Před rokem ho nechtěli, teď Hájek na MS juniorů září: Naštvalo mě to, tady máme mnohem lepší trenéry

Daniel Poláček Daniel Poláček
1. 1. 2018 15:47
Bek Libor Hájek poprvé hraje na hokejovém mistrovství světa juniorů a září. Do minulé nominace překvapivě nepronikl.
Libor Hájek v utkání proti Švédsku stíhá Alexandera Nylandera.
Libor Hájek v utkání proti Švédsku stíhá Alexandera Nylandera. | Foto: ČTK

Praha - Čtyři zápasy, šest bodů (1+5). Nejde o zápis útočníka, nýbrž obránce. Hájek na světovém šampionátu dvacítek v Buffalu skvěle podporuje ofenzivu a vzbuzuje otázku, proč před rokem zůstal doma.

Tehdy měl coby 36. hráč draftu zámořské NHL výrazně posílit zadní řady, ale na poslední chvíli byl z týmu vyškrtnutý.

"Naštvalo mě to," prohlásil Hájek v rozhovoru pro oficiální web letošního mistrovství. "Teď je to jiné. Lepší. Myslím, že máme lepší partu a mnohem lepší trenéry. Jsem šťastný, že tu můžu být."

Současný výběr vede Filip Pešán, jinak kouč Bílých Tygrů z Liberce. Za asistenty má Rostislava Vlacha a Miroslav Přerosta.

Pešán nahradil Jakuba Petra, jenž měl po ruce Jiřího Dopitu a Petra Svobodu.

Hájek však překvapivou nenominaci nehází čistě na trenéry, jak by mohlo vyznít. Deníku The StarPhoenix nedávno řekl: "Někdy uděláte tým, jindy ne. Minulý rok jsem nehrál moc dobře, což se koučům samozřejmě nelíbilo."

"Nakonec jsme byl rád, že mě vyškrtli," přiznal Hájek rozhlasové stanici CKOM. "V Saskatoonu jsem totiž začal víc makat a hrát lépe, to mi pomohlo."

Vskutku. Urostlý zadák necelé tři měsíce po loňském šampionátu podepsal tříletou nováčkovskou smlouvu s Tampou. Později nastoupil za její farmu.

Současnou sezonu rozehrál v kanadské juniorce WHL. Za Saskatoon odehrál 32 zápasů a posbíral 24 bodů (8+16). Takřka vše klape, jak má. Od trenéra v klubu slyší chválu, v reprezentaci září.

Na dobře rozjetém turnaji nastupuje v prvním obranném páru s Vojtěchem Budíkem. "To je docela sranda," komentuje Hájek fakt, že jeho parťák hraje ve WHL za Prince Albert, největšího rivala Saskatoonu. "Také jsme spolu na pokoji. Je to fakt dobrý kamarád a také skvělý hokejista."

Tvrdá konkurence v Tampě

Hájek si užívá své poslední mistrovství juniorů, za rok už překročí věkovou hranici. Před sebou ale bude mít jinou metu - místo v obraně Tampy Bay, která momentálně vládne tabulce NHL.

Přestože Hájek dobře brání, skvěle bruslí a solidně podporuje útok, cestu vzhůru má hodně ztíženou. Defenzivu Tampy totiž tvoří Victor Hedman, Michail Sergačjov a další skvělí zadáci. Ani Andrej Šustr nehraje pravidelně, další Čech Dominik Mašín dře na farmě.

"Bude opravdu těžké udělat hlavní tým," ví 19letý obránce. "Ale tahle výzva se mi líbí."

Momentálně na Hájka čeká jiná výzva - poprvé od roku 2005 projít s českou dvacítkou přes čtvrtfinále mistrovství světa. V cestě stojí Finsko. Úterní zápas pravdy startuje v 18:00.

 

Právě se děje

Další zprávy