Přiletěli jsme pozdě, hrozná chyba, vysvětloval Hadamczik slabý start s osmnáctkou

jzp jzp
9. 8. 2018 15:09
Za nevýraznými výkony hokejové osmnáctky v Kanadě stojí podle kouče Aloise Hadamczika problémy s aklimatizací.
Alois Hadamczik
Alois Hadamczik | Foto: Lukáš Caha

Red Deer - Cestu do Edmontonu po základní skupině prestižního Hlinka Gretzky Cupu si Češi představovali jinak. Chtěli bojovat o medaili v Rogers Place, kde jinak nastupuje Connor McDavid a další hvězdy NHL. Místo toho budou hrát v menší hale proti Slovensku o pátou příčku.

Bez ohledu na výsledek půjde o nejhorší umístění od roku 2015, kdy mladíci skončili šestí. Poté dvakrát dokráčeli do finále. Nutno podotknout, že na domácí půdě.

Letos mohlo být i hůř, ale po prohrách 0:6 a 0:3 české mužstvo zabralo a Finy udolalo 4:3 po prodloužení (sestřih utkání zde). Gólové sucho ukončil zadák Martin Hugo Haš, který později nahrával u vítězného gólu Michala Teplého.

"Měli jsme asi o 15 střel víc. Byli jsme přes půlku zápasu lepší než soupeř. Finové mají hodně individualit, takže hráli na sebe," hodnotil Teplý pro hokej.cz.

Byť Hadamczikovi svěřenci třikrát vedli, klidně mohli prohrát. Seveřané po vyrovnání na 3:3 tlačili a dokonce nastřelili tyč. V prodloužení však doplatili na nedisciplinovanost. To Češi dohromady nasbírali jen dva menší tresty. Především ale začali střílet góly.

"Bomba! Konečně jsme prolomili střeleckou krizi, která nás trápila v prvních dvou utkáních," liboval si útočník Radek Mužík. 

Trenér Hadamczik vinil ze špatného vstupu do turnaje potíže s aklimatizací: "Když někdo vidí výsledky 6:0 a 3:0, může na ně mít po právu lecjaký názor. Ale vzhledem k šancím a předvedené hře chybělo akorát to, aby kluci byli odpočatí. Udělali jsme hroznou chybu, ale zkrátka jsme dostali takový řád letu. Do budoucna si z toho musíme vzít ponaučení. Hráči se musí adaptovat na změnu časového pásma a na to, aby každý den hráli zápas."

Češi přitom nedlouho po příletu porazili v generálce Kanadu 4:3. "Stačili jsme bruslit a byli možná i lepším týmem, ale pak na nás padla únava. Přiletěli jsme pozdě," dodal Hadamczik pro hokej.cz. "Musím pochválit tým za extrémní bojovnost, vůli a charakter. Naše skupina byla extrémně těžká."

Hokejisté s úvahami svého kouče souhlasili. "Popravdě se cítím hodně unaveně," přiznal Mužík. "Myslím, že mluvím i za ostatní kluky. Hodně nás to sráží dolů."

Osmihodinový časový posun a tři skupinové zápasy ve třech dnech dělají z Hlinka Gretzky Cupu extrémně náročnou akci.

"Ale už jsme si docela zvykli," podotkl Haš. "Příště už bychom měli být totálně připravení." Další a zároveň poslední vystoupení na turnaji čeká Čechy v pátek, kdy od půlnoci SEČ vyzvou Slovensko.

Ani po přesunu do Edmontonu nemůžou počítat s výraznou podporou fanoušků. "V Red Deeru jsme neměli skoro žádné. Osobně mi moc chybí, řekl Mužík. "V Břeclavi to bylo každý rok bouřlivé."

Česko a Slovensko budou letní akci hostit za rok, poté opět převezme štafetu Kanada. Střídavé pořadatelství prozatím platí do roku 2022.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 27 minutami

Střety v Jeruzalémě pokračují druhý den a noc, další desítky Palestinců utrpěly zranění

V Jeruzalémě ze soboty na neděli pokračovaly střety mezi palestinskými demonstranty a izraelskou policií poté, co se sešly desítky tisíc muslimů před mešitou Al-Aksá při oslavách svátku souvisejícího s postním měsícem ramadán. Podle místního Červeného půlměsíce utrpělo zranění nejméně 80 lidí včetně několika dětí, 14 lidí bylo převezeno do nemocnice. Zranění utrpěl rovněž jeden policista. Znepokojení nad situací dnes vyjádřil takzvaný blízkovýchodní kvartet, tedy Evropská unie, OSN, USA a Rusko.

Palestinská mládež házela kamení na policisty, zapalovala ohně a strhávala policejní bariéry v ulicích vedoucích k jeruzalémskému Starému městu. Policisté na koních a těžkooděnci proti davu nasadili zábleskové granáty a vodní děla, stříleli rovněž do lidí gumovými projektily.

Nepokoje v Jeruzalémě propukly po zahájení postního měsíce ramadánu v polovině dubna, kdy Izrael omezil Palestincům shromažďování na místě, kde se Arabové většinou scházejí k večerní modlitbě. V posledních dnech napětí podpořilo hrozící nucené vystěhování některých palestinských rodin z jejich domů ve východním Jeruzalémě. Při střetech z pátku na sobotu utrpělo zranění přes 200 Palestinců a šest izraelských policistů.

Zdroj: ČTK
před 30 minutami

Sadiq Khan obhájil mandát a bude nadále starostou Londýna

Starostou Londýna byl znovuzvolen labourista Sadiq Khan, britské hlavní město tak povede i příští čtyři roky. Podle oficiálních výsledků získal přes 55 procent hlasů a porazil svého konzervativního soupeře Shauna Baileyho, informovala v sobotu britská média. Khan se stal v roce 2016 prvním muslimem, který kdy stanul v čele západní metropole.

"Jsem pyšný, že jsem dnes získal velmi silný mandát," řekl Khan po oznámení výsledků. Slíbil rovněž, že si "natáhne každou šlachu při snaze vystavět lepší a zářnější budoucnost pro Londýn po temných dnech pandemie".

"Nebudu nikdy přehlížet vaše hlasy, vaše starosti a vaše obavy," vzkázal pak voličům, kteří ve volbách upřednostnili jednoho z jeho 19 soupeřů. "Jizvy po Brexitu stále přetrvávají a stále více nás rozděluje drsná kulturní válka," pokračoval s tím, že koronavirus nedbá na ideologické rozdíly. "Musíme využít této chvíle národního uzdravení k zacelení toho, co nás rozděluje," dodal. Slíbil rovněž, že bude usilovat o lepší komunikaci mezi londýnskou radnicí a britskou vládou, jíž nyní ovládají konzervativci.

Zdroj: ČTK
Další zprávy