Před rokem ho nechtěli, teď Hájek na MS juniorů září: Naštvalo mě to, tady máme mnohem lepší trenéry

Daniel Poláček Daniel Poláček
1. 1. 2018 15:47
Bek Libor Hájek poprvé hraje na hokejovém mistrovství světa juniorů a září. Do minulé nominace překvapivě nepronikl.
Libor Hájek v utkání proti Švédsku stíhá Alexandera Nylandera.
Libor Hájek v utkání proti Švédsku stíhá Alexandera Nylandera. | Foto: ČTK

Praha - Čtyři zápasy, šest bodů (1+5). Nejde o zápis útočníka, nýbrž obránce. Hájek na světovém šampionátu dvacítek v Buffalu skvěle podporuje ofenzivu a vzbuzuje otázku, proč před rokem zůstal doma.

Tehdy měl coby 36. hráč draftu zámořské NHL výrazně posílit zadní řady, ale na poslední chvíli byl z týmu vyškrtnutý.

"Naštvalo mě to," prohlásil Hájek v rozhovoru pro oficiální web letošního mistrovství. "Teď je to jiné. Lepší. Myslím, že máme lepší partu a mnohem lepší trenéry. Jsem šťastný, že tu můžu být."

Současný výběr vede Filip Pešán, jinak kouč Bílých Tygrů z Liberce. Za asistenty má Rostislava Vlacha a Miroslav Přerosta.

Pešán nahradil Jakuba Petra, jenž měl po ruce Jiřího Dopitu a Petra Svobodu.

Hájek však překvapivou nenominaci nehází čistě na trenéry, jak by mohlo vyznít. Deníku The StarPhoenix nedávno řekl: "Někdy uděláte tým, jindy ne. Minulý rok jsem nehrál moc dobře, což se koučům samozřejmě nelíbilo."

"Nakonec jsme byl rád, že mě vyškrtli," přiznal Hájek rozhlasové stanici CKOM. "V Saskatoonu jsem totiž začal víc makat a hrát lépe, to mi pomohlo."

Vskutku. Urostlý zadák necelé tři měsíce po loňském šampionátu podepsal tříletou nováčkovskou smlouvu s Tampou. Později nastoupil za její farmu.

Současnou sezonu rozehrál v kanadské juniorce WHL. Za Saskatoon odehrál 32 zápasů a posbíral 24 bodů (8+16). Takřka vše klape, jak má. Od trenéra v klubu slyší chválu, v reprezentaci září.

Na dobře rozjetém turnaji nastupuje v prvním obranném páru s Vojtěchem Budíkem. "To je docela sranda," komentuje Hájek fakt, že jeho parťák hraje ve WHL za Prince Albert, největšího rivala Saskatoonu. "Také jsme spolu na pokoji. Je to fakt dobrý kamarád a také skvělý hokejista."

Tvrdá konkurence v Tampě

Hájek si užívá své poslední mistrovství juniorů, za rok už překročí věkovou hranici. Před sebou ale bude mít jinou metu - místo v obraně Tampy Bay, která momentálně vládne tabulce NHL.

Přestože Hájek dobře brání, skvěle bruslí a solidně podporuje útok, cestu vzhůru má hodně ztíženou. Defenzivu Tampy totiž tvoří Victor Hedman, Michail Sergačjov a další skvělí zadáci. Ani Andrej Šustr nehraje pravidelně, další Čech Dominik Mašín dře na farmě.

"Bude opravdu těžké udělat hlavní tým," ví 19letý obránce. "Ale tahle výzva se mi líbí."

Momentálně na Hájka čeká jiná výzva - poprvé od roku 2005 projít s českou dvacítkou přes čtvrtfinále mistrovství světa. V cestě stojí Finsko. Úterní zápas pravdy startuje v 18:00.

 

Právě se děje

před 14 minutami

Sněmovna lordů velkou většinou vyjádřila nesouhlas a politování nad zákonem o vnitřním trhu, který jde proti částem brexitové dohody

Sněmovna lordů, horní komora britského parlamentu, v úterý velkou většinou vyjádřila nesouhlas a politování nad zákonem o vnitřním trhu, který jde proti částem brexitové dohody. Proti kontroverznímu zákonu, který podle Evropské komise porušuje právně závaznou dohodu, hlasovalo 395 zákonodárců, opačný názor jich mělo 169. Sporným zákonem může vláda premiéra Borise Johnsona zrušit části rozvodové dohody mezi Británií a Evropskou unií.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Slovenský parlament odmítl návrh na zpřísnění pravidel interrupcí

Ženy na Slovensku nebudou muset na podstoupení interrupce čekat po poučení lékařem déle než dosud, rozhodl v úterý hlasováním parlament. Zpřísnění pravidel prosazovala konzervativní skupina poslanců vládního hnutí Obyčejní lidé a nezávislé osobnosti (OLANO) premiéra Igora Matoviče. Projednávaná předloha i hlasování o ní rozdělily koalici, která má ve sněmovně pohodlnou většinu. Počet interrupcí na Slovensku dlouhodobě klesá.

Návrh počítal kromě jiného s tím, že interrupci bude možné vykonat až po čtyřech dnech od chvíle, co lékař odešle hlášení o poučení ženy o zákroku či například o možnosti absolvovat utajený porod národnímu centru zdravotnických informací. To by znamenalo zdvojnásobení lhůty, která se ale neuplatňuje v případě ohrožení zdraví nebo života ženy.

Zdroj: ČTK
Další zprávy