Po dobrém startu další ztracený zápas. Hokejisté schytali od Rusů sedm branek

14. 2. 2021 14:40
Čeští hokejisté prohráli i třetí zápas na Švédských hrách v Malmö. Rusku podlehli vysoko 4:7, přestože ve druhé třetině vedli 3:1. Sborná ovládla i deváté utkání Euro Hockey Tour v sezoně a s předstihem si zajistila celkový triumf v seriálu. S osmi získanými body Rusové vyhráli i Švédské hry, svěřenci trenéra Filipa Pešána skončili s dvěma body poslední.
Hromadná strkanice v zápase Česka proti Rusku na Švédských hrách 2021.
Hromadná strkanice v zápase Česka proti Rusku na Švédských hrách 2021. | Foto: Reuters

Rusové zápas rozhodli ve třetí třetině, ve které vstřelili pět branek. O české góly se postarali Michael Špaček, Jakub Flek, Lukáš Klok a v 60. minutě za již rozhodnutého stavu z trestného střílení David Tomášek.

Do první šance se dostal ve 2. minutě Smejkal, ale neuspěl, stejně jako vzápětí Sorkin na druhé straně. Hrachovinu v české brance nepřekonal ani Čisťakov. Bezbrankový stav se změnil až v 8. minutě, kdy Kirsanovovu tečovanou střelu pohotově dorazil Bardakov. Vyrovnat mohl Tomášek, v samostatném nájezdu proti Askarovovi ale neuspěl.

Osmnáctiletý gólman Petrohradu vychytal v listopadu proti českému výběru čisté konto, v Malmö se mu to ale nepodařilo. V 17. minutě jej po Šulákově střele překonal důrazný Špaček, jenž si připsal premiérový gól v národním týmu.

I ve druhé třetině byli Češi střelecky aktivnější, ke gólu jim ale nepomohla ani bez devíti sekund dvouminutová přesilovka pět na tři. Dvojnásobnou početní výhodu nevyužili ani v předešlých dvou utkáních na turnaji. Tentokrát je to ale dlouho mrzet nemuselo. Ve 29. minutě totiž Askarova překvapil Flek a i o 73 sekund později se prosadil střelou bezprostředně po vyhraném buly Klok.

Stejně jako v zápasech proti Švédsku a Finsku ale měli Češi problémy s disciplínou. Při Lakatošově vyloučení sice mohl zvýšit aktivní Smejkal, ale když putoval ve 37. minutě na trestnou lavici Kodýtek, Rusové snížili. Hrachovina neudržel puk a Kraskovskij zakončil prakticky do prázdné branky.

Ve třetí třetině sborná výrazně přidala a začala český výběr přehrávat. Pešánovi svěřenci hrozili z rychlých protiútoků, ale ve 49. minutě Rusové po efektním Kovalenkově zakončení vyrovnali. O chvilku později Žafjarov trefil tyč, ale pak už rozjeté Rusy nic nezastavilo.

V 53. minutě se nad Hrachovinovo rameno trefil z úhlu Misjul a následně využil Němečkovu chybu v rozehrávce Podkolzin. Češi zkusili zápas zdramatizovat při power play, ale inkasovali další gól. O sedmou branku se vzápětí postaral Čibrikov a debakl už jen zmírnil Tomášek z trestného střílení.

Švédské hokejové hry, turnaj Euro Hockey Tour v Malmö:

Česko-Rusko 4:7 (1:1, 2:1, 1:5)

Branky a nahrávky: 17. M. Špaček (Lenc, Šulák), 30. Flek (Smejkal), 31. Klok (M. Špaček), 60. Tomášek z trest. střílení - 8. Bardakov (Čibrikov, Kirsanov), 38. Kraskovskij (Kovalenko), 49. Kovalenko (Misjul), 53. Misjul (Podkolzin), 55. Podkolzin, 58. V. Butuzov, 58. Čibrikov (Bardakov). Rozhodčí: Öhlund, Björk - Yletyinen, Persson (všichni Švéd.). Vyloučení: 6:7, navíc Misjul, Bardakov (oba Rusko) oba 10 min. Využití: 0:1. Bez diváků.

Česko: Hrachovina - Moravčík, F. Král, Klok, Šulák, Gazda, D. Musil, Němeček - Lenc, M. Špaček, M. Stránský - Flek, Tomášek, Smejkal - R. Koblížek, Kodýtek, Blümel - Flynn, Lakatoš, Ordoš, od 21. navíc Suchý. Trenér: Filip Pešán.

Rusko: Askarov - Kirsanov, Zborovskij, Čisťakov, Pylenkov, Misjul, Minulin, Muchamadullin - V. Butuzov, Kraskovskij, Kovalenko - Čechovič, Sorkin, Žafjarov - Čibrikov, Bardakov, Podkolzin - Grošev, Mojsejev, Rubcov - Kravcov. Trenér: Igor Larionov.

Švédsko - Finsko 3:0 (0:0, 2:0, 1:0)

Branky a nahrávky: 27. Friberg (F. Olofsson, Hansson), 29. Sellgren (Ryfors, Zaar), 41. Friberg (Hallander). Rozhodčí: Nord, Holm - Malmqvist, Lundgren (všichni Švéd.). Vyloučení: 2:2. Bez využití. Bez diváků.

Švédsko: Rifalk - N. Lundkvist, Sellgren, Hansson, Backström, J. Persson, A. Lundberg - Friberg, Bengtsson, Hallander - Viksten, Holmberg, E. Pettersson - Zaar, Ryfors, F. Olofsson - Berggren, Wingerli, Frödén - Sandberg. Trenér: Johan Garpenlöv.

Finsko: Säteri - Saarijärvi, Sund, Kemiläinen, R. Salo, Nikkilä, Parikka, Vainio, Koivisto - Nurmi, M. Aaltonen, Turunen - Karjalainen, Lundell, Innala - Puustinen, Tiivola, Klemetti - Leino, Björninen, Virtanen - Björkqvist. Trenér: Jukka Jalonen.