Euro Hockey Tour • Karjala Cup • 12:30

Česko - Rusko

Česko
0:3
0:1, 0:2, 0:0
3. třetina
Rusko
18:04 Amirov (Činachov, Čajka)
20:27 Činachov (Safonov)
28:55 Afanasjev (Podkolzin, Muchamadullin)

Dobré poledne, vítejte při sledování online reportáže z utkání hokejového Karjala Cupu mezi Českem a Ruskem. Souboj o prvenství na turnaji začne v helsinské Hartwall Areně v neděli 8. listopadu ve 12:30 a živě jej bude vysílat kanál ČT Sport.

Česko

Češi jsou po úvodních dvou zápasech Karjala Cupu stoprocentní a ze všech týmů mají k vítězství na turnaji nejblíže! O všem ale rozhodne právě dnešní zápas. Národní tým odstartoval po dlouhé přestávce, během níž se nehrála mezistátní utkání, výborným výkonem proti Švédsku, který porazil 3:1. Včera pak Češi vyzvali pořádající Finsko a po vítězství 2:0 brali další tři body do tabulky. Skóre otevřel Andrej Nestrašil, v prostředním dějství navýšil Jan Ordoš a debutant Dominik Hrachovina udržel čisté konto. 

Před posledním duelem se dá ovšem očekávat hned několik změn v sestavě. Trenéři dopředu avizovali, že proti Rusům, kteří přivezli výběr do dvaceti let, chtějí dát šanci také řadě mladíků. 

Foto: Aktuálně.cz

Rusko

Ruský výběr můžeme bez jakéhokoliv přehánění označit za největší překvapení turnaje. Vedení mužstva vzbudilo velkou vlnu nevole, když oznámilo, že do Finska přiletí s výběrem do dvaceti let. Kvůli koronavirové pandemii byla totiž příprava mladých hráčů, kteří se chystají na nadcházející mistrovství světa, značně limitována. Hovořilo se o degradaci turnaje, mladí Rusové ale hned v úvodním duelu ukázali, že na tuto úroveň mají! Domácí výběr porazili vysoko 6:2 a ve včerejším zápase si poradili i se Švédskem. Sborná inkasovala až v 56. minutě, stihla ale ještě vyrovnat a v samostatných nájezdech si vystřelila bod navíc. Před rozhodujícím duelem tak na Česko ztrácí pouhý jeden bod.

Foto: Aktuálně.cz

Sestava Česka

Jak je ze sestavy patrné, čeští trenéři opravdu provedli hned několik změn a dají šanci zejména mladým hráčům! Čeká nás tak hned osm debutů, z nichž bude zajímavý například první start gólmana Lukáše Paříka v reprezentačním áčku. Jako kapitán dnes povede Čechy do boje zkušený obránce Filip Hronek, kterému budou dělat zástupce Michal MoravčíkJiří Smejkal 

Sestava Ruska

Askarov (Achťamov) - Čisťakov, Muchamadullin, Sedov, Čajka, Šechovcov, Kirsanov, Byčkov - Činachov, Safonov (A), Grošev - Podkolzin (C), Chusnutdinov (A), Afanasjev - Amirov, Baškirov, Gricjuk - Mingačjov, Zlodějev, Spiridonov - Bardakov.

O umístění na prvních dvou pozicích se tedy rozhodne v zápase od 12:30. O třetí místo si to pak rozdají domácí Finové se Švédskem dnes od 16:30.

Hráči už jsou nastoupeni na ledové ploše. Po minutě ticha za zesnulého bývalého trenéra národního týmu Miloše Říhu zazní obě státní hymny. Potom už se půjde na hokej. 

00:01

Utkání právě začalo.

00:18

Pořádné zmatky v ruské obraně! Od modré čáry vypálil Galvas a Askarov dlouho nevěděl, kde má puk. Ten se nakonec vyloupl za jeho brankou. 

01:13

Askarov pouze vyrazil Moravčíkovu střelu, k dorážce se ale na pravém kruhu nikdo nedostal. Rusové však posléze rozehráli velmi nepřesně a mezi kruhy se zjevil Stránský! Trefil ale jen tyč! 

02:08

Češi mají v úvodu obrovský nápor a Rusové se vůbec nemůžou dostat ke kotouči. 

02:25

Až teď sborná zklidnila hru a Rusové můžou předvést, co umí směrem vpřed. 

02:58

Koffer nezachytil Pytlíkovu přihrávku, a v útočném pásmu se tak udržel soupeř. Jeden z ruských hráčů rychle obkroužil klec, tyčku měl ale dobře pokrytou brankář Pařík. 

03:36

Češi zatím výborně cloní před brankou! Ke střele od modré se tak dostal Jiříček, puk ovšem chumlem těl až na Askarova neproletěl. 

04:23

Chusnutdinov ukázal svoje šikovné ruce, když se protáhl za českými beky a rychlou kličkou chtěl zasouvat k protější tyči. Pařík měl tentokrát štěstí, že soupeři zakončení příliš nevyšlo. 

05:30

Lukáš Pařík měl menší kolizi v brankovišti a skončil na ledě. K jeho štěstí ale byli na puku Češi, a tak nemohlo přijít žádné nebezpečné zakončení. 

06:22

Rusové se usadili v pásmu a chtěli začít kombinovat. Šechovcev ale na modré nezachytil jednoduchý puk a sborná musí couvat. 

07:23

První dvě české lajny zatím zvládají soupeře přehrávat. Když jsou na ledě čeští junioři, mají o něco více ze hry Rusové, kteří jsou daleko rozehranější. 

07:59

Moravčíkovo nahození změnilo před Askarovem směr, zamířilo si to ale jen vedle ruské branky. 

08:30

Gricjuk měl vcelku hodně prostoru v mezikruží, a tak si mohl připravit střelu. Mířil ale mimo. 

09:40

Čisťakov se uvolnil přes napadajícího hráče a rychle vypálil. Kotouč ovšem neprošel až k brance. 

10:25

Michael Špaček se prosmýkl mezi ruskými obránci, v okamžik zakončení byl ale podražen! Na trestnou lavici už usedá Semjon Čisťakov.

10:50

Myšák zachytil přihrávku v obranném pásmu velmi špatně a už se z toho rodila šance Ruska. K zakončení se nakonec odhodlal sám Podkolzin, který Myšáka odzbrojil, Pařík s jeho zakončením ale neměl potíže. 

11:55

Mladá česká přesilovková formace se do tlaku nedostala. Zatím se nedaří ale ani zkušenější pětici. 

12:25

Češi si nebezpečnější šanci nevytvořili a soupeř už je opět v plném počtu. 

12:35

Smejkal číhal před brankovištěm a dostal střílenou přihrávku od Jiříčka! Letící kotouč ale těsně nedokázal usměrnit za Askarovův beton! 

13:15

Toto nahození od modré čáry nemohlo Askarovovi nadělat potíže. Ruský gólman tak přerušuje a uklidňuje hru. 

14:00

Hronek vypálil od modré čáry a kotouč se od Askarova opět jen odrazil. Dorážející hráč mezi kruhy měl ale v rozhodující chvíli zablokovanou hokejku. 

14:31

Myšák to zkusil z ostrého úhlu, jenže branku nezasáhl. 

16:20

Rusové za sebou mají ojedinělý delší pobyt v útočném pásmu. Nic nebezpečného z toho však nebylo. 

17:25

Přesilovku si zahrají i Rusové. Za hákování je vyloučen Rudolf Červený. 

17:32

Střela z levého kruhu proklouzala až za Paříkova záda! Český gólman se rychle vrhl na led, při svém manévru ale ztratil hokejku. Rusové zatím dál drží pásmo. 

18:04

Rusko dává gól! Sborná využívá přesilovou hru a jde do vedení. Činachovovo zakončení z pravého kruhu vyrazil Lukáš Pařík na protější bod pro vhazování, odkud už dokázal RODION AMIROV trefit odkrytou část branky. Asistence: Jegor Činachov a Daniil Čajka.

20:00

První třetina skončila.

První část skončila, o jeden gól blíže vítězství jsou po ní Rusové. Do utkání ale vstoupili daleko aktivněji čeští reprezentanti, kteří soupeře po většinu úvodního dějství přehrávali. Šimon Stránský ale v největší možnosti trefil tyč a v přesilovce Češi nebyli nebezpeční. To sborná sehrála svoji početní výhodu skvěle a v závěru se trefou Rodiona Amirova dostala do vedení. 

Střely na branku po 1. třetině - 12:11

20:01

Začala druhá třetina.

20:27

Rusko dává gól! To je vstup do třetiny jako blázen! JEGOR ČINACHOV zůstal úplně osamocený na pravém kruhu, kam dostal puk, a prudkou ranou na bližší tyč navyšuje vedení svého týmu. Asistence: Ilja Safonov.

22:26

Češi jsou obdrženou brankou poněkud zaskočení a zatím se nemůžou dostat do většího náporu. 

23:34

Češi dokázali zajímavě přečíslit soupeře a ve druhé vlně se jim mezi kruhy nabízel úplně volný hráč! Přihrávka na něj však neprošla. 

23:47

Rusové si zahrají další početní výhodu. Michael Špaček je vyloučen za podrážení. 

24:45

Rusové se dlouho drželi v pásmu, nakonec ale mohli skórovat Češi! Šimon Stránský se totiž v oslabení dostal do samostatného úniku, Jaroslav Askarov ale jeho pokus mezi betony zlikvidoval. 

25:30

K zakončení se dostal ještě také Filip Hronek. Špačkův trest zatím spěje ke svému konci. 

25:58

Špaček naskočil z trestné lavice, hned se dostal k puku a mohl jet se spoluhráčem do přečíslení. Mladý útočník to nakonec vzal na sebe, přes posledního bránícího hráče ale zakončit nedokázal. 

26:44

Na ledě je hodně živo. David Jiříček totiž ve středním pásmu ostře dohrál Spiridonova a Rusové se chtějí mstít. Mladému obránci vystartoval na pomoc příkladně kapitán Filip Hronek. Na české straně se každopádně bude vylučovat. 

26:44

David Jiříček si za předchozí zákrok odpyká dvouminutový trest. Sudí se dlouho dohadovali, jestli neudělí vyšší trest, nakonec ale zvolili tuto variantu. Jiříček se provinil nedovoleným bráněním. 

27:06

Ordoš se snažil vyslat Červeného do úniku, přihrát do jízdy mu ale nedokázal. 

27:30

Nastřelený pokus Činachova se snažil před brankovištěm tečovat jeden z ruských hráčů, ale neuspěl. Kotouč se posléze odrazil mezi kruhy, kde ke štěstí českého týmu nemohl další útočící hráč dorážet z první. 

28:15

Češi stihli vystřídat a konečně se na chvíli vymaní z ruského tlaku, Sborná zatím tuto přesilovku nehraje vůbec špatně. 

28:44

Češi se ubránili a Jiříček je zpátky na ledě. 

28:55

Rusko dává gól! Tuto branku si tedy gólman Lukáš Pařík za rámeček nedá. Vasilij Podkolzin zavezl puk k levému mantinelu, kam přijel z druhé vlny JEGOR AFANASJEV. Ruský útočník jen nahodil na branku a kotouč zaplul až ke vzdálenější tyči. Asistence: Vasilij Podkolzin a Šakir Muchamadullin.

31:19

Češi si vytvořili veliký tlak, vždycky tomu ale chybělo v rozhodující chvíli zakončení! Nejprve nedosáhl na teč Novák a vzápětí nedokázal dorážet Teplý. Následné dvě Hronkovy střely k brance nedolétly. 

32:58

Češi několikrát po sobě pronikli do útočného pásma, tam se ale k ničemu nedostali. Rusové teď velmi pozorně brání. 

34:15

Stránský si hledal zajímavou pozici pro zakončení, nakonec měl ale veliké štěstí, že si ruský hráč, který ho obehrál, nedokázal zpracovat kotouč. Jinak už by soupeři jeli sami na branku. 

35:00

Pytlíkova formace se začala více tlačit do branky a na ledě je to znát. Zajímavé možnosti z bezprostřední blízkosti měli Teplý a Koffer, kotouč ovšem končí jen na zadním mantinelu. 

35:52

Češi si krásně vyměnili puk a celou akci zakončoval Koblížek! Trefil ale jen tyč za Askarovovými zády! 

36:20

A hned vzápětí podržel český tým Lukáš Pařík! Sám proti němu ujížděl jeden z ruských hráčů, jenže český gólman zachoval chladnou hlavu a jeho šanci zneškodnil. 

37:16

Činachov měl hodně prostoru mezi kruhy, českou branku ale přestřelil! 

38:30

Češi hodně přidali na důrazu, k ničemu to ale zatím moc nevede. Rusové jsou neskutečně agilní a v poklidu hrají svoji hru. 

39:40

Jiříček u mantinelu krásně obešel dva soupeře, tím ale jeho cesta za kotoučem skončila. Třetí Rus už mladému českému bekovi vystavil stopku a sborná se osvobozuje. 

40:00

Druhá třetina skončila. 

Pokud chtějí Češi vyhrát tento zápas i celý turnaj, budou mít ve třetí části plné ruce práce. Rusové totiž ve druhé třetině přidali další dvě branky a jsou blízko senzačnímu triumfu. Hned v první minutě navýšil přesnou střelou Jegor Činachov a posléze si vybral slabší chvilku brankář Pařík ve 29. minutě. To se prosadil Jegor Afanasjev nenápadným nahozením od mantinelu. Češi v největší možnosti nastřelili tyč, když pohlednou kombinaci zakončoval Rudolf Červený, a v zakončení se dál trápí. Uvidíme, co nám přinese závěrečných dvacet minut. 

Střely na branku po 2. třetině - 17:19

40:01

Začala třetí třetina.

40:50

Češi odstartovali aktivně a třetí třetinu začínají pobytem v útočném pásmu. K čemu to povede? 

41:20

Ordoš obkroužil ruskou klec a zkoušel zakončit z úhlu, trefil ale jen připraveného obránce soupeře. 

41:50

Rusové se teprve teď dostali zpod českého náporu. Za brankou pomáhá Hronkovi s rozehrávkou Pařík. 

42:40

Jan Myšák sáhl do soupeřovy rozehrávky a už ujížděl sám na branku! V rozhodující chvíli mu ale vracející se soupeř přizvedl hokejku, a tak nakonec žádné zakončení nepřišlo! 

43:17

Činachov si s kotoučem vybruslil až mezi kruhy a vypálil. Pařík má kotouč ve výstroji a přerušuje hru. 

43:32

Afanasjev vystřelil z otočky z kruhu, jenže Pařík měl betony včas přitisknuté k ledu. 

44:16

Hronkova střela se od bruslí ruského obránce odrážela zpět na branku, Askarov si ale poradil i nadvakrát. 

44:48

Gricjuk nic nevymýšlel a hned po převzetí puku pálil z pravého kruhu na bližší tyč. Branku minul. 

46:01

Koblížek teď nahrával hodně naivně Smejkalovi do jízdy. Přihrávku bez větších problémů sebral ruský bek. 

46:42

Zbytečný faul úplně mimo hru a Rusové budou hrát další přesilovku. Za hrubost je vyloučen Rudolf Červený. 

47:10

Češi se dokázali osvobodit a za brankou rozehrává Askarov. Rusové ale rychle vyrážejí vpřed. 

47:46

Činachov nastřeloval puk do ohně před brankou, tam se ale nikdo v ruských barvách nedostal k dorážce. 

48:05

Češi znovu vyhazují a jedou vystřídat. Přesilovka se sborné krátí. 

48:37

Muchamadullin si z pozice beka vybruslil až na levý puntík pro vhazování a nebezpečně vypálil. Pařík připraven. 

48:42

Češi oslabení zvládli a jsou v plném počtu. Čas na zvrat se jim ovšem krátí. 

49:50

Když si Rusové nevědí rady, v klidu se vrátí za vlastní branku. Češi tak jen zbytečně lítají po hřišti a napadají rozehrávku soupeře. 

50:30

Gricjuk dostal žabičku za obranu a už stál tváří v tvář Paříkovi. Český gólman však zůstal ledově klidný a skvělým zákrokem lapačkou zmařil ruskou šanci. 

51:07

Rusové si vytvořili solidní tlak v útočném pásmu. Střela sice byla sražena mimo hřiště, z časomíry ale zase uplynula slušná porce času. 

52:20

Češi se ne a ne dostat do útočného pásma. Když už tam Špaček kotouč zavezl, okamžitě byl u mantinelu ostře atakován a odzbrojen. 

53:08

Výborně Pařík! Rusové teď dokázali Čechy přečíslit, skrz brankoviště přišla křižná přihrávka a zakončoval Gricjuk. Český gólman se ale výborně přemístil. 

54:32

Afanasjev dostal puk zpoza brány mezi kruhy, špatně jej ale zpracoval a mohl zakončovat až z otočky. I proto branku netrefil. 

55:38

Češi se v posledních minutách vůbec nemůžou dostat do náporu. Místo toho tvoří hru sborná. 

56:05

Jiříček si zajel až za soupeřovu branku a hned vracel kotouč před brankoviště na Smejkala. Ten puk netrefil. 

57:47

V české hře přibývá nepřesností, a tak se Rusové bez větších problémů drží v útočném pásmu. Mnoho času na pokus o obrat už skutečně nezbývá. 

58:25

Myšákova řada přitvrdila hru, směrem do ofenzivy toho ale mnoho nepředvedla. 

58:27

Hned po buly střílel Teplý, jenže Askarov byl opět připravený a srazil kotouč do rohu kluziště. 

60:00

Konec zápasu.

Je konec, senzační vítězství v zápase i na turnaji si připisuje neporažený tým Ruska! Ten přivezl na Karjala Cup kompletní výběr do dvaceti let, který dokázal porazit všechny seniorské reprezentace soupeřů. 

Rusové se dnes dokázali oklepat z nepříliš vydařeného úvodu zápasu, v závěru první třetiny odskočili do vedení a ve druhém dějství přidali další dvě branky. Ve zbytku utkání si pak sborná až překvapivě zkušeně pohlídala výsledek a zaslouženě vítězí. 

Češi, kteří po dobrých výkonech porazili Švédsko i Finsko, dnes byli vepředu neproduktivní a turnaj zakončí na druhém místě se šesti body. 

To je ode mě pro dnešek vše. Já se s Vámi loučím a budu se těšit u další online reportáže. 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 11 minutami

Rubl po volbách v Rusku spadl na nejnižší úroveň za dva týdny

Rubl po víkendových parlamentních volbách v Rusku sestoupil k americkému dolaru nejníže za téměř dva týdny, oslabily také akcie. Ruská vládní strana Jednotné Rusko si ve volbách v dolní komoře parlamentu zřejmě udržela dvoutřetinovou většinu, která je nezbytná pro přijímání ústavních změn.

Mezi povolební rizika pro rubl patří podle makléřské společnosti Alor Broker nárůst protestní nálady mezi lidmi a neuznání volebních výsledků ze strany západních zemí, uvedla dnes agentura Reuters.

Krátce před polednem si dolar vůči rublu připisoval zhruba 0,6 procenta na 73,40 RUB/USD. K poklesu rublu přispěl omezený zájem o riziková aktiva v době, kdy investoři čekají na dvoudenní zasedání americké centrální banky (Fed), které začne v úterý. Negativní vliv měla na ruskou měnu také zpráva o střelbě na Permské státní univerzitě, která si podle předběžných informací vyžádala osm mrtvých.

před 12 minutami

Počet lidí léčených s Alzheimerovou nemocí se za deset let zdvojnásobil

Počet lidí, kteří se v Česku léčí s Alzheimerovou chorobou, se za posledních deset let více než zdvojnásobil. Loni se podle dat Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) léčilo s touto nemocí 68 120 lidí. Odborníci ale upozorňují, že onemocnění zůstává u velké části pacientů neodhaleno a bývá zaměňováno za náladovost, nešikovnost či jiné projevy stáří. Péče o pacienty s Alzheimerovou chorobou stojí ročně miliardy korun. Podle Státního zdravotního ústavu (SZÚ) nemoc postihuje i čtyřicátníky, riziko jejího nástupu lze omezit zdravou stravou, pravidelným pohybem a činnostmi, při kterých se musí přemýšlet. SZÚ to v pondělí uvedl při příležitosti mezinárodního dne této nemoci, který připadá na 21. září.

Zdroj: ČTK
Další zprávy