Hlinkovy hody, Bukačova šňůra nebo švédský vítr. Tak začínali trenéři u reprezentace

Ondřej Zoubek Ondřej Zoubek
6. 11. 2018 10:23
Ivan Hlinka načal českou reprezentační éru vysokou výhrou nad Rusy a přestřelkou proti Kanaďanům, Vladimír Růžička při svých premiérách u kormidla národního mužstva ani jednou neprohrál. Zato Vladimíra Vůjtka sfoukl ostrý švédský vichr, s nímž v Praze ve čtvrtek bude bojovat také Miloš Říha. Jak se dařilo ostatním trenérům při startech u českého týmu? Podívejte se v přehledu.
Slavomír Lener.
Slavomír Lener. | Foto: Tomáš Liška

Slavomír Lener, 2002

Zkušenosti s rolí asistenta měl při nástupu k reprezentaci také Slavomír Lener, který si na lavičku coby hlavní kouč stoupl po dvou vyřazeních českého týmu ve čtvrtfinále (na olympiádě v Salt Lake City a MS v Göteborgu).

Lener se stal prvním trenérem českého týmu, který v prvním utkání prohrál. Češi prohráli v přátelském utkání proti Rusku v Brně 2:5, góly stříleli Radek Duda a Milan Michálek. Lenerovo mužstvo nevyzrálo na Rusy ani o dva dny později na turnaji České pojišťovny ve Zlíně, ale Švédy a Finy porazilo 6:5, respektive 7:2 a skončilo na turnaji druhé.

Za doby Lenerova panování česká reprezentace na velké akci medaili nezískala. Na MS ve Finsku skončila čtvrtá a v roce 2004 vypadla v Praze ve čtvrtfinále smolně s Američany.

 

Právě se děje

před 11 minutami

Stovky lidí v Praze oslavily 300. výročí od blahořečení Jana Nepomuckého

Stovky lidí v Praze oslavily 300. výročí od blahořečení nejznámějšího českého světce a patrona lidí od vody Jana Nepomuckého. Třináctý ročník Svatojánských slavností Navalis se kvůli epidemii i nesouhlasu pražského magistrátu s některými částmi programu konal v zúžené podobě. Byla mše, průvod a koncert, neuskutečnil se například plánovaný přelet letounů nad Karlovým mostem. 

Slavnost začala v podvečer v katedrále svatého Víta na Pražském hradě mší, kterou sloužil kardinál Dominik Duka. Zdůraznil statečnost Jana Nepomuckého, tato vlastnost je podle Duky potřeba i na cestě ze současné koronavirové krize. Po mši se vydal průvod na Karlův most směrem ke kostelu křižovníků na Starém Městě. Cestou mu přihlížely stovky lidí a turistů, kteří byli často bez roušek.

Ve stejné době se na půl hodiny rozezněly zvony z kostelů zasvěcených svatému Janu Nepomuckému. K akci se podle pořadatelů připojily zvony po celém světě. Mělo jich být nejméně 300, tedy počet připomínající letošní výročí světce.

Program zakončil tradičně koncert na hladině Vltavy, který ještě jednou připomenul roli zvonů při letošních slavnostech symfonií s názvem Svatojánské zvony. Pro letošní ročník ji složil skladatel, dirigent a držitel Českého lva Kryštof Marek. Koncert nebyl ozvučen, a to podle pořadatelů i kvůli zvýšené hladině Vltavy, kvůli které magistrát vyhlásil první stupeň povodňové aktivity.

Další zprávy