Čeští mladíci neudrželi vedení a s Dánskem na MS vyválčili jen bod

29. 12. 2016 21:28
Česká hokejová reprezentace do dvaceti let vyválčila na mistrovství světa s Dánskem pouze bod, když prohrála v prodloužení 2:3. Ještě šest minut před koncem vedli 2:1. Po třech zápasech jsou tak svěřenci Jakuba Petra v tabulce na třetím místě.
Čeští mladíci opět prohráli v prodloužení.
Čeští mladíci opět prohráli v prodloužení. | Foto: ČTK

Montreal - Čeští hokejisté si na mistrovství světa hráčů do 20 let připsali v základní skupině A v Montrealu druhou těsnou porážku, když podlehli Dánsku 2:3 v prodloužení, přestože v utkání dvakrát vedli. Na kontě mají svěřenci kouče Jakuba Petra pět bodů, ale na jistotu postupu do čtvrtfinále a zároveň i setrvání mezi elitou si musí ještě počkat. Pomoci jim však mohou už výsledky nejbližších utkání skupiny.

Dánové, kteří si po úvodní vysoké prohře se Švédy 1:6 spravili chuť s obhájci titulu Finy (3:2), byli blízko vedení v šesté minutě, kdy gólmana Vladaře při jeho premiéře na turnaji zachránila horní tyč. Na konci osmé minuty šli Češi do vedení, jež jim přihrála přezkoumaná situace na videu, při níž si sudí ověřili, že Nečas dotlačil kotouč za brankovou čáru.

Ve 13. minutě mohl po velké chybě v útočném pásmu vyrovnat Blichfeld, jenž uháněl sám přes celé kluziště na Vladaře, úspěšnou koncovku ale vymyslet nedokázal. Chvilku poté dostal puk do branky Jašek, jenže v rozporu s pravidly ho za čáru kopl bruslí.

Seveřané ve druhé třetině o něco zvýšili tempo, české mladíky dokonce přestříleli a začali je dostávat do problémů. "Zápas se vyvíjel dobře, v první třetině jsme měli hodně střel. Dánsko je ale hrozně houževnatý soupeř, blokuje a cloní brankáři. My jsme naopak přestali hrát s pukem a báli jsme se něco udělat. Ne že by nás přehrávali, ale často ujeli a měli z toho šance. Konkrétně druhá třetina byla z naší strany hrozná. Úplně jsme opustili naši hru z první třetiny," přiznal útočník Martin Nečas.

Blichfeld zařídil ve 29. minutě vyrovnání přesnou ranou z kruhu pro vhazování. Na to odpověděl již po necelých dvou minutách Hronek, když se neunáhlil se střelou a parádně zacílil. Ale na Dánech bylo patrné, že cítí velkou šanci na body.

A těch se nakonec i dočkali. Kurovský na startu třetího dějství nedokázal trefit odkrytou branku, Dánové pak přežili bez úhony i závar ve svém brankovišti, a když pak česká obrana zapomněla na Kraga, ten v polovině 54. minuty pohodlně vyrovnal.

Kronek: Prohra je komplikace

Skrumáže před oběma brankáři rozhodnutí nepřinesly, stejně jako v předchozím duelu českého výběru se Švýcarskem se tak rozhodovalo až v prodloužení. Trvalo jen o něco déle než to předešlé a mělo stejně hořký konec: From našlápl, dlouhou kličkou se dostal v situaci jeden na jednoho přes kapitána Hronka a bekhendem prostřelil Vladaře.

"Prohra s Dánskem je pro nás velká komplikace, chtěli jsme vyhrát za tři body. To se nám nepovedlo a jsme zklamaní. Báli jsme se hrát, posledních deset minut jsme v obranném pásmu předváděli totální nesmysly. Těchto chyb se musíme příště vyvarovat," prohlásil Filip Hronek.

"Výhra by nás posunula do čtvrtfinále, teď se situace zkomplikovala. Vítězství za tři body jsme si ale nezasloužili. Vstup do utkání byl sice podle plánu, hodně jsme stříleli, ale od druhé třetiny se nám Dánové minimálně vyrovnali a pak byli asi i lepší. Když vyrovnali, na naše hokejky sedla nervozita. Ve třetí třetině jsme dělali hloupé chyby, stejně tak v prodloužení. Dánové si vítězství zasloužili," uvedl kouč Petr.

Mistrovství světa hokejistů do 20 let:

Skupina A (Montreal):

Dánsko - ČR 3:2 v prodloužení (0:1, 1:1, 1:0 - 1:0)

Branky a nahrávky: 29. Blichfeld (Boysen, Larsen), 54. Krag (Blichfeld), 61. From (Krag) - 8. Nečas (A. Musil), 31. Hronek (Suchý). Rozhodčí: Sheva (USA), Linde - Dahmen (oba Švéd.), Palej (Rus.). Vyloučení: 4:4. Využití: 1:0. Diváci: 4536.

Sestava ČR: Vladař - Hrdinka, Hronek, Kalina, Zbořil, D. Krenželok, Vála - D. Kaše, M. Špaček, Kurovský - Jašek, F. Chlapík, Koblížek - A. Musil, Nečas, Š. Stránský - Suchý, Šoustal, K. Reichel. Trenéři: Jakub Petr, Jiří Dopita a Petr Svoboda.