Euro Hockey Tour • Švédské hry • 19:00

Česko - Švédsko

Česko
1:2
1:0, 0:1, 0:1
Švédsko
09:03 Šťastný (Flek, Musil)
31:34 Händemark (Sellgren, Bromé)
55:10 Bromé (Strömwall, Lindberg)

Dobrý večer, vítejte při sledování online reportáže z utkání Švédských hokejových her mezi Českem a Švédskem. Zápas začne ve čtvrtek 6. února v 19:00 a živě jej vysílá kanál ČT Sport.

Euro Hockey Tour

Švédské hokejové hry jsou již třetí štací v letošním seriálu Euro Hockey Tour. Týmy Česka, Švédska, Finska a Ruska už za sebou mají finskou Karjalu a ruský Channel One Cup. Po dvou odehraných turnajích vedou v celkové tabule Češi s 11 body, přičemž druzí Finové zaznamenali stejný počet bodů, ale mají horší skóre. Třetí Rusko pak má sedm bodů, což je stejná suma, kterou posbírali hráči Tre Kronor. 

Česko 

Trenér české reprezentace Miloš Říha před Švédskými hokejovými hrami rozhodně neprožíval nejšťastnější období ve svém životě. Před závěrem sezony v evropských ligách se mu totiž nakupily omluvenky, a tak musel povolat řadu náhradníku. Do konečné podoby mu nakonec vykrystalizovala tato nominace.

Nominace Česka:

Roman Will, Dominik Furch - Jakub Jeřábek, Libor Šulák, David Sklenička, Michal Moravčík, Jakub Krejčík, Vojtěch Mozík, Lukáš Klok, David Němeček, David Musil, Jan Košťálek - Jan Kovář, Martin Zaťovič, Radan Lenc, Tomáš Hyka, Tomáš Zohorna, Hynek Zohorna, Radim Zohorna, Roman Horák, Michal Řepík, Lukáš Rousek, Jakub Flek, Matěj Stránský, Michal Kovařčík, David Šťastný, Jan Dufek.  

Foto: Aktuálně.cz

Švédsko

Domácí tým turnaje je v dnešním zápase paradoxně veden jako hostující. Tre Kronor budou mít každopádně silnou motivaci, aby v tomto měření sil uspěli - hrají doma a navíc jsou na tom v celkovém hodnocení Euro Hockey Tour zatím ze všech čtyř týmů nejhůře. Trenér Johan Garpenlöv nakonec na domácí turnaj povolal tyto hráče. 

Nominace Švédska:

Lars Johansson, Magnus Hellberg - Klas Dahlbeck, Henrik Tömmernes, Jesper Sellgren, Nils Lundkvist, Lukas Bengtsson, Arvid Lundberg, Jonathan Pudas - Marcus Nilsson, Samuel Fagemo, Dennis Everberg, Oscar Lindberg, Gustav Rydahl, Carl Klingberg, Emil Sylvegård, Linus Johansson, Fredrik Händemark, Leon Bristedt, Daniel Zaar, Mathias Bromé, Malte Strömwall.  

Foto: Aktuálně.cz

Sestava Česka

Sestava Švédska

Hellberg (La. Johansson) - Bengtsson, Sellgren, Lundkvist, Dahlbeck, Pudas, Tömmernes - Klingberg, Händemark, Everberg - Strömwall, Lindberg, Nilsson - Zaar, Rydahl, Bristedt - Sylvegård, Li. Johansson, Bromé.

První zápas turnaje mezi Finskem a Ruskem se hraje právě nyní. Už od sedmé minuty v něm Finové vedou 3:0, aktuálně probíhá 33. minuta. 

Jakub Flek je zatím v této sezoně největším smolařem národního týmu. Byl v nominaci na oba předešlé turnaje, pokaždé ale kvůli zdravotním problémům nemohl nastoupit. Dnes si tak odbude premiéru v dresu reprezentace. Debut za nároďák čeká na turnaji rovněž zlínského Jana Dufka, ten však proti Švédsku ještě hrát nebude. 

Před zápasem ještě proběhne slavnostní ceremoniál s bývalým švédským reprezentantem Tomasem Holmströmem, který bude uveden do síně slávy švédského hokeje. 

Nyní zazní hymny obou týmů. 

Slyšeli jsme hymny dnešních soupeřů, může se jít na věc. 

00:01

Utkání právě začalo. 

00:10

Češi získali útočné pásmo zadarmo. Švédi si totiž nerozuměli a poslali kotouč na zakázané uvolnění. 

00:25

Švédi se ale bez větších potíží ubránili a napodruhé už česká reprezentace do pásma neprošla. 

00:36

A od začátku je veselo. Po první střele utkání šel totiž do branky dost neodbytně Klingberg a před Willem se strhla menší mela. 

01:30

Švédi jsou v útočném pásmu hodně důrazní a nepříjemní. Will už tak měl dvakrát práci, zatímco jeho protějšek na druhé straně ještě nemusel zasahovat. 

02:03

Hynek Zohorna obral beka o puk a okamžitě střílel z levého kruhu. Hellberg ale zasáhl ramenem dobře. 

02:58

Čtvrtá lajna české reprezentace za sebou má výborné první střídání v zápase. Zejména Jakub Flek předvedl skvělý pohyb, kterým je pověstný i v extralize, a nakonec po delším pobytu v pásmu i vystřelil. Hellberg však s jeho pokusem neměl závažnější problémy. 

03:20

Dobrý forčeking předvedl i kapitán Jan Kovář. Získal puk v útočné třetině a před brankou hledal spoluhráče, ten se však jen marně natahoval po kotouči hokejkou. 

04:42

Moravčík dvakrát po sobě špatně rozehrál a jsou z toho problémy. Tre Kronor se drží před českou brankou, ale ke střele se zatím nemůžou prokombinovat. 

05:35

Radim Zohorna nabral rychlost a využil volného prostoru ve středu hřiště. Střela se mu ale vůbec nepovedla, a tak Hellberg bez větších problémů zasáhl. 

06:33

Dobrou práci odvedl Šulák. Ten neváhal z pozice beka vyrazit vpřed a i si tělem výborně odstavil soupeře. Přihrát už ale posléze nedokázal. 

07:10

Rozehrávku Švédů zastavuje další zakázané uvolnění. 

08:01

Stejný nešvar teď zastavil i českou reprezentaci. Hra se tak přesouvá znovu před Willa. 

08:20

Tomáš Zohorna dostával puk do zajímavé pozice, v poslední chvíli ale jeden ze Švédů kotouč zpomalil, a tak český reprezentant přejel do ofsajdu. 

09:03

Česko dává gól! Další výborná akce čtvrté lajny už přinesla ovoce! Po rychlém přechodu do útočného pásma dostal DAVID ŠŤASTNÝ puk do jízdy a po kličce poslal puk za Hellbergova záda. Asistence: Jakub Flek a David Musil.

10:12

Češi jsou při chuti. Nyní pálil od modré z první Radan Lenc, trefil však pouze připravenou lapačku švédského gólmana. 

11:03

Švédové přidali na důrazu, čímž odstavili Mozíka od puku, dlouho ale v útočném pásmu nepobyli. Češi se v klidu ubránili. 

11:47

Hynek Zohorna dostal puk do jízdy, těsně před brankovištěm ale trefil jen před sebou stojícího obránce. Každopádně to byla ale zajímavá příležitost. 

12:22

Will měl po delší době práci. Z pravé strany vystřelil Strömwall, jenže český gólman puk zkrotil a přerušuje hru.  

12:47

Strömwall dostal puk před brankoviště, mezi dvěma bránícími hráči ale nedokázal zakončit do Willova protipohybu. Branku minul. 

13:29

Zaťovič zpoza klece hledal Jeřábka, tomu ale puk před zpracováním poskočil, a tak střela nebyla z nejpřesnějších. 

14:31

Sylvegård pořádně potrápil českou obranu! Nejprve obkroužil branku a pokusil se zasunout kotouč k tyči, aby posléze jen o několik vteřin později mohl dorážet už do poloodkryté branky. V této ideální příležitosti ale selhal! 

16:27

Švédové začínají vystrkovat růžky. Zlepšili svůj pohyb a nyní z toho pramenila střela Rydahla. Švédský centr však pálil z pořádné vzdálenosti a Willa pořádně nemohl ohrozit. Získal ovšem alespoň vhazování v útočné třetině. 

16:38

Na vrcholu kruhu se do kotouče z první opřel jeden ze švédských beků, jenže střela mu vůbec nesedla. Češi z toho nakonec nedokázali vyrazit do brejku. 

17:59

Čtvrtá lajna pokračuje ve skvělé hře! Jakub Flek se tentokrát však poněkud unáhlil a místo přihrávky volil nastřelení puku, na který už nikdo z jeho kolegů nedosáhl. 

18:34

Roman Will přes clonu vůbec neviděl, puk však nakonec mezi tři tyče nemířil. 

18:53

David Němeček (CZE) je vyloučen na dvě minuty za hrubost. 

19:27

Strömwall Willovi opět zatopil. Dostal křižný pas a hned střílel z levého kruhu, jenže český gólman jeho pokus vytěsnil mimo. 

20:00

První třetina skončila. 

První třetina je minulostí, Češi po ní vedou zaslouženě 1:0. Česká reprezentace odstartovala do turnaje hodně aktivně a v prvních minutách diktovala tempo hry, čehož využila čtvrtá pětka. Jakub Flek rozjel rychlou akci, našel Davida Šťastného a ten otevřel skóre. Švédi se dostali více do hry až v posledních pěti minutách a mohli srovnat, Roman Will je však zatím velmi jistý. Do druhé třetiny si Tre Kronor přenesou ještě necelou minutu přesilové hry. 

Ve druhém dnešním zápase Švédských hokejových her vydrželo skóre ze sedmé minuty až do konce. Finové tak v Helsinkách porazili Rusko s čistým štítem 3:0. 

20:01

Začala druhá třetina.

20:32

Ke střele se odhodlal Lindberg, trefil ale pouze chumel hráčů před Willem. 

20:41

Klingberg dostal nabito mezi kruhy, Will byl ale včas na ledě a secvakl betony k sobě! 

20:53

Němeček naskočil z trestné lavice a hned dostal puk za obranu. Neměl však dostatečnou rychlost, a tak zvolil brzdu a nakonec se k zakončení nedostal. 

22:03

Pudas už nečekal, že mu spoluhráč vrátí puk, a tak poněkud ukvapeně vystřelil. Švédi se tím připravili o kotouč a Češi můžou zaútočit. 

23:17

Tomáš Zohorna hledal svého bratra Hynka zadovkou z rohu kluziště a chybělo jen opravdu málo, aby se český útočník dostal do veliké šance. 

24:09

Klingberg objel klec a hned posílal kotouč na branku. Will přerušil hru a Jeřábek musel švédského útočníka ještě zpacifikovat a odtlačit od brankoviště. 

25:02

Zaťovič byl v útočné zóně úplně sám, a tak to zkusil individuálně. O puk však rychle přišel. 

25:30

Hynek Zohorna to zkusil zleva bekhendem a Hellberg měl problémy. K dorážce se však nikdo z Čechů nedostal. 

26:07

Rydahl byl v souboji s jedním z českých beků a nakonec zajel až do Willa a vyhodil branku z jejího předepsaného postavení. Hra se tedy logicky přerušuje. 

26:23

Lindberg si v přečíslení netroufl přihrávat, a tak zamířil do protějšího růžku. Branku ovšem netrefil. 

27:17

Švédové měli hodně času, s rozehrávkou ale naložili bídně a je z toho další icing. 

27:58

Řepík si chytře sjížděl za obranu a nakonec se k němu jen těsně nedostal nahozený puk. 

28:42

Klingberg střílel z první až skoro z modré, jeho prudká pumelice však prolétla jen vedle české branky. 

29:23

Tomáš Hyka zavezl puk do pásma a křižnou přihrávkou z rohu vybídl ke střele Tomáše Zohornu! Ten ale puk netrefil a zahodil tak výbornou příležitost. 

30:27

Čtvrtá formace opět velmi dobře vybojovala puk i pásmo, David Musil ale posléze střílel špatně a trefil nejbližšího Švéda. 

31:34

Švédsko dává gól! Češi si koledovali a nakonec jsou skutečně potrestáni vyrovnáním. První švédská akce ještě gólem neskončila, hned posléze ale FREDRIK HÄNDEMARK vystřelil z mezikruží a trefil mezeru mezi Willovými betony. Asistence: Jesper Sellgren a Mathias Bromé.

33:20

Švédové pokračují v aktivní hře a dál se drží v útočném pásmu.

33:39

Flek srdnatě bojoval o puk, nakonec ale bránícího hráče neodzbrojil, byť byl hodně neodbytný. 

34:00

Jak ukazují průběžné statistiky, Češi zatím ve druhé části vystřelili jen jedinkrát. 

35:43

Šulák vyrazil podpořit útok a hned to bylo znát! Český bek zajel až za branku, odkud nahodil puk před brankoviště a chybělo jen málo, aby se někdo z jeho spoluhráčů dostal k dorážce. 

36:35

Košťálkova tečovaná střela se odrazila příhodně před najetého Michala Moravčíka, Hellberg se ale rychle přemístil a jeho dělovku zastavil! 

36:57

Kovář měl na zádech bránícího hráče a dožadoval se jeho vyloučení, rozhodčí ale zůstávají v klidu. 

37:28

Kovář střílel až od mantinelu a takový pokus nemohl nadělat švédskému gólmanovi potíže. 

38:12

Teď už jsou ale v útočné třetině zase Švédi. 

39:28

Horák nahrál do druhé vlny Krejčíkovi, jenže tomu střela nesedla ideálně. Český bek se teď na svoji hokejku pořádně zlobí. 

39:57

Tomáš Zohorna měl spoustu prostoru na levé straně, a tak si najel do pásma a z kruhu vystřelil. Hellberg však puk udržel a k dorážce už ho nepustil. 

40:00

Druhá třetina skončila. 

Druhá část byla paradoxně přesně opačná než ta úvodní. Švédové vletěli do druhé části jako vítr a tlačili se za vyrovnáním, kterého skutečně ve 32. minutě dosáhli, když se prosadil Fredrik Händemark. Češi se do hry dostali zase až v posledních minutách třetiny, hned ale mohli jít do vedení. Brankář Hellberg však pochytal i jejich největší možnosti, a tak je stav po druhém dějství vyrovnaný. 

40:01

Začala třetí třetina.

40:48

Zaťovič střílel z bezprostřední blízkosti, puk ale za Hellberga nepropasíroval. 

41:48

Švédi ze svého delšího pobytu v útočném pásmu nic nevytěžili a musejí opět začínat až od svojí branky. 

42:22

Radim Zohorna se zničehonic ocitl před brankou a puk ze vzduchu lehkým šťouchnutím poslal na branku. Hellberg si však s touto horkou bramborou poradil a puk zkrotil. 

42:44

Trenér Miloš Říha nespokojeně vrtí hlavou. Zatímco na straně Švédů před chvílí prošla situace zavánějící icingem, Čechům je obdobný přečin odpískán. 

43:28

Tomáš Hyka (CZE) je vyloučen za nafilmovaný pád a Henrik Tömmernes (SWE) za nedovolené bránění. Hraje se ve čtyřech na obou stranách. 

44:49

Češi si zatím ve čtyřech vedou velmi dobře a soupeře v podstatě nepouští z pásma. Zároveň si ale žádnou závažnější možnost nevytvořili. 

45:28

Oba týmy hrají v plném počtu. Martin Zaťovič v závěru hry čtyři na čtyři dostal nepřesnou přihrávku, a tak nemohl vypálit z kruhu. 

46:23

Švédi se dostali do přečíslení a udělali to skvěle! Netroufli si na křižnou přihrávku, a tak přišla zadovka do druhé vlny. Will měl zakrytý výhled, puk z Dahlbeckovy hole ho však i přesto trefil. 

47:27

Klingberg vletěl do pásma a hned střílel, Will jeho ránu jen vyrazil. 

47:45

Postup Čechů do protiútoku zastavuje odpískaný ofsajd. 

47:50

Tömmernes střílel od modré čáry, do jeho pokusu však okamžitě zaklekl obětavý Matěj Stránský. 

48:25

Hra se nyní poněkud uklidnila, žádný z týmů očividně nechce udělat žádnou chybu, každý gól by teď mohl být ten rozhodující. 

49:09

Strömwall dostal puk krásně do jízdy, sjel si až mezi kruhy a prudce vypálil. Z ideální pozice však přestřelil! 

49:35

Švédové začínají být hodně nebezpeční z rychlých protiútoků. Tentokrát rozjel celou akci Bromé a následnou střelu musel srazit jeden z bránících hráčů, protože Will měl zakrytý výhled. 

50:07

Rozdíl ve hře v útočné zóně je v posledních minutách obrovský. Švédové si dávají přesné přihrávky, zatímco Češi to po sobě spíš hází. Adresát je navíc téměř vždy pokrytý alespoň dvěma soupeři. 

51:46

Češi jdou do tří! Rozhodčí signalizoval trest za nedovolené bránění pro Libora Šuláka, pak ale neudržel po odpískání nervy na uzdě Jakub Jeřábek a je vyloučen za hrubost. Uvidíme tedy dlouhou přesilovku 5 na 3 z pohledu Švédů. 

52:05

Prudká střela od modré čáry minula branku a bekhendová dorážka z ostrého úhlu už se mezi tři tyče nevešla. Češi poté vyhazují. 

52:53

Švédové teď dlouhou kombinaci zkazili poslední přihrávkou a puk putuje až k Hellbergovi. 

53:46

Češi kritickou situaci zvládli a jsou v plném počtu. 

54:31

A hráčům začínají téct nervy. Šarvátka se nyní strhla před švédskou brankou, ve středu všeho byl nepřekvapivě český kapitán Jan Kovář. 

55:10

Švédsko dává gól! Švédi předvedli příkladnou aktivitu a po šťastném odrazu jdou do vedení! Kotouč se zpoza brány dostal k tyči, kde číhal MATHIAS BROMÉ, který byl rychlejší než přesouvající se Roman Will. Asistence: Malte Strömwall a Oscar Lindberg. 

56:01

Trenéři k sobě poprvé v zápase nasadili bratry Zohorny do jedné lajny a hned to přineslo ovoce! Hynek dostal kotouč do sítě, sudí ale okamžitě signalizoval, že trefa nebude platit. Rozhodčí se ještě odchází podívat na video, záběry však jasně dokazují, že Zohorna zasáhl puk ještě vysoko nad horní tyčí švédské branky.

56:42

Jeřábek dorážel před brankovištěm, Hellberg měl ale puk ve své moci, a tak to český bek následně pořádně schytal od Strömwalla. 

57:16

Švédové se po své druhé brance stáhli a veškerou útočnou snahu přenechali Čechům. 

58:20

Česká brána je opuštěná, Roman Will už je na střídačce a Češi to zkusí v šesti. 

58:35

Malte Strömwall už mohl z bezprostřední blízkosti zakončovat do prázdné brány, a tak zatáhl Libor Šulák (CZE) za záchranou brzdu. Je proto vyloučen za hákování. 

58:35

Česká lavička si vyžádala oddechový čas. 

58:40

Češi výborně zvládli buly a okamžitě vyrazili vpřed. Will je tak opět venku z brány. 

59:35

A je tu další nepříjemnost pro český tým. Špatné střídání totiž znamená trest za příliš mnoho hráčů na ledě. Na trestnou usedá Roman Horák. 

59:54

Ještě tu přece jen je šance pro český tým! Malte Strömwall (SWE) je vyloučen a bude se vhazovat před Hellbergem! Češi mají šest vteřin na srovnání, hraje se čtyři na čtyři, protože Will opět odjíždí na střídačku.

60:00

Utkání skončilo.

Je konec, Češi už se nedostali k puku, a tak nedokázali srovnat. Hra byla ve třetí části víceméně vyrovnaná, nakonec se ale po šťastném odrazu radovali Švédové, kterým vystřelil vítězství Mathias Bromé. Domácí tým tak začal na Švédských hrách tříbodovou výhrou, Češi si budou muset na první body počkat. První možnost bodovat budou mít v sobotu, kdy se od 12:30 střetnou s Finskem.

Já se s Vámi pro dnešek loučím, budu se těšit u další online reportáže. 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 51 minutami

Vítěz z Alpe d'Huez si dojel pro titul mistra Evropy v cross country

Pro titul mistra Evropy v cross country na horských kolech si v Mnichově suverénně dojel olympijský vítěz Thomas Pidcock z Británie. Nejlepší z kvarteta českých bikerů Ondřej Cink skončil sedmnáctý.

Třiadvacetiletý Pidcock potvrdil dnešním prvenstvím pověst jednoho z nejlepších světových cyklistických univerzálů. Olympijský vítěz na horských kolech z Tokia se letos v lednu stal mistrem světa v cyklokrosu a následné úspěšné působení na silnici korunoval vítězstvím v horské etapě Tour de France s cílem na Alpe d'Huez. Předtím si stihl "odskočit" k bikům a v květnu vyhrál závody Světového poháru v Albstadtu a Novém Městě na Moravě, což byly dosud jeho jediné letošní starty na horských kolech.

Cink se držel v čelní skupině pouze v úvodních fázích závodu a poté už tempu nejlepších nestačil. Postupně klesal až na sedmnácté místo, které obsadil s odstupem 2:13 za Pidcockem. Šestinásobný mistr republiky absolvoval první závod po třech týdnech od Světového poháru v USA, kde jel pouze short track, protože se nakazil koronavirem. Mistrovství Evropy zařadil do svého programu až následně i kvůli blížícímu se mistrovství světa v Les Gets, které se pojede příští týden.

Zbývající tři čeští bikeři dojeli ve čtvrté desítce. Jan Škarnitzl byl 34., Lukáš Kobes 36. a Marek Rauchfuss 40.

V sobotu pojedou v Mnichově cross country ženy včetně čtyř Češek.

Mistrovství Evropy v cross country na horských kolech v Mnichově - muži:

1. Pidcock (Brit.) 1:18:09, 2. Carstensen (Dán.) -11, 3. Colombo (Švýc.) -12, 4. Koretzky (Fr.) -18, 5. Litscher (Švýc.) -21, 6. Schuermans (Belg.) -25, …17. Cink -2:13, 34. Škarnitzl -3:36, 36. Kobes -3:59, 40. Rauchfuss (všichni ČR) -4:45.

před 1 hodinou

Kvůli bouřkám a silnému větru zemřelo ve čtvrtek v Evropě 13 lidí

Evropa se v pátek vzpamatovává z tragicky bouřlivého čtvrtka, kdy kvůli bouřím a silnému větru zemřelo nejméně 13 lidí. Některé země rozmary počasí stále trápí. Varování před bouřemi platí i v pátek na jihu Německa, naopak na Korsice, kde ve čtvrtek zahynulo pět lidí, už bylo zrušeno. Na mnoha evropských řekách, včetně veletoků jako Rýn a Dunaj, kvůli suchu naopak komplikuje lodní dopravu stále extrémně nízká hladina vody.

Pro jih Bavorska a části jihozápadní spolkové země Bádensko-Württembersko vydala německá meteorologická služba varování před následky extrémního trvalého deště. V podhůří Alp platí do sobotního rána varování před extrémně vydatným vytrvalým deštěm až se 140 litry srážek na metr čtvereční. V Rakousku, kde bouřky ve čtvrtek ve velkém vyvracely stromy a zabily tak pět lidí, byla i dnes na jihu země přerušena některá železniční spojení. Ve čtvrtek byla železniční doprava v oblasti zcela ochromena kvůli přerušení dodávek proudu.

Na severu Itálie a v částech střední Itálie utrpělo kvůli bouřkám s větrem o rychlosti přes 100 kilometrů za hodinu několik lidí zranění. "Bohužel to ještě není za námi," řekl deníku La Stampa šéf italské civilní ochrany Luigi D'Angelo. Důvodem prudkých průtrží mračen je studený vzduch ze severní Evropy, který se ve Středomoří střetává s teplým vzduchem, vysvětlil v deníku Corriere della Sera klimatolog Antonio Navarra.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Dodávky plynu plynovodem Nord Stream 1 do Evropské unie se kvůli údržbě opět zastaví

Dodávky ruského plynu hlavním plynovodem Nord Stream 1 do Německa se kvůli údržbě opět zastaví, a to od 31. srpna do 2. září. V pátek to oznámila ruská plynárenská společnost Gazprom, nad kterou má kontrolu Kreml. Po dokončení prací, pokud nenastanou žádné technické problémy, bude přeprava plynu obnovena na současnou sníženou úroveň 33 milionů metrů krychlových denně, dodal podle agentury Reuters Gazprom.

Ruský podnik sdělil, že s ním na údržbě kompresorové stanice Portovaja, která je součástí plynovodu Nord Stream 1 a nachází se poblíž finských hranic, bude spolupracovat německá firma Siemens Energy.

Nord Stream 1 přepravuje plyn z Ruska do Německa po dně Baltského moře a je hlavní trasou pro dodávky ruského plynu do Evropské unie. Situace kolem dodávek ruského plynu se zkomplikovala, když Rusko v únoru zahájilo útok na Ukrajinu a Evropská unie v odvetě přijala sérii protiruských sankcí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy