by pro něho měla být ruština. "Určitě se do toho budu dostávat víc a víc, ale myslím, že ve stavu, co jsem teď, jsem připravený natolik, abych mohl plnohodnotně vést v ruštině trénink. Na tom jsme se s klubem i domluvili. Angličtiny už tam měli dost; byl tam Paul Maurice, Mike Keenan, ale měli tam pak k dispozici i tlumočníka, protože ne všichni Rusové třeba rozuměli. A víme všichni dobře, že když na Rusa mluvíš rusky třeba i s chybama, ocení to daleko víc, než když na něho mluvíš anglicky," řekl Jandač.

 

Právě se děje

před 45 minutami

Fotbalový Liberec prodloužil smlouvu s kapitánem Mikulou

Fotbalový Liberec si pojistil služby kapitána Jana Mikuly. Osmadvacetiletý defenzivní univerzál prodloužil se severočeským ligovým klubem smlouvu o další dvě sezony. Slovan o tom informoval na svém webu.

"V Liberci jsem od začátku roku 2017, za tu dobu jsem si zde zvykl a jsem tady spokojený. Je tu dobrý kolektiv a já budu rád dál jeho součástí," uvedl Mikula.

"Miky je součástí Slovanu už pár roků a je dobře, že zůstává. Je to charakterově výborný kluk, který má zkušenosti a je poctivým fotbalistou. Je velmi zodpovědný v defenzivní práci, ale umí i zaútočit. Je také skvělým týmovým hráčem. Jeho další nespornou výhodou je univerzálnost. V defenzivě umí zahrát více postů, když nás tlačí bota při zranění některých hráčů," doplnil liberecký kouč Pavel Hoftych.

Mikula má na kontě 135 ligových startů a čtyři vstřelené branky. Nejvyšší soutěž hrál vedle Liberce také za Slavii Praha a Jihlavu.

před 52 minutami

Na silnici z Českých Budějovic do Rakouska v Netřebicích se zřítil most, který se opravoval. Silničáři budou muset postavit nový

Silnice I/3 z Českých Budějovic k hranicím s Rakouskem je v Netřebicích na Českokrumlovsku neprůjezdná. Zbortil se most, který opravují silničáři. Objížďky vedou přes Český Krumlov. Silničáři budou muset postavit nový most. Na místě se nikomu nic nestalo. ČTK to dnes řekl krajský policejní mluvčí Milan Bajcura. Vyjádření Ředitelství silnic a dálnic ČTK zjišťuje.

Silničáři most už tři týdny opravovali. "Mohla po něm jezdit nákladní auta nad 3,5 tuny. Zřejmě nevydržel ten nápor a mostek se zbortil. Bude se muset postavit celý nový most," řekl Bajcura.

Další zprávy