Vzali mi vítr z plachet, řekl Gulaš o vedení reprezentace. Mrzí ho slabá komunikace

ČTK ČTK
17. 1. 2022 19:53
Útočník Milan Gulaš považuje své působení v české hokejové reprezentaci za uzavřenou kapitolu. Šestatřicetiletý kapitán Českých Budějovic to řekl v pořadu České televize Hokej den poté v reakci na dění okolo nominace na olympijské hry v Pekingu.
Milan Gulaš na MS 2019 v Bratislavě.
Milan Gulaš na MS 2019 v Bratislavě. | Foto: ČTK

Gulašovo jméno ve čtyřiadvacetičlenném výběru, který ve čtvrtek zveřejnili na tiskové konferenci generální manažer Petr Nedvěd a trenéři v čele s hlavním koučem Filipem Pešánem, chybělo. A čekat na dodatečné zařazení sám účastník mistrovství světa z roku 2019 odmítl.

"V současné chvíli je nejspíš národní mužstvo uzavřená kapitola. Tímhletím mi vzali trochu vítr z plachet. Samozřejmě když zájem od trenérů necítíte takový, jaký by měl být, tak trochu i ztratíte motivaci. Pro mě je to v tuto chvíli uzavřená kapitola a chci se soustředit jen na klubovou štaci," řekl Gulaš, kterému vadila především chybějící komunikace.

"Já jsem se to dověděl oficiálně, když byla nominace v televizi. Neměl jsme žádnou komunikaci od doby ruského turnaje (prosincového Channel One Cupu) vůbec s nikým. Vůbec jsem nevěděl, jak to může dopadnout. Po tom turnaji jsem trochu očekával, že to asi nedopadne, a taky se to potvrdilo. Prostě jsem to cítil v kostech, přestože ten turnaj vyšel bodově, samozřejmě týmově to nesedlo, tak za ty určité roky dáte na svůj pocit. Cítil jsem, že tam asi není to, co by mělo být. I trenéři asi očekávali trochu víc, tak jsem byl furt takový opatrnější," uvedl Gulaš.

Měl se představit před čtyřmi roky Pchjongčchangu, ale v generálce v Koreji proti Finsku, hrané v Soulu, se zranil. Tehdy také neměl o nominaci dopředu informace. "To bylo vesměs podobné, taky jsem čekal do poslední chvíle. Nevím, jak to měli ostatní kluci, se mnou nikdo nekomunikoval, já v tom problém nevidím. Spíš mě teď štve taková ta bublina kolem toho. Plno lidí už si k tomu něco řeklo a furt to rezonuje, což já moc na svoji osobu nemusím. Spíš bych byl radši, kdyby to bylo takové klidnější," uvedl Gulaš.

Přesto by si představoval i ve svém věku jinou komunikaci. O nominaci se popral na Channel One Cupu v Praze a Moskvě, kde českým tým prohrál všechny tři zápasy a získal jediný bod. Češi dali šest branek a Gulaš byl se třemi góly a dvěma asistencemi nejproduktivnější hráč turnaje.

"Turnaj v Rusku se nějak podařil, byla to pro mě nějaká šance. Sami mi volali, abych se o to porval, tak jsem to zkusil. Jediné, co bych si představoval trochu lepší, tak nějaký telefonát a říct: 'Hele Guli, i když ti ten turnaj v Rusku vyšel, tak my tě tam prostě v té sestavě nevidíme. Vidíme tam jiné hráče'. Což je úplně normální a takhle by to mělo být," prohlásil Gulaš. "To jediné mě mrzí, že někdo nevezme telefon a neřekne i s ohledem na věk: 'Hele, prostě tě tam nevidíme'. A vůbec nic se neděje a jede se dál. Aspoň vím, na čem jsem, protože i tohle dává otázky dál a není to asi úplně ideální, jak by to mělo být."

Zkušený útočník již v minulosti přišel z různých důvodů i o start na pěti světových šampionátech. V letech 2010 a 2014 byl v širším kádru již v dějišti MS, ale nakonec se nedostal na soupisku a odjel. Z velkých akcí se nakonec představil až na MS v roce 2019 v Bratislavě, kam jej kouč Miloš Říha dodatečně nominoval v průběhu turnaje.

Gulaš se domnívá, že bližší komunikace by nahrála celkově lepší atmosféře okolo mužstva. "Já jsem s nikým od té doby nemluvil. Těmto problémům se může předejít. Nehází to vůbec dobré světlo na ten celek. Tady vůbec nejde o Gulaše nebo někoho jiného, ale obecně. Je přeci normální si to říct a komunikovat o tom. Vždyť se přece všichni známe dlouhé roky a je normální si k tomu říct svoje," domnívá se Gulaš.

"I když to bude nepříjemné pro toho daného hráče - v tuhle chvíli konkrétně pro mě - mám přeci něco za sebou a vezmu to. Nebudu nějak uražený. Proč bych taky měl být, beru to úplně normálně. Trenéři si vybrali jiné hráče, tak to ve sportovním odvětví a ve všech jiných funguje. Já to beru úplně v pohodě, jen mě mrzí, že někdo nevezme ten telefon," dodal Gulaš.

Ujistil, že by se ujal jakékoliv role a snažil se pomoci týmu. "Samozřejmě, že když máte šanci bojovat o olympiádu, tak tam pojedete nechat duši. Ve svém věku to beru trochu jinak. Kdybych se dostal na olympiádu, tak si nechci nikde honit ego, že jsem na olympiádě, ale chci pomoct českému hokeji, aby se dostal zase trošku výš, abychom zase zažívali ty pěkné roky," prohlásil Gulaš.

"Kvůli tomu jsem chtěl jet na olympiádu. Abych pomohl klukům k výsledku a mohli jsme dát zase inspiraci nebo motivaci klukům, jako jsme byli my. O to víc mě to mrzí. Já bych samozřejmě přijal jakoukoliv roli. Lidi, kteří mě znají dlouhodobě, ví, že i kdybych nehrál přesilovku, tak tam budu a budu nápomocen každému, kdo bude potřebovat," uvedl Gulaš.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy