Krach USA přitahuje jízlivé komentáře. Odporné, reaguje tým. Skončí až za Českem?

Daniel Poláček Daniel Poláček
22. 9. 2016 9:04
Češi v noci ze čtvrtka na pátek, konkrétně ve 2:00 SELČ, zakončí Světový pohár kláním proti Spojeným státům. Oba týmy už ztratily šanci na postup, velké překvapení je to u Američanů, kteří rozhodně nejsou v dobrém rozpoložení a budou hrát akorát o to, aby si neuřízli ještě větší ostudu.
Američtí hokejisté definitivně ztratili šanci na postup do semifinále po prohře s Kanadou.
Američtí hokejisté definitivně ztratili šanci na postup do semifinále po prohře s Kanadou. | Foto: ČTK

PrahaČeské hokejisty, kteří znovu nastoupí s Petrem Mrázkem jako strážcem brány, čeká nezvyklá situace. Do klání proti Spojeným státům vyjedou, aniž by měli šanci na postup ze skupiny (na MS nepředstavitelné). Bohužel, síto první fáze Světového poháru je příliš husté, dál jdou jen čtyři účastníci z osmi.

Přesto svěřenci kouče Josefa Jandače chtějí uspět. Hovoří, že zápas odehrají na 120 procent. Nebo dokonce tisíc. Snad se jim to i dá věřit. Třetí místo ve skupině sice není na oslavu, ale mnohé fanoušky potěší.

Zato ti američtí zuří. A zuřit budou bez ohledu na výsledek proti Česku. Vždyť zámořská velmoc měla podle všech prognóz hrát semifinále, ne s nulou v kolonce bodů hledět na veselí Kanady a týmu Evropy.

S oběma postupujícími však padla, přičemž vstřelila pouhé dva góly. Útočníci, kteří ve slavné NHL dohromady pobírají skoro 80 milionů dolarů, se musejí stydět.

Bylo na soupisce málo talentu?

Američané ovšem strádali takřka ve všem, už při vstupu do turnaje předvedli nečekaně pomalé a nedůrazné představení. Proti úhlavním rivalům z Kanady dojem vylepšili, ale ne o moc. "USA hrály dámu a Kanada šachy," břitce pronesl Brett Hull, jenž na Světovém poháru v roce 1996 vedl Spojené státy k senzačnímu triumfu.

I tentokrát se koná senzace, ovšem s hořkou pachutí. Co za krachem stojí?

"Prostě jsme nehráli dost dobře," krčil rameny trenér John Tortorella. Novinářům dále sdělil: "Stejně jste schopni rozcupovat jakoukoliv soupisku. My jsme vybrali i hodně šikovné hráče, ale jednoduše se nám nedařilo v ofenzivě."

Ach, ta soupiska! Fanoušci v tomto případě nezaujali snadnou roli generálů po bitvě, nominaci kritizovali mnohem dřív. Sázka na tvrdost, která měla konečně srazit veleúspěšnou Kanadu, často dělala starosti také médiím.

Když vám ve výběru těch nejlepších chybí kreativní obránci Kevin Shattenkirk či Torey Krug, chce to dobré vysvětlení. A když opomenete i Phila Kessela, hvězdu z olympiády v Soči, přivoláte na sebe opravdu hodně všetečných otázek.

Komentář, jenž rozpoutal bouři

V Kesselovi, který nedávno patřil k hlavním tahounům Pittsburghu při cestě za Stanley Cupem, zůstala hořkost. Dost velká na to, aby po krachu USA napsal na Twitter: "Jen tak si doma sedím se svým psem. Cítím, že bych měl dělat něco důležitého, ale nějak nevím, co to má být."

Hrát na Světovém poháru, co jiného. S pernými větami posléze přispěchal rovněž Bobby Ryan, další talentovaný forvard. Zatímco u fanoušků tweety bodovaly, reprezentanti Spojených států v Torontu nadšení rozhodně nebyli.

Phil Kessel zářil v posledním play off NHL. Během 24 zápasů stihl nastřádat 22 bodů (10+12).
Phil Kessel zářil v posledním play off NHL. Během 24 zápasů stihl nastřádat 22 bodů (10+12). | Foto: Reuters

"Je to zklamání," reagoval centr David Backes. "Chápu, že když vás nevybrali do týmu, nemusíte to nést dobře, ale takovéhle komentáře… Jako týmový hráč, který stojí za svými spoluhráči, ať se vyhraje, prohraje, nebo remizuje, si myslím, že je to i trochu odporné a otravné."

Podrážděnost čišela také z útočníka Zacha Pariseho: "Můžou říct, co chtějí. My jsme se snažili, hráli naplno, ale nestačilo to. A neměl Phil (Kessel) náhodou operaci? Mám dojem, že by stejně nemohl hrát. Jeho tweet ani nedává smysl."

Jisté je, že Američané v noci ze čtvrtka na pátek nevyjedou na Čechy v dobrém rozpoložení. Dojem ze zpackaného Světového poháru moc nevylepší ani případnou výhrou.

 

Právě se děje

před 16 minutami

Nové Mexiko žaluje internetovou společnost Google, firma prý sbírala osobní údaje školáků

Generální prokurátor Nového Mexika Hector Balderas zažaloval americkou internetovou společnost Google. Tvrdí, že firma v tomto státě získala osobní údaje školáků, čímž porušila jejich právo na soukromí. Informovala o tom dnes agentura Reuters.

Google podle Balderase využil řadu svých produktů, jako je například e-mailová služba Gmail, ke sběru informací o studentech ve věku do 13 let, a to bez souhlasu jejich rodičů.

Balderas již předloni podal podobnou žalobu na Google a několik dalších technologických podniků, ve které firmy obvinil z nezákonného sběru údajů z mobilních aplikací určených dětem. Firmy pochybení popírají, na rozhodnutí soudu se stále čeká.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 57 minutami

Bývalý poradce prezidenta USA Trumpa byl odsouzen na 40 měsíců do vězení

Bývalý poradce amerického prezidenta Donalda Trumpa byl odsouzen ke 40 měsícům vězení. Roger Stone byl loni shledán vinným v sedmi bodech obžaloby včetně lhaní Kongresu, ovlivňování svědka a maření vyšetřování. Prokuratura původně požadovala trest v rozmezí sedmi až devíti let.

Trump navržený trest kritizoval jako příliš přísný a ministr spravedlnosti William Barr doporučil nižší trest.

Podle dnešního rozsudku dostal Stone 18 měsíců za ovlivňování svědka, 12 měsíců za lhaní a 40 měsíců za maření vyšetřování. Tresty si bude odpykávat souběžně. K verdiktu patří ještě pokuta 20 tisíc dolarů (465 tisíc korun).

Trump na rozsudek reagoval sdělením, že bude případ sledovat a v určité chvíli učiní patřičné rozhodnutí. Stone má podle něj velkou šanci na "naprosté očištění".

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Portugalský parlament schválil eutanazii i asistovanou sebevraždu

Portugalský parlament dnes v prvním čtení schválil zákony legalizující eutanazii a asistovanou sebevraždu u smrtelně nemocných pacientů. Informovala o tom agentura AFP, podle které se závěrečné hlasování očekává do začátku léta. Zda zákony vstoupí poté brzy v platnost, není ale jasné. Výhrady k nim totiž vyjádřil prezident, který má právo veta. Poslanci jej však mohou přehlasovat.

Portugalský parlament, Shromáždění republiky, dnes debatoval o pěti podobných návrzích zákona, které legalizují eutanazii a asistovanou sebevraždu. Pohodlnou většinou nakonec schválil všech pět. Například zákon, který předložila vládní Socialistická strana (PS) premiéra Antónia Costy, podpořilo 127 poslanců, 86 jich bylo proti a deset se zdrželo. U ostatních norem byl poměr hlasů podobný.

Zdroj: ČTK
Další zprávy