Hokejisté vstoupili do olympijských her nečekanou prohrou s Dánskem 1:2

Historické fiasko. Čeští hokejisté prohráli s Dánskem, soupeři dali jediný gól
Čeští hokejisté vstoupili do úvodního utkání aktivně a okupovali branku Sebastiana Dahma.
V dánském obklíčení se ocitl Lukáš Sedlák.
Češi to zkoušeli zprava jako Vladimír Sobotka...
...i zleva jako Hynek Zohorna...
9. 2. 2022 16:44
Čeští hokejisté vstoupili do olympijského turnaje v Pekingu porážkou 1:2 s Dánskem. Seveřané zápas skupiny B rozhodli už v první třetině, ve které si vypracovali dvoubrankové vedení. Hrdinou utkání byl brankář Sebastian Dahm, který si připsal 39 úspěšných zákroků. O jediný český gól se postaral ve 24. minutě kapitán Roman Červenka.

Dánsko porazilo českým tým v jedenáctém vzájemném zápase v historii potřetí, poprvé ale v základní hrací době. Další dva úspěchy si Seveřané připsali po samostatných nájezdech.

"Nechci hodnotit počet střel, protože to není ukazatel, který bych já bral extra vážně. Ale i vyložených šancí jsme měli víc než soupeř. Bohužel jsme nebyli schopni si pomoct přesilovkou, proto jsme prohráli," řekl trenér Filip Pešán po sedmé porážce v sedmém zápase reprezentace v sezoně.

Český tým začal aktivně, do první výraznější šance se ale dostal Storm. Brankáře Hrubce však nepřekonal. V 5. minutě mohl otevřít skóre Sedlák, jeho pokus se odrazil od tyčky.

Obraz hry se neměnil, v polovině první třetiny byl poměr střel 11:2 ve prospěch Česka, jenže gólově se jako první prosadili Dánové. Za zády Hrubce skončila ve 12. minutě Sobotkou nechtěně tečovaná střela Markuse Lauridsena.

Útočník Sparty si poté vynutil faul, Češi ale hráli přesilovku špatně a vše vyvrcholilo faulem Jeřábka na unikajícího Russella, po kterém rozhodčí nařídili trestné střílení. "V dnešním hokeji se takové zákroky pískají. Bohužel. Dával jsem přihrávku, soupeř mi do ní sáhnul a jel sám na bránu," komentoval Jakub Jeřábek situaci.

Nielsen následně jistě překonal Hrubce a Dánsko vedlo 2:0. "Udělal to dobře, spíš mě mrzí, že kdybych to chytil, bude to 1:1," řekl Šimon Hrubec. Dva inkasované góly ze čtyř střel ho ale nevyvedly z míry. "Vím, že je zápas dlouhý, čtyřicet dalších minut. Pár takových už jsem chytal. To by bylo špatné, kdyby mě to rozhodilo," podotkl.

Na začátku druhé třetiny se snažil z individuální akce snížit Kovář, přes dánskou obranu ale nedokázal ideálně zakončit. Český gólový účet na turnaji otevřel až ve 24. minutě kapitán Červenka, který trefil přesně pravý horní roh Dahmovy branky. Vyrovnat mohl v signalizované početní výhodě Krejčí, brankáře Klagenfurtu ale nepřekonal. V polovině utkání se neprosadil ani Sklenička.

Český tým poté bez větších problémů přežil první oslabení a v úvodu závěrečné dvacetiminutovky mohl vyrovnat Kovář, ani tentokrát se ale neprosadil. Na druhé straně po zaváhání v obraně dopadl stejně Boedker.

"Těžko něco říkat. Výsledek mluví za vše. Nedokázali jsme najít cestu, jak dát góly. Šancí bylo dost, možná nám chyběla trošku chladnokrevnost, zachovat klid při šancích," řekl Jan Kovář.

Seveřané poté přestáli i třetí oslabení a v 53. minutě je mohl přiblížit výhře Nielsen, Hrubec jej ale v samostatném nájezdu vychytal. Jeho spoluhráči již vyrovnat nedokázali, i když v power play trefil Kundrátek tyč.

Druhé utkání čeká svěřence trenéra Filipa Pešána v pátek se Švýcarskem. "Chtěli jsme uspět a doufám, že to bylo vidět. Víte, jak to je proti takovým soupeřům. Když se dostanou do vedení, je to těžký, ale to není žádná omluva. Góly jsme měli dát, měli jsme využít přesilovku. No nic. Už s tím nic neuděláme. Musíme se připravit na Švýcary," řekl Červenka.

XXIV. zimní olympijské hry v Pekingu:

Hokej - muži, skupina B:

Česko - Dánsko 1:2 (0:2, 1:0, 0:0)

Branky a nahrávky: 24. Červenka (Jan Kovář) - 12. M. Lauridsen, 18. Nielsen z tr. střílení. Rozhodčí: Gouin (Kan.), Tscherring (Švýc.) - Lundrgren (Švéd.), Nikulainen (Fin.). Vyloučení: 1:3. Bez využití.

Česko: Hrubec - Kundrátek, Šulák, Jeřábek, Sklenička, Knot, Klok - Hyka, Krejčí, Sedlák - M. Stránský, Jan Kovář, Červenka - Řepík, Sobotka, Lenc - Frolík, T. Zohorna, H. Zohorna. Trenér: Filip Pešán.

Dánsko: Dahm - O. Lauridsen, Jensen Aabo, Lassen, M. Lauridsen, Larsen, Nicholas Jensen, Kristensen - Nicklas Jensen, Nielsen, Boedker - Russell, Regin, Storm - Meyer, Madsen, Bau - Poulsen, Jakobsen, Aagaard. Trenér: Heinz Ehlers.