Hokejistky září na MS, poradily si i s Japonskem a bez ztráty bodu vedou skupinu

8. 4. 2019 14:04
České hokejistky porazily na mistrovství světa ve finském Espoo 3:1 Japonsko a po třech výhrách ze tří zápasů mají jistý postup do čtvrtfinále. Základní skupinu B zakončí dosud stoprocentně úspěšné svěřenkyně trenéra Petra Nováka v úterý utkáním proti Německu.
Česká hokejová reprezentace žen na MS 2019
Česká hokejová reprezentace žen na MS 2019 | Foto: Martin Mašek

Češky šly po předchozích výhrách 3:1 nad Francií a 5:3 nad Švédskem do duelu s Japonkami s vědomím, že čtvrtfinále jim zajistí zisk alespoň bodu. Hned v první minutě je sice přibrzdil trest za příliš mnoho hráček na ledě, ale ve 4. minutě otevřely skóre. Denisa Křížová objela branku a dostala puk za záda Nany Fudžimotové.

O pět minut později zvýšila Vendula Přibylová po bekhendové střele Samanthy Kolowratové. Češky podaly výborný defenzivní výkon, dovolily soupeřkám pouze 12 střel na Kláru Peslarovou, přesto Japonky ve třetí části zápas zdramatizovaly.

Nejprve měly možnost zahrávat trestné střílení poté, co Aneta Tejlarová zalehla puk v brankovišti, ale Peslarová bekhendový blafák Hanae Kubové vystihla. Šestatřicetiletá japonská veteránka, jež hrála na MS už v roce 2000, přesto o dvě minuty později snížila. Naději na zvrat asijskému týmu definitivně vzala v čase 59:15 střelou do prázdné branky při power play Tereza Vanišová, jež stejným způsobem zakončila i sobotní duel proti Švédsku.

"Nikdo asi nepočítal s tím, že si to budeme takhle vychutnávat," komentoval kouč Novák rychlý postup do čtvrtfinále pro server hokej.cz. "Ve skrytu duše jsem věřil, že se nám to může povést. Více jsem tomu začal věřit po zápase se Švédskem, když se nám podařilo vyhrát. První cíl je splněn, udrželi jsme se a hrajeme čtvrtfinále. Teď musíme počkat s kým a pak se na něj musíme pořádně připravit. Zkusíme překvapit a vyhrát," doplnil Novák.

V úterý čeká české hokejistky ještě duel s Německem a stačí jim k udržení první pozice ve skupině B i bod. "Půjdeme do toho jako do každého zápasu - budeme hrát zodpovědně. Možná více rozložíme síly na všechny čtyři pětky, protože dneska se tam čtvrtá pětka dostala méně než obvykle. Nemůžeme ale nějaký zápas vypustit. Budeme se snažit vyhrát. S kým budeme ve čtvrtfinále, necháme na tom, jak bude hrát druhá skupina," dodal Novák.

Šestatřicetiletá japonská veteránka, jež hrála na MS už v roce 2000, přesto o dvě minuty později snížila. Naději na zvrat asijskému týmu definitivně vzala v čase 59:15 střelou do prázdné branky při japonské power play Tereza Vanišová, jež stejným způsobem zakončila i sobotní duel proti Švédsku.

Mistrovství světa hokejistek v Espoo (Finsko):

Skupina B:

Japonsko - ČR 1:3 (0:2, 0:0, 1:1)

Branky a nahrávky: 54. Kubová - 4. Křížová (Mrázová, Pejzlová), 9. Přibylová (Kolowratová, Mašková), 60. Vanišová. Rozhodčí: Hertrichová (Něm.), Wiegandová (Švýc.) - Anex Dit Chenaudová (Švýc.), Mochovová (Rus.). Vyloučení: 5:4. Využití: 1:0. Diváci: 1232.

17:00 Německo - Francie.

1. ČR 3 3 0 0 0 11:5 9
2. Německo 2 1 1 0 0 5:3 5
3. Švédsko 3 1 0 1 1 6:8 4
4. Japonsko 3 1 0 0 2 6:6 3
5. Francie 3 0 0 0 3 2:8 0