Mladík Chytil měl ze startu v reprezentaci obavy, nakonec exceloval

ČTK ČTK
26. 4. 2019 21:50
Devatenáctiletý útočník hokejové reprezentace Filip Chytil nejlepším možným způsobem dokázal, že už je v pořádku po nedávných zdravotních problémech. První reprezentační start v sezoně přetavil ve dva góly a velkou měrou se v Trenčíně postaral o výhru nad domácími Slováky.
Filip Chytil.
Filip Chytil. | Foto: Lukáš Caha

Chytil dostal od reprezentačního kouče Miloše Říhy s ohledem na ne zcela stoprocentní zdravotní stav na začátku týdne při srazu v Nitře tak trochu ultimátum. Trenéři chtěli vidět talentovaného útočníka New York Rangers v akci.

"V průběhu týdne jsem vyzkoušel rameno, když jsem se dostal nechtěně do souboje, a zjistil jsem, že drží, tak jsme se rozhodli, že půjdu do zápasu. Jsem moc rád, že jsem konečně zase nastoupil a takhle se to všechno podařilo," řekl Chytil v rozhovoru s novináři.

V prestižním souboji se Slovenskem se nijak nešetřil. "Pokaždé, když je zápas, jdu do toho na sto procent. Je to národní tým, navíc proti Slovensku. Hraje se o nominaci na mistrovství světa a každé střídání je důležité, tady nejde nic vypouštět," zdůraznil Chytil.

Jeho psychice ohromně pomohl první gól, který dal už po 51 sekundách, když ze vzduchu dorazil kotouč, který vyrazil brankář Július Hudáček. "Určitě to pomůže. Měl jsem trošku obavy, jaké to bude po přechodu na širší kluziště, ale hned první střídání jsme dali gól po skvělé spolupráci v obranném pásmu, odkud jsme to dostali ven, pak to bylo tři na dva, dal jsem to do strany Rudovi Červenému, který vystřelil, z gólmana to vypadlo a já to dorazil," popsal Chytil.

"Přesně to jsem potřeboval na uklidnění, nějakou dobrou věc, nějaký detail, nakonec to dopadlo gólem, což mě nakoplo a držel jsem si to celý zápas," doplnil Chytil. O platnost gólu neměl obavy, ačkoliv ho musel posvětit sudí u videa. "Zkoumali asi vysokou hůl, ale já se ptal trenéra a ten říkal, že šlo o jasný gól, takže jsem byl klidný."

Druhým zásahem ve 24. minutě vrátil po další úspěšné dorážce Čechům vedení a nakonec to byl i vítězný gól. "Přemýšlel jsem, zda si nenajedu víc na stranu, abych to mohl dostat na ránu z jedničky, ale zůstal jsem za obranou a viděl, že David Tomášek vybojoval puk a vystřelil, gólmanovi to vypadlo z lapačky a dorazil jsem to tam," přiblížil Chytil.

Měl i příležitosti k završení hattricku. "Šance na to byly, ale nijak jsem na to nemyslel, chtěl jsem hlavně, abychom vyhráli. Jsem rád, že jsme dali i gól v přesilovce na 3:1, to nás uklidnilo. Pak jsme to skvěle odbránili. Celkově jsme hráli zodpovědně dozadu a v každé z těch třetin i zodpovědně s pukem. Myslím, že jsme vyhráli zaslouženě," prohlásil Chytil.

Celá jeho formace s Davidem Tomáškem a Rudolfem Červeným si na ledě skvěle rozuměla a vytvořila si řadu dobrých příležitostí. "Důležité bylo komunikovat. My jsme se bavili už před zápasem, bavili jsme se pak i na ledě, při buly i jsme si různě vysvětlovali věci na střídačce. To bylo to nejdůležitější, protože jsme spolu takhle nehráli, i když Tomáš s Rudou byli spolu v lajně teď ty předchozí zápasy, ale já s nimi byl takhle poprvé," řekl Chytil.

Na velké vedro v hale si nestěžoval. "Bylo vedro, ale s tím nic neuděláme, oba týmy měly stejné podmínky a stejně špatný led, my jsme to naštěstí zvládli lépe, což je nejdůležitější," konstatoval Chytil.

Atmosféra byla živější, než na jakou je zvyklý z NHL. "Těšil jsem se na to, už z loňska pamatuji tu atmosféru, jaká provázela ten vzájemný zápas se Slováky v Dánsku. Bylo tady hodně českých fanoušků a byla opravdu skvělá atmosféra, moc jsem si to užil," pochvaloval si Chytil.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 3 hodinami

Milion chvilek vpustí na úterní demonstraci jen 500 lidí

Spolek Milion chvilek vpustí na úterní demonstraci v centru Prahy pouze 500 lidí, přestože kvůli omezení počtu účastníků hromadných akcí chystá správní žalobu. Na videu na facebooku spolku to dnes večer oznámil jeho předseda Mikuláš Minář. Kvůli dodržení omezení Milion chvilek ruší také pochod k sídlu vlády, který měl být součástí demonstrace. Policie dnes odpoledne na twitteru oznámila, že nebude lidem bránit ve shromažďování kvůli mimořádným opatřením ministerstva zdravotnictví. Pokud policisté zjistí porušení hygienických podmínek, věc zadokumentují a předají hygienické stanici.

Kvůli riziku nákazy novým koronavirem jsou v Česku zakázané hromadné akce nad 500 osob. Spolek Milion chvilek je ale přesvědčen o tom, že příslušné nařízení ministerstva zdravotnictví se nevztahuje na právo shromažďovací. "Vláda tvrdí opak, proto podáme správní žalobu," uvedl dnes Minář. Podle názoru právníků spolku je omezení nezákonné a protiústavní.

Minář je také přesvědčen o tom, že omezení má za cíl zdiskreditovat protestní akce. "Vláda na nás šije 'boudu' a chce protesty jednou provždy u většiny národa zdiskreditovat. Nedejme jí teď tu záminku," uvedl. Organizátoři demonstrace na Staroměstském náměstí proto dodrží podmínku maximálního počtu účastníků. "Na úterní akci proto skutečně vpustíme pouze 500 osob," upozornil předseda spolku.

Ze stejného důvodu se neuskuteční ani plánovaný pochod ke Strakově akademii, který měl být součástí úterní demonstrace. "O to důležitější bude, aby se po celé republice uskutečnilo co nejvíc lokálních akcí, které se do 500 lidí pohodlně vejdou," řekl dnes Minář.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Francouzská armáda zabila velitele Al-Káidy v severní Africe

Francouzská armáda zabila v Mali velitele teroristické organizace Al-Káida v islámském Maghrebu (AQIM) Abdal Malika Drúkdala. Oznámila to dnes ministryně obrany Florence Parlyová. Francie stojí od roku 2013 v čele mezinárodní koalice proti islamistům v této africké zemi.

"Dne 3. června zabily francouzské armádní síly s podporou místních partnerů během operace v severním Mali emíra Al-Káidy v islámském Maghrebu Abdal Malika Drúkdala a několik jeho nejbližších spolupracovníků," uvedla Parlyová na twitteru. Informaci následně potvrdila agentura AFP, podle níž byl Drúkdal zabit poblíž malijského města Tessalit u hranic s Alžírskem, kde se údajně dlouhodobě skrýval.

Drúkdal byl považován za jednoho z nejzkušenějších militantních džihádistů v severní Africe. V roce 2012 patřil k hlavním organizátorům převzetí severovýchodní části Mali pod kontrolu islamistů, po němž v zemi intervenovala francouzská armáda. Ta sice ve spolupráci s místními silami zatlačila džihádisty zpět, bezpečnostní situace v zemi na severozápadě Afriky je nicméně dlouhodobě nestabilní a islamistům se daří podnikat útoky nejen v severní, ale i centrální a jižní části státu.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

AstraZeneca začíná s výrobou vakcíny proti koronaviru, i když testování ještě neskončilo

Britská farmaceutická společnost AstraZeneca oznámila, že začíná s výrobou potenciální vakcíny proti nemoci covid-19. Ačkoli klinické testování očkovací látky není dosud u konce, a není tedy jasné, zda je vakcína funkční, chce firma mít k dispozici zásoby pro případ, že by testy dopadly dobře. Stanici BBC to dnes řekl šéf společnosti Pascal Soriot. AstraZeneca si zajistila kapacity pro dodávku celkem dvou miliard dávek testované vakcíny.

"Začínáme s výrobou vakcíny ihned - musíme ji mít připravenou ve chvíli, kdy budou výsledky (testování)," řekl Soriot. "Samozřejmě, že toto rozhodnutí s sebou nese riziko, ale jde o finanční riziko, pokud vakcína nebude funkční… Pak by všechen materiál, všechny vyrobené vakcíny přišly vniveč," dodal.

AstraZeneca vyvíjí vakcínu s pracovním názvem AZD1222 ve spolupráci s Oxfordskou univerzitou a v současnosti ji testuje na 10 000 dobrovolnících v Británii. Výsledky zkoušek by měla znát do srpna.

Firma se zavázala, že polovinu dávek očkovací látky, které se chystá vyrobit, poskytne chudším zemím. Ve čtvrtek oznámila, že uzavřela další dva kontrakty, přičemž jeden z nich ve výši 750 milionů dolarů s nadacemi filantropů Billa a Melindy Gatesových. Z celkem jedné miliardy dávek očkování určených pro chudší země by mělo být 400 milionů k dispozici ještě před koncem letošního roku.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Na Teplicku skončil první den senátních voleb, účast byla asi 12 procent

Volební místnosti na Teplicku, kde voliči vybírají nástupce Jaroslava Kubery (ODS), se ve 22:00 pro dnešek uzavřely. První kolo doplňovacích voleb bude pokračovat v sobotu od 8:00 do 14:00. Účast je zatím podle předběžného odhadu v průměru kolem 12 procent, řekla Pavla Doksanská z teplického magistrátu, která má na starosti organizační zabezpečení voleb.

Hlasování doprovází kvůli epidemiologické situaci zvýšená hygienická opatření. Lidé musí mít při vstupu do budov roušky, které si sejmou jen kvůli ověření totožnosti.

Nástupce Jaroslava Kubery, který nečekaně v lednu zemřel, lidé vybírají z devíti kandidátů. Pokud žádný z nich nezíská v prvním kole nadpoloviční většinu, o vítězi rozhodne za týden finále mezi dvěma nejúspěšnějšími uchazeči z kola prvního. Vítěz voleb se ujme mandátu v horní parlamentní komoře na zbytek Kuberova funkčního období, tedy do 13. října 2024. Mandát chtějí získat například teplický primátor Hynek Hanza (ODS), ústecký hejtman Oldřich Bubeníček (KSČM) nebo ředitel teplického gymnázia Zdeněk Bergman (za Senátor 21 s podporou TOP 09, Liberálně ekologické strany a Strany zelených).

Zdroj: ČTK
Další zprávy