Čeští hokejisté vyhráli na Karjale i druhý zápas, Finy porazili na nájezdy

9. 11. 2019 19:08
Čeští hokejisté uspěli i ve druhém utkání na turnaji Karjala, když v Helsinkách porazili domácí Finsko 3:2 po samostatných nájezdech a zůstávají ve hře o celkové vítězství.

Úřadující mistři světa v zápase dvakrát vedli. Skóre otevřel v úvodu druhé třetiny Juho Lammikko, ještě do druhé přestávky vyrovnal Jakub Jeřábek. Po 42 sekundách třetí části se prosadil Sakari Manninen, při hře bez brankáře poslal zápas do prodloužení Tomáš Filippi. Nájezdy rozhodl Jakub Krejčík.

Reprezentační debut si odbyli Michal Kovařčík a také Jiří Smejkal, jenž byl ve čtvrtek v Leksandu v roli třináctého útočníka, ale do hry nezasáhl.

Výběr trenéra Miloše Říhy staršího zakončí turnaj v neděli utkáním proti Rusku. Zápas začne ve 12:30 SEČ. Pokud Češi uhrají alespoň dva body, stanou se vítězi úvodního dílu Euro Hockey Tour.

Oba gólmani Olkinuora a Langhamer se hned zkraje protáhli po dalekonosných, ale dobře mířených střelách. V osmé minutě měl šanci Pesonen, ale neuspěl. Stejně dopadli i hosté v první přesilovce.

Na konci 16. minuty se natlačil do zakončení Musil, Olkinuora puk vyrazil a Finové měli hodně starostí, aby nedopustili gólovou dorážku do odkryté branky. V dobré pozici k zakončení byl pak Hietanen, ale Langhamer mu oslavu úvodní branky zápasu nedopřál.

Český výběr na začátku druhého dějství ubránil druhé oslabení, jenže ve 23. minutě se přes Moravčíka prosadil k dorážce důrazný Lammikko a rozjásal většinu zaplněného hlediště Hartwall Areny. Zanedlouho mohl vyrovnat v početní výhodě zblízka pohotově zakončující Filippi, jenže Olkinuora byl proti.

Na konci 29. minuty našel Sedlák vynikající přihrávkou Smejkala, který usměrnil puk nad horní tyčku. V podobné pozici se o chvilku později ocitl Šustr, zakončoval ale na dlouhou hůl a poslal puk vedle tyče.

Po polovině základní doby měli Finové k dispozici 18 sekund přesilovky čtyři na tři, pak hráli ještě skoro minutu a půl pět na tři, ale Češi v čele s Langhamerem odolali. Největší možnost měl záhy po skončení druhého z obou trestů Manninen. Po něm neuspěl ani Suomi.

Místo navýšení náskoku se museli Finové následně bránit. V končící 37. minutě vytáhl Olkinuora parádní zákrok proti Beránkovi, krátce poté už ale Jeřábek zakončil bez přípravy přihrávku po akci bratrů Zohornových.

V nástupu do třetí třetiny šli Finové opět do vedení, když skóroval po Pokkově nahození zblízka dorážející Manninen. Brzy mohlo být opět srovnáno, po teči Tomáše Zohorny ale Olkinuora stihl sklapnout betony k sobě včas. Hynek Zohorna pak mířil z dobré pozici těsně nad.

Česká střídačka sáhla v závěru k dlouhé power play a risk se vyplatil, protože 69 sekund před koncem základní doby vyrovnal povedenou ranou z mezikruží Filippi.

V prodloužení měli velké šance Pesonen a Tomáš Zohorna, jehož pokus zastavila horní tyčka. Langhamer pak v nájezdech korunoval výborný výkon a nepustil z pěti pokusů Finů ani jediný gól, na druhé straně uspěl Krejčík.

Hokejový turnaj Karjala v Helsinkách, součást Euro Hockey Tour:

Finsko - ČR 2:3 po sam. nájezdech (0:0, 1:1, 1:1 - 0:0)

Branky a nahrávky: 23. Lammikko (Pokka, Kuusela), 41. Manninen (Pokka, Lindbohm) - 38. Jeřábek (R. Zohorna, H. Zohorna), 59. Filippi (T. Zohorna, Šustr), rozhodující sam. nájezd Krejčík. Rozhodčí: Harnebring, Nord (oba Švéd.) - Neva, Sormunen (oba Fin.). Vyloučení: 4:5. Bez využití. Diváci: 12.150.

Finsko: Olkinuora - M. Lehtonen, Hietanen, Lindbohm, Pokka, Nikkilä, Vittasmäki, Niemelä - Puljujärvi, Manninen, H. Pesonen - Turunen, Ilomäki, Suomi - Rajala, Tyrväinen, Ojamäki - Kuusela, Lammikko, Anttila. Trenéři: Jukka Jalonen, Mikko Manner a Antti Pennanen.

ČR: Langhamer - Šustr, Jeřábek, Moravčík, Krejčík, Zámorský, D. Musil, Pyrochta, Galvas - Řepík, Jan Kovář, Nestrašil - H. Zohorna, T. Zohorna, R. Zohorna - Jaškin, Sedlák, Smejkal - M. Kovařčík, Filippi, O. Beránek. Trenéři: Miloš Říha st., Miloš Říha ml., Robert Reichel a Karel Mlejnek.

Švédsko - Rusko 4:5 po sam. nájezdech (0:2, 1:1, 3:1 - 0:0)

Branky a nahrávky: 30. C. Klingberg z trest. střílení, 49. Wikstrand (Rödin, Friberg), 54. Händemark (Brodin, Bertilsson), 58. Hansson (C. Klingberg) - 11. Slepyšev (Okulov), 15. Žafjarov (Sergejev, K. Semjonov), 35. K. Semjonov (Žafjarov, Sergejev), 52. Sošnikov (Kuzmenko, Burdasov), rozhodující nájezd Sošnikov. Rozhodčí: Kova, Heikkinen - Thomann, Jusi (všichni Fin.). Vyloučení: 6:7. Využití: 1:2. Diváci: 3252.

Švédsko: Hellberg - Sellgren, Wikstrand, Hansson, Dahlbeck, Lundberg, Bertilsson - Lindqvist, Berglund, Friberg - Zaar, Händemark, Sylvegard - C. Klingberg, O. Lindberg, Rödin - Brodin, L. Johansson, Bromé. Trenér: Johan Garpenlöv.

Rusko: Bobkov - Ožiganov, Blažijevskij, Rafikov, Zub, Sergejev, Fazylzjanov, Šaripzjanov, Miščenko - Okulov, P. Karnauchov, Slepyšev - Burdasov, Švec-Rogovoj, Kuzmenko - Žafjarov, K. Semjonov, Šumakov - Kajumov, Alexejev, Sošnikov - Kudrjavcev. Trenér: Alexej Kudašov.