Dnes dostávají v NHL šanci mladí, lituje Červenka. A Světový pohár? Nikdo mě nekontaktoval

Lukáš Caha Lukáš Caha
2. 9. 2016 13:01
Nová zkušenost v podobě švýcarské NLA ligy čeká na útočníka Romana Červenku, který se v loňské sezoně stal nejproduktivnějším hráčem české extraligy a Chomutovu pod vedením Vladimíra Růžičky pomohl velkou měrou k postupu do čtvrtfinále play-off. V exkluzivním rozhovoru pro Aktuálně.cz sděluje třicetiletý český reprezentant své první dojmy ze svého nového angažmá. "Je o nás velmi dobře postaráno. Všechno klape, jak má," říká bývalý hráč Petrohradu, Slavie či Omsku.
Roman Červenka nastupuje za Fribourg i k Lize mistrů.
Roman Červenka nastupuje za Fribourg i k Lize mistrů. | Foto: Lukáš Caha

Kdybyste měl s odstupem času zavzpomínat na loňskou sezonu. Jaké převládají pocity?

Chomutov postoupil do extraligy a asi se těžko čekalo, že vyhrajeme titul. Myslím si, že čtvrtfinále je dobrý úspěch. Kdybychom ale byli hned po základní části šestí, možná to mohlo být lepší. Hráli bychom pak asi s jednodušším soupeřem. Ta sezona ale celkově nebyla špatná.

To, že jste se stal nejproduktivnějším hráčem extraligy, bylo to pro vás něco navíc?

Byl jsem tam od toho, abych pomáhal týmu a dělal body. Samozřejmě jsem byl rád, že jsem to bodování vyhrál.

Jak se potom seběhl ten přestup do Fribourgu? Odkdy jste tušil, že o vás mají zájem?

Řešilo se to už o rok dříve. Přemýšlel jsem nad různými variantami, ale ještě jsem čekal, jestli nebude něco v Americe. Nakonec nic nepřišlo a ve Fribourgu se to mezitím cizinci zaplnilo. Nechtěl jsem čekat a být bez hokeje, a tak jsem podepsal v Chomutově. Po dobu celé sezony jsme byli ale s Fribourgem v kontaktu a řešili jsme to.

Co očekáváte od švýcarské ligy? Asi to bude něco jiného než extraliga a KHL

Je to takový kanadský styl na velkém hřišti. Hodně se napadá, forčekuje… Jinak to bude ale stejné jako všude jinde.

Pro rodinu je ve Fribourgu dobře

Jak jste zatím spokojen s přípravou v klubu?

Ty zápasy, které jsme odehráli, nebyly špatné. Nějaký byl lepší, jiný zase horší. Ještě ale uvidím. Nemám zatím moc srovnání, protože jsme hráli jen s jedním švýcarským klubem. Nedokážu říct, jak na tom jsme v porovnání s ostatními týmy vy švýcarské lize.

Co se týče životního stylu ve Švýcarsku. Zvykáte si? Je něco, co vás třeba překvapilo?

Ani ne. Všechno klape, jak má. Fribourg je sice menší město, ale je tu vždycky co dělat. V okolí jsou hory a jezera. Pro rodinný život je to opravdu výborné místo. I kolem hokeje všechno klape, i když je tu starší hala, tak je o nás postaráno velice dobře.

Švýcarská liga je dlouhodobě nejnavštěvovanější hokejovou soutěží Evropy. Bylo i to pro vás lákadlem?

Nevím, jestli přímo lákadlo, ale je to obrovské plus, když ti lidé chodí. Na většině míst tady ve Švýcarsku jsou vždy plné haly.

Světový pohár? Nikdo se mnou nemluvil

Vidinu NHL jste stále nehodil za hlavu? Pořád věříte, že by mohla nějaká nabídka přijít?

Asi ne. Hlavně nad tím ale už ani nepřemýšlím. V NHL to dnes funguje úplně jinak. Trenéři staví mladší hráče. Myslím si, že pro mě to už je zavřené, ale uvidíme, jaký bude rok ve Švýcarsku. Zatím je brzy na to, abych přemýšlel nad budoucností.

Sledujete přípravy na Světový pohár?

Bude to obrovský a zajímavý turnaj. Zahrají si tam opravdu ti nejlepší hokejisté. Ta konfrontace bude dobrá.

Vy jste jedním z náhradníků. Máte nějaké zprávy, jestli by to mohlo vyjít?

Vůbec netuším, nedokážu říct. S nikým jsem nemluvil, takže nevím, kdo na tom jak je.

 

Právě se děje

před 13 minutami

Evropská komise podle Havlíčka odblokovala 18 miliard korun na projekty programu Podnikání a inovace pro konkurenceschopnost

Evropská komise podle vicepremiéra a ministra průmyslu a obchodu Karla Havlíčka (za ANO) odblokovala 18 miliard korun, které zadržovala na projekty v problémovém Operačním programu Podnikání a inovace pro konkurenceschopnost. EK platby pozastavila loni na jaře kvůli vysoké chybovosti. Podle vicepremiéra není jasné, kdy peníze proplatí.

"Před chvílí přišla esemeska, že byl dnes odpoledne odblokován ten zadržovaný peníz, těch 18 miliard korun," uvedl Havlíček. Jeho úřad prý čtyři měsíce vše dokládal unijním auditorům, kteří nakonec žádnou chybu neobjevili. "O nic nepřijdeme v tuto chvíli. Teď je jenom otázka, kdy nám ty peníze pošlou," uvedl Havlíček.

Peníze už ministerstvo průmyslu a obchodu dalo firmám, které o ně žádaly pro své projekty z problémového programu. Projekty se často uskutečňují po etapách, a tak se i na základě jednotlivých žádostí o platbu hradí. EK platby proplácí zpětně.

Další zprávy