Hokejisté i podruhé na Švýcarských hrách uspěli, porazili Švýcary 2:1

17. 12. 2022 22:43
Čeští hokejisté porazili ve druhém utkání na Švýcarských hrách ve Fribourgu domácí reprezentaci 2:1 a navázali na čtvrteční výhru v Helsinkách nad Finskem 3:2. V neděli budou svěřenci trenéra Kariho Jalonena bojovat o triumf na druhém dílu Euro Hockey Tour proti Švédsku, které je druhé se čtyřmi body. Zápas začne v 16:30.

"Klíčový byl výkon brankáře. Byl to stejný příběh jako v Helsinkách… Langhamer byl excelentní a dal nám šanci vyhrát. Tým má ale dobré jádro, takového týmového ducha. Líbí se mi, že si kluci užívají hokej, zápasy prožívají naplno a užívají si reprezentaci," řekl Jalonen.

Bezbrankový stav prolomil v čase 49:15 obránce Jan Košťálek a v 55. minutě zvýšil Jiří Smejkal. Brankář Marek Langhamer přišel o čisté konto tři minuty a 48 sekund před koncem po gólu Enza Corviho, připsal si však 45 úspěšných zákroků.

Debut v reprezentaci si odbyli útočníci Daniel Voženílek a Adam Najman, který byl hned v úvodu u první nebezpečné akce. Přihrával před branku volnému Tomáškovi, ten byl ale zezadu sražený soupeřem. Sudí Salonen a Kova ale nevylučovali. Přesilové hry se dočkal tým kouč Kariho Jalonena až před polovinou úvodní třetiny po Forově faulu, Švýcaři se ubránili.

Ve 14. minutě si vyměnil puk v přečíslení Voženílek s Černochem, jenže bekhendovým blafákem Hughese nepřekonal. Švýcarský gólman ustál i následný závar. Při vyloučení kapitána Tomáše Zohorny vyrazil Langhamer Riatovu střelu a pokryl prostor u levé tyče i před dorážejícím Riedim. Už po přesilovce měl další možnost domácích Mottet, ale zakončení se mu nepovedlo.

Na přelomu první a druhé třetiny se český tým ubránil při Jandusově vyloučení. Švýcaři si potom, vytvořil velký tlak i při plném počtu hráčů na ledě, ale v největší šanci neuspěl proti Langhamrovi Rod. Při vyloučení Zábranského trefil z levého kruhu Moy horní tyč a českého gólmana nepřekonal ani z pozice mezi kruhy Riat. Ve 34. minutě se dostal sám před Langhamra Scherwey, ale neprostřelil jej.

Jalonenův výběr se při Loeffelově pobytu na trestné lavici do šance nedostal. Langhamer musel řešit další nebezpečné pokusy soupeře a Češi podobně jako ve čtvrtek proti Finsku byli ve druhé třetině pod tlakem. Poměr střel v ní byl 17:1.

"Ztrácíme příliš mnoho puků ve středním pásmu. Přitom je ten prostor strašně důležitý, musíte tam vyhrávat souboje, hrát v rychlosti, nepouštět soupeře za modrou čáru. A naopak se dostávat k soupeřově brance, kde pak protihráče můžete dostávat pod tlak. Ale naštěstí jsme se z toho oklepali ve třetí třetině," podotkl Jalonen.

V úvodu třetí třetiny musel Langhamer krýt lapačkou Moyovu střelu. Na druhé straně Hughes ustál tlak Zohornovy formace. Při dalším náporu Švýcarů nepřekonal českého gólmana Riat, švýcarský brankář si poradil se střelami Špačka a Radila.

V 50. minutě se nepodařilo Švýcarům vyhodit puk, z pozice za pravým kruhem napřáhl Košťálek a propálil Hughese. "Puk tam vypadl a já jsem se chvíli rozmýšlel, jestli nemám couvat, a pak jsem se rozhodl, že bych to mohl stihnout. Nakonec to vyšlo. Bylo super, že jsme se do toho vrátili po nepovedené druhé třetině, kdy nás oni tlačili," uvedl Košťálek.

Domácí tým nedokázal gólmana Ilvesu Tampere překonat ani při Kodýtkově vyloučení. Naopak udeřili Češi a puk odražený po Němečkově střele od zadního mantinelu z levé strany z poslal za švýcarského gólman Smejkal.

Domácí sáhli brzy k power play a nakonec po velkém tlaku zamířil z levé strany na bližší tyč Corvi. "Věděl jsem, že to šlo přesně na první tyčku. Já jsem od toho nebyl daleko. Bylo mi hned jasné, že to byl gól," konstatoval Langhamer.

Jalonenův výběr ale odolal, mohl i pojistit náskok do prázdné branky, jenže Kučeřík trefil jen boční konstrukci. Český tým oplatil Švýcarům porážku 2:3 v prodloužení z listopadového turnaje Karjala v Turku.

Švýcarsko - Česko 1:2 (0:0, 0:0, 1:2)

Branky a nahrávky: 57. Egli (Haas, Le Coultre) - 50. Košťálek (Flek), 55. Smejkal (Němeček, Kodýtek). Rozhodčí: Salonen, Kova (oba Fin.) - Altmann, Wolf (oba Švýc.). Vyloučení: 3:5. Bez využití. Diváci: 3578.

Švýcarsko: C. Hughes - Fora, Alatalo, Egli, Marti, Loeffel, Le Coultre - Riat, Corvi, Herzog - Moy, Haas, Andrighetto - Mottet, Ch. Bertschy, Scherwey - Rod, Thürkauf, Riedi. Trenér: Patrick Fischer.

Česko: Langhamer - Košťálek, T. Dvořák, Zámorský, Kučeřík, M. Jandus, Němeček, Zábranský ml. - A. Najman, M. Špaček, Tomášek - M. Stránský, T. Zohorna, Radil - Fridrich, Kodýtek, Smejkal - D. Voženílek, Černoch, Flek. Trenér: Kari Jalonen.