Přiletěli jsme pozdě, hrozná chyba, vysvětloval Hadamczik slabý start s osmnáctkou

jzp jzp
9. 8. 2018 15:09
Za nevýraznými výkony hokejové osmnáctky v Kanadě stojí podle kouče Aloise Hadamczika problémy s aklimatizací.
Alois Hadamczik
Alois Hadamczik | Foto: Lukáš Caha

Red Deer - Cestu do Edmontonu po základní skupině prestižního Hlinka Gretzky Cupu si Češi představovali jinak. Chtěli bojovat o medaili v Rogers Place, kde jinak nastupuje Connor McDavid a další hvězdy NHL. Místo toho budou hrát v menší hale proti Slovensku o pátou příčku.

Bez ohledu na výsledek půjde o nejhorší umístění od roku 2015, kdy mladíci skončili šestí. Poté dvakrát dokráčeli do finále. Nutno podotknout, že na domácí půdě.

Letos mohlo být i hůř, ale po prohrách 0:6 a 0:3 české mužstvo zabralo a Finy udolalo 4:3 po prodloužení (sestřih utkání zde). Gólové sucho ukončil zadák Martin Hugo Haš, který později nahrával u vítězného gólu Michala Teplého.

"Měli jsme asi o 15 střel víc. Byli jsme přes půlku zápasu lepší než soupeř. Finové mají hodně individualit, takže hráli na sebe," hodnotil Teplý pro hokej.cz.

Byť Hadamczikovi svěřenci třikrát vedli, klidně mohli prohrát. Seveřané po vyrovnání na 3:3 tlačili a dokonce nastřelili tyč. V prodloužení však doplatili na nedisciplinovanost. To Češi dohromady nasbírali jen dva menší tresty. Především ale začali střílet góly.

"Bomba! Konečně jsme prolomili střeleckou krizi, která nás trápila v prvních dvou utkáních," liboval si útočník Radek Mužík. 

Trenér Hadamczik vinil ze špatného vstupu do turnaje potíže s aklimatizací: "Když někdo vidí výsledky 6:0 a 3:0, může na ně mít po právu lecjaký názor. Ale vzhledem k šancím a předvedené hře chybělo akorát to, aby kluci byli odpočatí. Udělali jsme hroznou chybu, ale zkrátka jsme dostali takový řád letu. Do budoucna si z toho musíme vzít ponaučení. Hráči se musí adaptovat na změnu časového pásma a na to, aby každý den hráli zápas."

Češi přitom nedlouho po příletu porazili v generálce Kanadu 4:3. "Stačili jsme bruslit a byli možná i lepším týmem, ale pak na nás padla únava. Přiletěli jsme pozdě," dodal Hadamczik pro hokej.cz. "Musím pochválit tým za extrémní bojovnost, vůli a charakter. Naše skupina byla extrémně těžká."

Hokejisté s úvahami svého kouče souhlasili. "Popravdě se cítím hodně unaveně," přiznal Mužík. "Myslím, že mluvím i za ostatní kluky. Hodně nás to sráží dolů."

Osmihodinový časový posun a tři skupinové zápasy ve třech dnech dělají z Hlinka Gretzky Cupu extrémně náročnou akci.

"Ale už jsme si docela zvykli," podotkl Haš. "Příště už bychom měli být totálně připravení." Další a zároveň poslední vystoupení na turnaji čeká Čechy v pátek, kdy od půlnoci SEČ vyzvou Slovensko.

Ani po přesunu do Edmontonu nemůžou počítat s výraznou podporou fanoušků. "V Red Deeru jsme neměli skoro žádné. Osobně mi moc chybí, řekl Mužík. "V Břeclavi to bylo každý rok bouřlivé."

Česko a Slovensko budou letní akci hostit za rok, poté opět převezme štafetu Kanada. Střídavé pořadatelství prozatím platí do roku 2022.

 

Právě se děje

před 56 minutami

Praha poskytne Bratislavě zdarma licenci na design městského mobiliáře

Praha poskytne Bratislavě bezplatně licenci na design laviček, košů a dalšího mobiliáře, který v roce 2017 vybrala v mezinárodní soutěži. Rozhodli o tom v pondělí radní v reakci na žádost slovenského hlavního města. Pražský magistrát plánuje na výrobu mobiliáře vypsat soutěž, nyní je k vidění jen na několika místech, například na Petříně nebo ve Stromovce. Postupně má při rekonstrukcích nahradit nynější různé druhy mobiliáře.

Pražský magistrát již podle schváleného dokumentu uzavření tzv. podlicenční smlouvy projednal s Bratislavou včetně jejího znění. Schválení bratislavskou radou či zastupitelstvem prý není nutné. Bezúplatné poskytnutí je podle důvodové zprávy "v rámci podpory vzájemných vztahů obou měst a propagaci pražského designu mobiliáře". "Bratislava bude Praze pouze hradit všechny náklady, které případně poskytnutím vzniknou," řekl pražský radní pro majetek Jan Chabr (TOP 09).

Zdroj: ČTK
Další zprávy