Jágr má pravdu, Čechy (téměř) nejde kritizovat. Završení Debaklu na ledě ale nevyřeší hlubší potíže

Daniel Poláček Daniel Poláček
23. 9. 2016 16:16
Zatímco kouč USA John Tortorella bude ještě nějaký čas pod ostrou palbou, Josefa Jandače čeká relativní klid. Se sotva průměrným mančaftem (na poměry Světového poháru) uhrál, co se dalo. Mohl sázet na skvělé brankáře a pár útočníků, kteří více či méně překvapivě vyčnívali nad ostatními. Alespoň jeden velitel defenzivy se bohužel nenašel. Měl jím být Michal Kempný, jenž ale kupil chyby a turnaj mu vůbec nevyšel.
Češi vyzráli na Američany i díky znovu výtečnému Petru Mrázkovi.
Češi vyzráli na Američany i díky znovu výtečnému Petru Mrázkovi. | Foto: Reuters

Komentář - Zklamání z výkonu, ze hry. Kapitán Tomáš Plekanec byl po derniéře Česka na Světovém poháru kritický. Příliš kritický. Hlavně v zámoří podceňovanou družinu dovedl ke třetímu místu ve skupině, ke třem bodům ze šesti možných.

Že tohle je neúspěch? Kdeže. Čeští hokejisté jednoduše naplnili potenciál, v Torontu uhráli to, na co měli. Jejich akcie možná trochu stouply po povedené přípravě, ale plán zůstal stejný - porazit tým Evropy a zkusit překvapit alespoň jednoho ze zámořských gigantů.

Realita nabídla odpovídající bodový zisk, ale poněkud jiný scénář. Svěřenci Josefa Jandače prohráli s Evropany 2:3 v prodloužení a udolali Spojené státy 4:3. K senzačnímu postupu chyběl jediný bod.

Na druhou stranu, závěrečné pokoření favorita je poněkud ošidné. Kdyby Češi vyzráli na Evropu v základní hrací době, Američané by stále měli o co hrát, což by náležitě předvedli.

Debakl na ledě

Získat pár bodů navíc a skončit na šesté příčce, to je motivace, byť nepříliš výrazná, možná pro Česko, Spojené státy taková meta rozhodně nežene, zvlášť když měly hrát o titul proti Kanadě.

Podle toho také stavěly mančaft, v němž chyběla řada extrémně šikovných hráčů ve prospěch těch ostřejších, kteří umí rozhodnout ve vypjatých chvílích. Přesně podle hesla "tvrdá práce je víc než talent". Pět gólů a žádná výhra ve třech kláních však napovídají, že smělá strategie nevyšla, což fanoušci náležitě "ocenili".

"Tortsi (přezdívka amerického kouče Johna Tortorelly)... Máš padáka!" Nespokojený fanoušek s maskou prezidentského kandidáta Donalda Trumpa se vyjádřil jasně.
"Tortsi (přezdívka amerického kouče Johna Tortorelly)... Máš padáka!" Nespokojený fanoušek s maskou prezidentského kandidáta Donalda Trumpa se vyjádřil jasně. | Foto: ČTK

Bylo to znát i v utkání s Českem. "Kde je Phil?" ptali se na papírových cedulích. Jindy zase skandovali: "Chceme Kessela!" Zřejmě nejlepší Američan z olympiády v Soči bezesporu chyběl, i když není jasné, zda by Světový pohár vůbec stihl vzhledem k letní operaci pochroumané ruky.

O tom, jestli neměl jet Kessel, Kyle Okposo, Kevin Shattenkirk nebo Torey Krug, se bude diskutovat dlouho. Hodně dlouho. Stejně tak zůstane v paměti odchod pokořených Američanů do šatny za bučení publika. Tentokrát tedy žádný Miracle on Ice (Zázrak na ledě) jako na olympiádě v Lake Placid, nýbrž Debacle on Ice (Debakl na ledě).

Češi vejdou do historie jako ti, kteří ho podtrhli. Nutno dodat, že měli ulehčenou práci, ale rozhodně ne lehkou. Nakonec z toho byl vcelku pohledný hokej zámořského ražení. Urputné bránění lehce ustoupilo útočným choutkám, přičemž ani jedna strana nešetřila s důrazem.

Dokonce nechybělo ani napětí. Když Plekanec a spol. v závěru bránili hubený náskok 4:3, Američané předváděli tlak, s nímž měli turnaj odstartovat. Jaký rozdíl oproti předchozímu duelu Finsko – Rusko (0:3), v němž kromě fanoušků sborné zívali snad všichni. Nejen finská legenda Kimmo Timonen…

Dobrá práce, ale ne bez chyby

Zatímco kouč USA John Tortorella bude ještě nějaký čas pod ostrou palbou, Josefa Jandače čeká relativní klid. Se sotva průměrným mančaftem (na poměry Světového poháru) uhrál, co se dalo. Mohl sázet na skvělé brankáře a pár útočníků, kteří více či méně překvapivě vyčnívali nad ostatními – Jakuba Voráčka, Milana Michálka, Ondřeje Paláta, Aleše Hemského a Martina Hanzala.

Alespoň jeden velitel defenzivy se bohužel nenašel. Měl jím být Michal Kempný, jenž ale kupil chyby a turnaj mu vůbec nevyšel. Postupně vypadl z přesilovkové formace a vlastně i ze sestavy. Proti Američanům prakticky nehrál.

Otázkou je, zda trenérský štáb neměl reagovat pružněji. Kempný moc nezvládal rychlý přechod na zběsilé zámořské tempo ani při měření s týmem Evropy, přesto naskočil do zrádného prodloužení tři na tři, kde zavinil rozhodující únik protivníka.

Jedna chyba při nasazování beků však nezastíní jinak dobrou práci Jandače a spol. Češi smutně stáli před semifinálovou branou elitního turnaje i s papírově silnějšími výběry "Vancouver 2010" a "Soči 2014".

Senzace navíc nebyla daleko, možná k jejímu dokonání chyběl zraněný David Krejčí, možná lehčí skupina, v níž by místo týmu Evropy bylo samostatné Švýcarsko, Německo či Slovensko. Fanoušci můžou být zklamaní, ale k oprávněnému kritizování Plekance a spol. jednoduše nemají moc argumentů. Ví to i Jaromír Jágr.

Zatěžkávací zkouška v roce 2020

Zato se nabízí fůra otázek k poměrům v českém hokeji… Investuje hokejový svaz vydělaný balík z domácí mistrovství světa efektivně? Nemají mládežnické extraligy absurdní počet klubů (je jich 18 až 24)? Nemělo by se omezení tabulkového odstupného dál rozšířit? Vyrůstají děti pod rukama vyzrálých trenérů, kteří znají moderní trendy? Míří městské dotace na mládež přesně k cíli?

Pokud si příslušní lidé zodpoví tyto otázky upřímně a najdou nejlepší východisko, nejtalentovanější mladíci nebudou brzy mířit do ciziny a tuzemský hokej může místo skomírání ožít. Kam by měl směřovat, ukázali v Torontu mladíci Severní Ameriky. Byť těsně nepostoupili, skloubili až na brankáře to nejlepší, co evropský a zámořský hokej kdy nabídly. Nic víc momentálně není.

Ano, Češi nemají takové prostředky jako Kanada či Spojené státy, ale ve směru, kterým hokej zamířil, si můžou jako Finsko najít vlastní cestičku. Jak to jde, hlasitě napoví rok 2020, kdy (nejspíš) odstartuje další Světový pohár, ale především juniorské mistrovství světa v Česku.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 4 hodinami

Milion chvilek vpustí na úterní demonstraci jen 500 lidí

Spolek Milion chvilek vpustí na úterní demonstraci v centru Prahy pouze 500 lidí, přestože kvůli omezení počtu účastníků hromadných akcí chystá správní žalobu. Na videu na facebooku spolku to dnes večer oznámil jeho předseda Mikuláš Minář. Kvůli dodržení omezení Milion chvilek ruší také pochod k sídlu vlády, který měl být součástí demonstrace. Policie dnes odpoledne na twitteru oznámila, že nebude lidem bránit ve shromažďování kvůli mimořádným opatřením ministerstva zdravotnictví. Pokud policisté zjistí porušení hygienických podmínek, věc zadokumentují a předají hygienické stanici.

Kvůli riziku nákazy novým koronavirem jsou v Česku zakázané hromadné akce nad 500 osob. Spolek Milion chvilek je ale přesvědčen o tom, že příslušné nařízení ministerstva zdravotnictví se nevztahuje na právo shromažďovací. "Vláda tvrdí opak, proto podáme správní žalobu," uvedl dnes Minář. Podle názoru právníků spolku je omezení nezákonné a protiústavní.

Minář je také přesvědčen o tom, že omezení má za cíl zdiskreditovat protestní akce. "Vláda na nás šije 'boudu' a chce protesty jednou provždy u většiny národa zdiskreditovat. Nedejme jí teď tu záminku," uvedl. Organizátoři demonstrace na Staroměstském náměstí proto dodrží podmínku maximálního počtu účastníků. "Na úterní akci proto skutečně vpustíme pouze 500 osob," upozornil předseda spolku.

Ze stejného důvodu se neuskuteční ani plánovaný pochod ke Strakově akademii, který měl být součástí úterní demonstrace. "O to důležitější bude, aby se po celé republice uskutečnilo co nejvíc lokálních akcí, které se do 500 lidí pohodlně vejdou," řekl dnes Minář.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Francouzská armáda zabila velitele Al-Káidy v severní Africe

Francouzská armáda zabila v Mali velitele teroristické organizace Al-Káida v islámském Maghrebu (AQIM) Abdal Malika Drúkdala. Oznámila to dnes ministryně obrany Florence Parlyová. Francie stojí od roku 2013 v čele mezinárodní koalice proti islamistům v této africké zemi.

"Dne 3. června zabily francouzské armádní síly s podporou místních partnerů během operace v severním Mali emíra Al-Káidy v islámském Maghrebu Abdal Malika Drúkdala a několik jeho nejbližších spolupracovníků," uvedla Parlyová na twitteru. Informaci následně potvrdila agentura AFP, podle níž byl Drúkdal zabit poblíž malijského města Tessalit u hranic s Alžírskem, kde se údajně dlouhodobě skrýval.

Drúkdal byl považován za jednoho z nejzkušenějších militantních džihádistů v severní Africe. V roce 2012 patřil k hlavním organizátorům převzetí severovýchodní části Mali pod kontrolu islamistů, po němž v zemi intervenovala francouzská armáda. Ta sice ve spolupráci s místními silami zatlačila džihádisty zpět, bezpečnostní situace v zemi na severozápadě Afriky je nicméně dlouhodobě nestabilní a islamistům se daří podnikat útoky nejen v severní, ale i centrální a jižní části státu.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

AstraZeneca začíná s výrobou vakcíny proti koronaviru, i když testování ještě neskončilo

Britská farmaceutická společnost AstraZeneca oznámila, že začíná s výrobou potenciální vakcíny proti nemoci covid-19. Ačkoli klinické testování očkovací látky není dosud u konce, a není tedy jasné, zda je vakcína funkční, chce firma mít k dispozici zásoby pro případ, že by testy dopadly dobře. Stanici BBC to dnes řekl šéf společnosti Pascal Soriot. AstraZeneca si zajistila kapacity pro dodávku celkem dvou miliard dávek testované vakcíny.

"Začínáme s výrobou vakcíny ihned - musíme ji mít připravenou ve chvíli, kdy budou výsledky (testování)," řekl Soriot. "Samozřejmě, že toto rozhodnutí s sebou nese riziko, ale jde o finanční riziko, pokud vakcína nebude funkční… Pak by všechen materiál, všechny vyrobené vakcíny přišly vniveč," dodal.

AstraZeneca vyvíjí vakcínu s pracovním názvem AZD1222 ve spolupráci s Oxfordskou univerzitou a v současnosti ji testuje na 10 000 dobrovolnících v Británii. Výsledky zkoušek by měla znát do srpna.

Firma se zavázala, že polovinu dávek očkovací látky, které se chystá vyrobit, poskytne chudším zemím. Ve čtvrtek oznámila, že uzavřela další dva kontrakty, přičemž jeden z nich ve výši 750 milionů dolarů s nadacemi filantropů Billa a Melindy Gatesových. Z celkem jedné miliardy dávek očkování určených pro chudší země by mělo být 400 milionů k dispozici ještě před koncem letošního roku.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Na Teplicku skončil první den senátních voleb, účast byla asi 12 procent

Volební místnosti na Teplicku, kde voliči vybírají nástupce Jaroslava Kubery (ODS), se ve 22:00 pro dnešek uzavřely. První kolo doplňovacích voleb bude pokračovat v sobotu od 8:00 do 14:00. Účast je zatím podle předběžného odhadu v průměru kolem 12 procent, řekla Pavla Doksanská z teplického magistrátu, která má na starosti organizační zabezpečení voleb.

Hlasování doprovází kvůli epidemiologické situaci zvýšená hygienická opatření. Lidé musí mít při vstupu do budov roušky, které si sejmou jen kvůli ověření totožnosti.

Nástupce Jaroslava Kubery, který nečekaně v lednu zemřel, lidé vybírají z devíti kandidátů. Pokud žádný z nich nezíská v prvním kole nadpoloviční většinu, o vítězi rozhodne za týden finále mezi dvěma nejúspěšnějšími uchazeči z kola prvního. Vítěz voleb se ujme mandátu v horní parlamentní komoře na zbytek Kuberova funkčního období, tedy do 13. října 2024. Mandát chtějí získat například teplický primátor Hynek Hanza (ODS), ústecký hejtman Oldřich Bubeníček (KSČM) nebo ředitel teplického gymnázia Zdeněk Bergman (za Senátor 21 s podporou TOP 09, Liberálně ekologické strany a Strany zelených).

Zdroj: ČTK
Další zprávy