Staré časy, je tady zima, hodnotil Jalonen. Národní tým trénoval v Praze na Hvězdě

ČTK ČTK
7. 2. 2023 15:56
Čeští hokejisté dnes poprvé trénovali před Švédskými hrami, které budou třetím turnajem série Euro Hockey Tour v sezoně.
Kari Jalonen při tréninku reprezentace na ledě Hvězdy Praha.
Kari Jalonen při tréninku reprezentace na ledě Hvězdy Praha. | Foto: ČTK

Kouč Kari Jalonen měl na pražském zimním stadionu Hvězda k dispozici všechny povolané hráče s výjimkou obránce Vojtěcha Mozíka, s nímž je domluvený, že se k mužstvu připojí případně až v dějišti turnaje v Malmö. Scházel také asistent trenéra Martin Erat.

Jalonen přišel na rozhovor s novináři se slušivým kulichem na hlavě. Nejlépe tak symbolizoval podmínky, v nichž národní tým trénoval. "Staré hokejové časy," hlásil s úsměvem bývalý vynikající útočník. "Je tady zima, ale já myslím, že si to všichni užívají. Všechno je v pořádku. A já jsem rád, že jsme tady," ujistil Jalonen.

V souladu s dohodou z předchozích dnů chyběl Mozík, obránce švédského Rögle. "Snažil se nějak odehrát ještě sobotní zápas ve Švédsku, ale už cítil, že je nemocný. Mluvili jsme s ním v neděli a dohodli jsme se, že nebude cestovat sem na tréninky, ale zůstaneme v kontaktu. Už včera hlásil, že se cítí o něco lépe. Připojí se k nám případně až ve Švédsku. Dobré je, že žije nějakých asi 70 kilometrů od Malmö, takže to nebude problém. Věřme, že bude brzy zdravý," vysvětlil Jalonen.

Jinak finskému kouči nepřišla žádná omluvenka. "Nestává se to tak úplně často," pousmál se Jalonen. "Samozřejmě je to pro nás ale dobré. Minule nám vypadli Kempný se Sobotkou, Stezka onemocněl, těch hráčů bylo víc, co nemohli. Teď je ta situace v tomto ohledu ale příznivá. A my tady máme hráče, které jsme tu chtěli mít," pochvaloval si.

Z osobních důvodů však scházel ještě asistent Erat a není jisté, zda odletí na sever Evropy. "Necháváme na něm, zda bude chtít cestovat s námi, nebo raději zůstat tady s rodinou. Plně bychom tomu rozuměli," uvedl Jalonen.

V souvislosti s reprezentační pozvánkou se hodně často skloňovalo jméno Dominika Lakatoše, kterého vedení národního týmu oslovilo přes jeho výborné výkony v dresu extraligových Vítkovic právě až při stavbě mužstva na Švédské hry.

"Já vím, že hraje opravdu dobře, ale zcela upřímně říkám, že až teď pro něho budu mít roli při přesilovkách. Předtím tomu tak nebylo. Myslím si však, že on ji potřebuje. A my potřebujeme na přesilovkách jeho, protože v té své roli při nich je jedním z nejlepších hráčů extraligy. Teď to do sebe všechno zapadá, on tu roli má a já se vážně těším na to, že ho uvidím hrát na mezinárodní úrovni. Tu příležitost si rozhodně zasloužil," řekl Jalonen.

Určeného kapitána tým ještě nemá. "Zatím jsme se o tom nebavili. To rozhodnutí uděláme nejspíš až ve Švédsku," podotkl kouč.

A jeho hlavní cíl pro turnaj? "Pro mě je důležité, abych měl zase dobrý pocit z toho týmu, z jeho přístupu, z toho, jak se budou doplňovat mladí hráči s těmi staršími. Myslím, že je důležité, aby se takhle potkali v jedné kabině. A za sebe mohu říct, že tady moc rád vidím takové hráče, jako jsou Sobotka nebo Kovář, kteří teď v reprezentaci nějakou dobu nebyli," prohlásil Jalonen.

Ve středu bude tým ještě trénovat na Hvězdě, než se odpoledne přesune letecky do Malmö. Ve čtvrtek od 19:00 tam pak Češi nastoupí proti domácímu Švédsku, v sobotu v poledne je čeká duel s Finskem a v neděli ve stejný čas zápas se Švýcarskem.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 3 hodinami

Při potopení lodi ve východním Karibiku zahynuli tři lidé, 13 se pohřešuje

Tři lidé zahynuli a 13 dalších se pohřešuje ve východní části Karibského moře, kde se v úterý potopila loď s 32 osobami na palubě. Šestnáct z nich se podařilo zachránit, informovala agentura AP. Příčina potopení lodi není známá.

Neštěstí se odehrálo v ranních hodinách místního času asi 60 kilometrů západně od Antiguy. Zatím není jasné, kam loď plula, řekl místním médiím šéf obranných sil Antiguy a Barbudy, plukovník Telbert Benjamin.

"Loď se potopila na relativně dost hluboké vodě, takže její vytažení může být poměrně náročné," dodal.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Nizozemský dárce spermatu čelí žalobě, podle níž je otcem stovek dětí

Nizozemský muž, který byl dlouhá léta velmi agilním dárcem spermatu, čelí žalobě, podle které se stal biologickým otcem stovek dětí, čímž dalece překročil pravidla dárcovství. Napsal o tom list The Times. Na soud se obrátily rodiny, kterým 41letý Jacob Meijer pomohl k narození potomka. Podle nich neuváženým chováním podstatně zvýšil riziko náhodných příbuzenských svazků, incestu a vzniku psychických problémů u dětí, které zjistí, že mají stovky sourozenců.

Meijer, hudebník z Haagu, který nyní žije v Africe, postupně daroval sperma 13 klinikám pro léčbu neplodnosti a nabízel sperma i soukromě na sociálních sítích. Není jasné, kolik dětí nese jeho genetickou výbavu, on sám ale ve vzkazu jedné z matek připustil, že má asi 500 biologických potomků.

Podle pravidel se nesmí v Nizozemsku sperma od jednoho dárce využít u více než 12 matek a jeden muž smí za pomoci umělého oplodnění zplodit nanejvýš 25 potomků. Meijer tuto kvótu ale dalece překročil, a to zejména kvůli tomu, že klinikám poskytoval nepravdivé informace a vystupoval pod pseudonymy.

Jednou z žalujících je i žena, která vystupuje pouze pod křestním jménem Eva. Meijera si jako dárce vybrala na základě inzerátu na sociálních sítích v roce 2018, tady rok poté, co Nizozemec dostal oficiální varování, když se stal otcem 102 dětí. "Kdybych věděla, že už je otcem více než stovky dětí, tak bych si takového dárce nikdy nevybrala," tvrdí Eva. "Když si uvědomím, jaké to může mít pro moje dítě důsledky, tak se mi dělá zle od žaludku. Obrátit se na soud byl jediný způsob, jak můžu svoje dítě ochránit," dodala.

Sdružení DonorKind, které žalující zastupuje, tvrdí, že jedině rozhodnutí soudu může Meijera zastavit, aby v dárcovství nepokračoval.

Zdroj: ČTK
Další zprávy