V druhé prověrce s Ruskem vyrovnal Plekanec až v závěru, výhru pak Češi urvali v nájezdech

10. 9. 2016 19:28
Po čtvrtečním výsledku 3:4 v Petrohradu dnes odveta mezi českým a ruským národním týmem v přípravě na Světový pohár nabídla o poznání méně napětí a zajímavých situací. Čeští hokejisté ale ukázali vzestupnou tendenci ve svém výkonu a před odletem do Ameriky si posílili sebevědomí výhrou 2:1 po samostatných nájezdech.
Čechům se povedla odplata za prohraný duel na ruské půdě, doma vyhráli 2:1.
Čechům se povedla odplata za prohraný duel na ruské půdě, doma vyhráli 2:1. | Foto: Milan Kammermayer

Praha - Čeští hokejisté porazili v odvetném přípravném utkání v Praze před Světovým pohárem Rusko 2:1 po samostatných nájezdech. Rozhodující gól dal ve třetí sérii nájezdů útočník Aleš Hemský. Trenér Josef Jandač se tak na druhý pokus dočkal první výhry v roli hlavního kouče reprezentace.

Skóre zápasu otevřel na začátku třetí třetiny Nikita Kučerov a vypadalo to na druhou výhru sborné. Jenže v čase 58:49 vyrovnal Tomáš Plekanec a poslal zápas do prodloužení. Před 13.848 diváky tak Češi ukončili gólový půst v pražské O2 areně, který trval od semifinále loňského domácího mistrovství světa 299 minut a 12 vteřin. "Jsme rádi, že jsme prolomili prokletí (v O2 areně). Sice až v posledních minutách, ale i to se počítá," uvedl Jandač.

Střelecká aktivita v první třetině nevedla ke gólu

V českém brankovišti dostal v souladu s původním plánem trenérů tentokrát příležitost Neuvirth před Mrázkem. Birnera v první útočné formaci nahradil Milan Michálek a do hry naskočil i sedmý bek Kundrátek. Během úvodní dvacetiminutovky byl český výběr výrazně střelecky aktivnější, při poměru ran mezi tyče 15:6 však zůstalo skóre bezbrankové.

Plekanec v prvních vteřinách prověřil pozornost gólmana Varlamova, na druhé straně se musel mít v páté minutě na pozoru Neuvirth, aby pokryl kotouč poté, co Šustr při rozehrání trefil na brankovišti stojícího Jordána. Vzápětí hráli domácí první přesilovku, v níž našel Plekanec skvělou nahrávkou Milana Michálka, ten však zblízka nedal.

Kapitán Plekanec na sebe poté upozornil ještě při oslabení ve 12. minutě, kdy ale po skvělé individuální akci zakončoval jen do Varlamova. V závěru přesilovky sborné Neuvirth vychytal Malkina.

Hrálo se ostře. Odstartoval to Nestěrov, Michálek se pak porval

Českým trenérům nejspíš pořádně zatrnulo ve 23. minutě, kdy Nestěrov narazil na hrazení Jordána, ten se dlouho držel za ruku a z ledu zamířil rovnou do kabin. Netrvalo však dlouho a do hry se vrátil. Před polovinou základní hrací doby minul z dorážky odkrytou branku Panarin.

Postupně přibývalo i ostřejších střetů a tvrdých ataků. Jeden takový si v bitce vyjasňovali Milan Michálek s Jemelinem. Nedlouho po opětovném zahájení hry rozebrali obranu sborné perfektní souhrou Hemský s Plekancem, který ale ani v tomto případě nenašel recept na překonání Varlamova.

Také nahození Zajceva skončilo na horní tyči. Ve 37. minutě předvedl obranný zákrok z říše snů Nakládal, když vleže sebral jasný gól hvězdnému Ovečkinovi. Ten se už těšil, jak zamete puk do prázdné branky, ale český bek ho za bezmocným Neuvirthem odpálil holí do bezpečí.

Vyrovnání zařídila chytrá teč při hře bez brankáře

Ze třetího dějství uběhlo jen 64 vteřin, když česká obrana nechala před brankou zapomenutého Kučerova a Neuvirth neměl nejmenší šanci na úspěšný zákrok. Ve 49. minutě nedokázal ani na dva pokusy vyrovnat Palát. Velmi slibné příležitosti měli i Hanzal a Frolík, ale gól přišel až po Plekancově teči v power play 71 vteřin před koncem základní hrací doby.

"Ukázali jsme velký charakter. My jsme hráli dobře, oni dali gól a my jsme nepřestali hrát. Pořád jsme si šli za tím gólem a naprosto zaslouženě jsme zápas vyrovnali," ocenil Plekanec své mužstvo za velkou bojovnost.

V prodloužení měli obrovské šance Tarasenko, Hemský a v sólech Ovečkin a Voráček. Došlo ale až na nájezdy. Neúspěšně je začali Pastrňák a Panarin, následně na Voráčkovu trefu odpověděl Tarasenko. "Toho jsem špatně přečetl. Byl jsem naštvaný, že jsem tam trochu zaspal," přiznal Neuvirth. Hemský ale rovněž proměnil a Kučerov pálil jen do tyče. "Nechtěl jsem nic vymýšlet a vystřelil jsem, což jsem chtěl. Věděl jsem, že led je špatný a tam něco udělat je těžké," popsal klíčovou trefu Hemský.

"Je důležité, že hráči věří, že když budeme hrát tímto způsobem, tak můžeme uspět. Zase jsme se posunuli oproti prvnímu utkání. Zase jsme měli nějaký výstup z naší hry a hodně jsme se tomu věnovali. Nám trenérům se strašně líbilo, že ti hráči to vnímají a jsou ochotní to dělat. To je naše šance," věří Jandač.

V neděli odletí český tým na přípravný kemp do Pittsburghu, kde ve středu 14. září sehraje generálku proti Výběru Severní Ameriky. Světový pohár v Torontu se bude hrát od 17. září do 1. října a Češi narazí v základní skupině na Kanadu, Výběr Evropy a Spojené státy americké.

Přípravný zápas hokejistů v Praze před Světovým pohárem:

ČR - Rusko 2:1 po sam. nájezdech (0:0, 0:0, 1:1 - 0:0)

Branky a nahrávky: 59. Plekanec (Frolík, Polák), rozhodující sam. nájezd Hemský - 42. Kučerov (Kuzněcov, Jemelin). Rozhodčí: Dwyer (Kan.), Hribik - Suchánek (oba ČR), Cormier (Kan.). Vyloučení: 6:6. Bez využití. Diváci: 13.848.

Sestavy:

ČR: Neuvirth - Šustr, Nakládal, Polák, Kempný, Z. Michálek, Jordán, Kundrátek - J. Voráček, Plekanec, M. Michálek - Palát, Hanzal, Pastrňák - Hemský, Faksa, Frolík - Birner, Jaškin. Trenéři: Josef Jandač, Jiří Kalous, Václav Prospal a Jaroslav Špaček.

Rusko: Varlamov - Zajcev, Orlov, Jemelin, Nestěrov, Marčenko, Kulikov - Kučerov, Kuzněcov, Ovečkin - Tarasenko, Malkin, Kuljomin - Panarin, Šipačov, Dadonov - Namestnikov, Anisimov, Tělegin. Trenéři: Oleg Znarok, Igor Nikitin, Harijs Vitolinš a Ilja Vorobjov.