Finská blokáda nakonec nevydržela, Češi vyhráli i sedmý přípravný zápas před MS

Aktualizováno 12. 5. 2021 23:53
Čeští hokejisté porazili ve svém úvodním utkání na Českých hrách v Praze Finsko 2:1 a vyhráli i sedmý zápas v přípravě na mistrovství světa. Seveřané před tisíci diváky ještě po 37 minutách vedli zásluhou gólu Axela Rindella, před druhou přestávkou však vyrovnal obránce Libor Šulák a obrat dokonal ve 49. minutě útočník Matěj Stránský. U obou branek si asistenci připsal další útočník Michael Špaček

V pořadí seriálu Euro Hockey Tour, který turnajová generálka na mistrovství světa v Lotyšsku uzavře, se svěřenci kouče Filipa Pešána posunuli za suverénní Rusy na druhé místo před Švédy. Právě výběr Tre kronor bude ve čtvrtek od 20 hodin druhým soupeřem českého týmu v O2 areně.

"Bylo to velice vyrovnané utkání. Okénka v obraně jsme měli jak my, tak soupeř. Byli jsme aktivnější a o ten jeden gól jsme možná byli lepší. Myslím, že jsme narazili na nejlépe bruslící tým v turnaji. Chvíli nám to trvalo, ale pak jsme se Finům v bruslení vyrovnali. Byli jsme ale důraznější v osobních soubojích, což asi rozhodlo," řekl trenér Pešán.

Zatímco finský brankář Säteri se za úvodní dějství zapotil a měl hned 15 zákroků, Will zaznamenal pouze tři. Seveřané přesto vedli. Tomáškův výpad ze strany po oboustranně opatrném začátku gólem neskončil, ale v osmé minutě zamířil Rindellův pokus s přispěním bránícího Špačka za záda bezmocného Willa.

Ve 12. minutě hráli Češi první početní výhodu, právě Špaček během ní trefil pod koleno Lindbohma, který v bolestech vypomáhal jen ztěžka spoluhráčům, Finové přesto těžké chvilky přestáli. Ubránili následně i českou přesilovku pět na tři dlouhou 22 sekund.

Vitáskův prohřešek po 68 sekundách druhé části znamenal první přesilovku pro Finy, stav se však nezměnil. Ve 26. minutě zakončil zblízka neúspěšně Tomášek. Před polovinou zápasu pálil z dobré pozice Matěj Stránský, pokus nejlepšího extraligového střelce sezony na lapačku však vykryl Säteri.

Ve 33. minutě Turunen zakončil bekhendem, Will s velkým štěstím vytěsnil puk mimo branku. Držení Pakarinena pak nabídlo českému mužstvu další přesilovku. Lencovu teč ještě Finové přečkali, následovala však Šulákova bomba, jež sice skončila na levé tyčce, ale od Säteriho se puk odrazil do branky a bylo vyrovnáno

Brzy mohl vrátit Finům vedení Savinainen, český tým však přestál jeho bekhendové nahození bez úhony. Kotouč skončil těsně vedle pravé tyčky.

Úvodní minuty třetí části přinesly hned několik příležitostí Finů, skvělý Will však zachraňoval okénka v české defenzivě a udržel vyrovnaný stav. Na druhé straně byl blízko úspěchu Sekáč. Ve 49. minutě tečoval Stránský Vitáskovo nahození a Češi vedli.

"Puk mě trefil do stehna a spadlo to tam. Ulevilo se mi, protože jak dnes, tak už proti Slovákům jsem měl těch šancí hodně. Spadlo to tam takhle, tak doufejme, že se trošku oklepu a budu v tom zakončení efektivnější," přál si Stránský.

Chvilku poté Innala minul z dorážky odkrytou branku. Finové měli v 56. minutě přesilovku, na vyrovnání však už nedosáhli ani v závěrečné hře bez gólmana.

"Celkově vzato jsme podali docela dobrý výkon. Pár chyb jsme tam určitě udělali, ale podržel nás skvělý Willda v brance. Dobře jsme napadali rozehrávku soupeře a hráli jsme víc u nich než oni u nás. Myslím, že bychom si to měli zjednodušit a v přesilovkách víc střílet. Měl by tam být určitě ještě větší tlak," uvedl autor vítězné branky Stránský.

České hokejové hry v Praze, turnaj Euro Hockey Tour:

ČR - Finsko 2:1 (0:1, 1:0, 1:0)

Branky a nahrávky: 38. Šulák (M. Špaček), 49. M. Stránský (Vitásek, M. Špaček) - 8. Rindell. Rozhodčí: Hradil, Pražák - Lederer, Špůr (všichni ČR). Vyloučení: 2:4. Využití: 1:0.

Sestavy:

ČR: Will - Moravčík, Šulák, Ščotka, Vitásek, Jordán, D. Musil, Galvas - Blümel, T. Zohorna, H. Zohorna - Radil, R. Hanzl, Sekáč - M. Stránský, M. Špaček, Lenc - Smejkal, A. Musil, Tomášek - Červený. Trenéři: Filip Pešán, Martin Straka a Jaroslav Špaček.

Finsko: Säteri - Seppälä, Eronen, Rindell, Lindbohm, Sund, Friman, Kivistö, Nousiainen - Innala, Kontiola, Ojamäki - Turunen, Ruohomaa, Pakarinen - Savinainen, Björninen, J. Karjalainen - Hännikäinen, Mäenalanen, Anttila. Trenéři: Jukka Jalonen, Mikko Manner a Ari-Pekka Selin.