Krach USA přitahuje jízlivé komentáře. Odporné, reaguje tým. Skončí až za Českem?

Daniel Poláček Daniel Poláček
22. 9. 2016 9:04
Češi v noci ze čtvrtka na pátek, konkrétně ve 2:00 SELČ, zakončí Světový pohár kláním proti Spojeným státům. Oba týmy už ztratily šanci na postup, velké překvapení je to u Američanů, kteří rozhodně nejsou v dobrém rozpoložení a budou hrát akorát o to, aby si neuřízli ještě větší ostudu.
Američtí hokejisté definitivně ztratili šanci na postup do semifinále po prohře s Kanadou.
Američtí hokejisté definitivně ztratili šanci na postup do semifinále po prohře s Kanadou. | Foto: ČTK

PrahaČeské hokejisty, kteří znovu nastoupí s Petrem Mrázkem jako strážcem brány, čeká nezvyklá situace. Do klání proti Spojeným státům vyjedou, aniž by měli šanci na postup ze skupiny (na MS nepředstavitelné). Bohužel, síto první fáze Světového poháru je příliš husté, dál jdou jen čtyři účastníci z osmi.

Přesto svěřenci kouče Josefa Jandače chtějí uspět. Hovoří, že zápas odehrají na 120 procent. Nebo dokonce tisíc. Snad se jim to i dá věřit. Třetí místo ve skupině sice není na oslavu, ale mnohé fanoušky potěší.

Zato ti američtí zuří. A zuřit budou bez ohledu na výsledek proti Česku. Vždyť zámořská velmoc měla podle všech prognóz hrát semifinále, ne s nulou v kolonce bodů hledět na veselí Kanady a týmu Evropy.

S oběma postupujícími však padla, přičemž vstřelila pouhé dva góly. Útočníci, kteří ve slavné NHL dohromady pobírají skoro 80 milionů dolarů, se musejí stydět.

Bylo na soupisce málo talentu?

Američané ovšem strádali takřka ve všem, už při vstupu do turnaje předvedli nečekaně pomalé a nedůrazné představení. Proti úhlavním rivalům z Kanady dojem vylepšili, ale ne o moc. "USA hrály dámu a Kanada šachy," břitce pronesl Brett Hull, jenž na Světovém poháru v roce 1996 vedl Spojené státy k senzačnímu triumfu.

I tentokrát se koná senzace, ovšem s hořkou pachutí. Co za krachem stojí?

"Prostě jsme nehráli dost dobře," krčil rameny trenér John Tortorella. Novinářům dále sdělil: "Stejně jste schopni rozcupovat jakoukoliv soupisku. My jsme vybrali i hodně šikovné hráče, ale jednoduše se nám nedařilo v ofenzivě."

Ach, ta soupiska! Fanoušci v tomto případě nezaujali snadnou roli generálů po bitvě, nominaci kritizovali mnohem dřív. Sázka na tvrdost, která měla konečně srazit veleúspěšnou Kanadu, často dělala starosti také médiím.

Když vám ve výběru těch nejlepších chybí kreativní obránci Kevin Shattenkirk či Torey Krug, chce to dobré vysvětlení. A když opomenete i Phila Kessela, hvězdu z olympiády v Soči, přivoláte na sebe opravdu hodně všetečných otázek.

Komentář, jenž rozpoutal bouři

V Kesselovi, který nedávno patřil k hlavním tahounům Pittsburghu při cestě za Stanley Cupem, zůstala hořkost. Dost velká na to, aby po krachu USA napsal na Twitter: "Jen tak si doma sedím se svým psem. Cítím, že bych měl dělat něco důležitého, ale nějak nevím, co to má být."

Hrát na Světovém poháru, co jiného. S pernými větami posléze přispěchal rovněž Bobby Ryan, další talentovaný forvard. Zatímco u fanoušků tweety bodovaly, reprezentanti Spojených států v Torontu nadšení rozhodně nebyli.

Phil Kessel zářil v posledním play off NHL. Během 24 zápasů stihl nastřádat 22 bodů (10+12).
Phil Kessel zářil v posledním play off NHL. Během 24 zápasů stihl nastřádat 22 bodů (10+12). | Foto: Reuters

"Je to zklamání," reagoval centr David Backes. "Chápu, že když vás nevybrali do týmu, nemusíte to nést dobře, ale takovéhle komentáře… Jako týmový hráč, který stojí za svými spoluhráči, ať se vyhraje, prohraje, nebo remizuje, si myslím, že je to i trochu odporné a otravné."

Podrážděnost čišela také z útočníka Zacha Pariseho: "Můžou říct, co chtějí. My jsme se snažili, hráli naplno, ale nestačilo to. A neměl Phil (Kessel) náhodou operaci? Mám dojem, že by stejně nemohl hrát. Jeho tweet ani nedává smysl."

Jisté je, že Američané v noci ze čtvrtka na pátek nevyjedou na Čechy v dobrém rozpoložení. Dojem ze zpackaného Světového poháru moc nevylepší ani případnou výhrou.

 

Právě se děje

před 39 minutami

Rozbory vody z Bečvy po druhém úniku chemikálií potvrdily nadlimitní výskyt niklu

Výsledky rozborů vody z Bečvy, které ve Valašském Meziříčí - Juřince v úterý odpoledne odebrali inspektoři České inspekce životního prostředí (ČIŽP), prokázaly zvýšené množství niklu. Výsledky nepotvrdily zvýšený obsah kyanidů. Uvedli to mluvčí ČIŽP Radka Nastoupilová a valašskomeziříčský starosta Robert Stržínek (ANO).

Na hladině řeky se v úterý vytvořila pěna. Podle Stržínka se znečištění do Bečvy dostalo z vyústění kanálu vedoucího z areálu rožnovské Tesly, tedy z toho, jímž podle policie před několika týdny do řeky unikl kyanid. "Jsem si plně vědom, že zatím nemáme křížovou kontrolu, tedy výsledky námi odebraných vzorků. Ale vzhledem k tomu, že jsme veřejnost upozornili na nebezpečí, jež by mohlo hrozit, považuji za nutné už nyní všechny uklidnit zprávou, že v řece není jedovatá látka. Jakmile budeme mít výsledky rozborů dalších vzorků, budeme veřejnost informovat," řekl Stržínek.

Nikl není podle inspekce pro člověka významně toxický, patří ale mezi potenciální karcinogeny a je rozšířeným kožním alergenem. Opakovaný kontakt nebo i požití mohou vyvolat přecitlivělost a alergické reakce. Toxicita je pro některé vodní organismy poměrně vysoká, a z tohoto důvodu je jeho přípustná koncentrace v povrchových vodách limitována přísněji než v pitné vodě.

Zdroj: ČTK
před 40 minutami

Řecko a Turecko zasáhlo zemětřesení

Část Řecka a Turecka v pátek zasáhlo zemětřesení s ohniskem v Egejském moři v hloubce 16,5 kilometru. Otřesy pocítili i obyvatelé Atén a Istanbulu, píše agentura AP. Ohnisko se nacházelo 13 kilometrů severně od řeckého ostrova Samos. Podle Evropského středomořského seizmologického centra (EMSC) otřes dosáhl síly 6,9 stupně, turecké úřady uvádí sílu 6,6 stupně.

Podle prvních zpráv z tureckých médií největší škody zaznamenalo pobřežní město Izmir, kde žijí tři miliony obyvatel, a jeho okolí. V oblasti se zřejmě zřítilo několik budov. Škody hlásí také řecký ostrov Samos, kde žije 45 000 obyvatel. Podle agentury AFP pobřeží ostrova zasáhlo malé tsunami. Ani z Řecka, ani z Turecka nejsou zatím hlášeni mrtví či ranění.

Další zprávy