Krach USA přitahuje jízlivé komentáře. Odporné, reaguje tým. Skončí až za Českem?

Daniel Poláček Daniel Poláček
22. 9. 2016 9:04
Češi v noci ze čtvrtka na pátek, konkrétně ve 2:00 SELČ, zakončí Světový pohár kláním proti Spojeným státům. Oba týmy už ztratily šanci na postup, velké překvapení je to u Američanů, kteří rozhodně nejsou v dobrém rozpoložení a budou hrát akorát o to, aby si neuřízli ještě větší ostudu.
Američtí hokejisté definitivně ztratili šanci na postup do semifinále po prohře s Kanadou.
Američtí hokejisté definitivně ztratili šanci na postup do semifinále po prohře s Kanadou. | Foto: ČTK

PrahaČeské hokejisty, kteří znovu nastoupí s Petrem Mrázkem jako strážcem brány, čeká nezvyklá situace. Do klání proti Spojeným státům vyjedou, aniž by měli šanci na postup ze skupiny (na MS nepředstavitelné). Bohužel, síto první fáze Světového poháru je příliš husté, dál jdou jen čtyři účastníci z osmi.

Přesto svěřenci kouče Josefa Jandače chtějí uspět. Hovoří, že zápas odehrají na 120 procent. Nebo dokonce tisíc. Snad se jim to i dá věřit. Třetí místo ve skupině sice není na oslavu, ale mnohé fanoušky potěší.

Zato ti američtí zuří. A zuřit budou bez ohledu na výsledek proti Česku. Vždyť zámořská velmoc měla podle všech prognóz hrát semifinále, ne s nulou v kolonce bodů hledět na veselí Kanady a týmu Evropy.

S oběma postupujícími však padla, přičemž vstřelila pouhé dva góly. Útočníci, kteří ve slavné NHL dohromady pobírají skoro 80 milionů dolarů, se musejí stydět.

Bylo na soupisce málo talentu?

Američané ovšem strádali takřka ve všem, už při vstupu do turnaje předvedli nečekaně pomalé a nedůrazné představení. Proti úhlavním rivalům z Kanady dojem vylepšili, ale ne o moc. "USA hrály dámu a Kanada šachy," břitce pronesl Brett Hull, jenž na Světovém poháru v roce 1996 vedl Spojené státy k senzačnímu triumfu.

I tentokrát se koná senzace, ovšem s hořkou pachutí. Co za krachem stojí?

"Prostě jsme nehráli dost dobře," krčil rameny trenér John Tortorella. Novinářům dále sdělil: "Stejně jste schopni rozcupovat jakoukoliv soupisku. My jsme vybrali i hodně šikovné hráče, ale jednoduše se nám nedařilo v ofenzivě."

Ach, ta soupiska! Fanoušci v tomto případě nezaujali snadnou roli generálů po bitvě, nominaci kritizovali mnohem dřív. Sázka na tvrdost, která měla konečně srazit veleúspěšnou Kanadu, často dělala starosti také médiím.

Když vám ve výběru těch nejlepších chybí kreativní obránci Kevin Shattenkirk či Torey Krug, chce to dobré vysvětlení. A když opomenete i Phila Kessela, hvězdu z olympiády v Soči, přivoláte na sebe opravdu hodně všetečných otázek.

Komentář, jenž rozpoutal bouři

V Kesselovi, který nedávno patřil k hlavním tahounům Pittsburghu při cestě za Stanley Cupem, zůstala hořkost. Dost velká na to, aby po krachu USA napsal na Twitter: "Jen tak si doma sedím se svým psem. Cítím, že bych měl dělat něco důležitého, ale nějak nevím, co to má být."

Hrát na Světovém poháru, co jiného. S pernými větami posléze přispěchal rovněž Bobby Ryan, další talentovaný forvard. Zatímco u fanoušků tweety bodovaly, reprezentanti Spojených států v Torontu nadšení rozhodně nebyli.

Phil Kessel zářil v posledním play off NHL. Během 24 zápasů stihl nastřádat 22 bodů (10+12).
Phil Kessel zářil v posledním play off NHL. Během 24 zápasů stihl nastřádat 22 bodů (10+12). | Foto: Reuters

"Je to zklamání," reagoval centr David Backes. "Chápu, že když vás nevybrali do týmu, nemusíte to nést dobře, ale takovéhle komentáře… Jako týmový hráč, který stojí za svými spoluhráči, ať se vyhraje, prohraje, nebo remizuje, si myslím, že je to i trochu odporné a otravné."

Podrážděnost čišela také z útočníka Zacha Pariseho: "Můžou říct, co chtějí. My jsme se snažili, hráli naplno, ale nestačilo to. A neměl Phil (Kessel) náhodou operaci? Mám dojem, že by stejně nemohl hrát. Jeho tweet ani nedává smysl."

Jisté je, že Američané v noci ze čtvrtka na pátek nevyjedou na Čechy v dobrém rozpoložení. Dojem ze zpackaného Světového poháru moc nevylepší ani případnou výhrou.

 

Právě se děje

před 36 minutami

Lékárníci požadují přístup k záznamům o lécích, které pacienti pobírají

Lékárníci chtějí mít stejný přístup do lékového záznamu pacienta jako lékaři. Jen tak podle nich mohou poskytnout pacientům co nejlepší péči. Léková novela nyní čeká ke schválení ve Sněmovně. Lékárníkům vadí, že Senát navrhl, aby si pacienti mohli vybrat, kteří lékaři a lékárníci budou moci nahlížet do pacientových lékových záznamů.

Vládní novela má v duchu původního záměru zajistit, že ošetřující lékaři a lékárníci budou sdílet údaje o lécích, které má pacient předepsané. Smyslem je zabránit předepisování léků, jejichž vzájemné užívání by mělo nežádoucí účinky na pacienta.

Návrh senátorů Jitky Seitlové a Václava Hampla z klubu KDU-ČSL má však umožnit, aby pacient mohl souhlas s nahlížením do lékového záznamu udělit všem lékařům a lékárníkům, nebo pouze vybraným. Souhlas by mohl udělit kdykoliv a kdykoli jej také odvolat. Senátoři to zdůvodnili mimo jiné obavami ze zneužití možnosti zjistit, jaké léky pacient bere.

"Obavy ze zneužití údajů jsou naprosto zbytečné. Lékárníci jsou jednak vázáni mlčenlivostí stejně jako lékaři, lékový záznam je navíc opatřen řadou zabezpečení. Pouze lékárník, ze všech pracovníků v lékárně, bude moci na základě vlastního osobního bezpečnostního certifikátu vstupovat do tohoto systému," sdělil dnes prezident lékárnické komory Lubomír Chudoba. Navíc, v lékovém záznamu bude zaznamenána kompletní elektronická stopa a případné zneužití bude podléhat významným finančním sankcím i trestněprávní odpovědnosti, dodal.

Zdroj: ČTK
před 38 minutami

Skončila odstávka druhého bloku jaderné elektrárny Dukovany

V jaderné elektrárně Dukovany v sobotu skončila odstávka druhého bloku. Výroba elektřiny měla původně začít na konci června, ale kvůli opravě netěsnosti v parogenerátoru se odstávka o téměř tři měsíce prodloužila.

"Elektřinu začal blok dodávat ve 12:57 hodin", řekl mluvčí elektrárny Jiří Bezděk. V Dukovanech tak nyní pracují tři ze čtyř výrobních bloků. Na prvním výrobním bloku energetici dokončují plánovanou odstávku pro výměnu paliva.

"Přednost má vždy bezpečnost a jistota o stavu zařízení. Proto jsme si na diagnostice stavu, přípravě postupu, samotné opravě i následných zkouškách dali mimořádně záležet. Teprve na základě vyhovujících výsledků jsme se rozhodli druhý výrobní blok Jaderné elektrárny Dukovany opět uvést do provozu," uvedl ředitel Jaderné elektrárny Dukovany Miloš Štěpanovský.

Plánovaná odstávka prvního bloku skončí na přelomu září a října. Elektrárna Dukovany je v provozu od roku 1985. Loni dodala do sítě 14,25 TWh elektřiny. ČEZ prověřuje možnosti provozu nynějších bloků přibližně do roku 2045.

Zdroj: ČTK
Další zprávy