Češi prohráli i pátý zápas v sezoně, Rusové znovu nastoupili v dresech s nápisem SSSR

Aktualizováno 18. 12. 2021 19:20
Čeští hokejisté podlehli na Channel One Cupu domácímu Rusku 2:5 a prohráli i svůj pátý zápas v této sezoně. Sborná do utkání opět nastoupila v retro dresech s nápisem SSSR, tedy Svaz sovětských socialistických republik, kterými si připomněla 75 let ruského hokeje. Závěrečné vystoupení na generálce před únorovými olympijskými hrami v Pekingu čeká český výběr v neděli od 9:00 SEČ proti Švédsku.
Ruští hokejisté v retro dresech v zápase proti Česku (5:2).
Ruští hokejisté v retro dresech v zápase proti Česku (5:2). | Foto: Reuters

"Bylo to 0:3 hned na začátku. Ten by hodně špatný. Něco si říkáme a bylo 14 vteřin a po buly dostaneme gól. Pak jsme byli prostě připos…, to nemůžu říct jinak," řekl kapitán českých hokejistů Jan Kovář.

"Ve finále, když jsme zjistili, že s nimi můžeme hrát, tak bylo pozdě. O všem v tom začátku vypovídá první přesilová hra, v které jsme si to asi pětkrát sami vyhodili bez nějakého ruského tlaku, takže už to bylo potom takové nervózní. Skákalo nám to a nevěřili jsme si," uvedl.

Sborná se ujala vedení už po 14 sekundách hry, kdy po vhazování v levém kruhu Willa překonal Gricjuk. Češi mohli odpovědět při Galimovově vyloučení, ale Řepík, Frolík ani Gulaš své příležitosti neproměnili. V 8. minutě se opět radovali Rusové. Korškov našel zpoza branky nepokrytého Vovčenka, který zblízka zamířil přesně.

Domácí se nadále dostávali do šancí. Anisimovův pokus skončil vedle branky, Šipačov netrefil odkrytou klec a Galimov nedotáhl v úniku blafák do bekhendu. V 15. minutě ujel Grigorenko a překonal Willa střelou na lapačku. V čase 18:18 přišel o čistý štít Biljalov po dorážce kapitána Kováře.

"Myslím, že jsme měli šance. Samozřejmě až potom, co oni vedli 3:0, tak jich přicházelo víc a víc. My jsme se potom snažili tlačit a hrát pořád podle plánu, založení nám potom vycházely, akorát už potom se proti takovému týmu těžko dohání takové manko," uvedl obránce Lukáš Klok.

Do druhé třetiny Willa nahradil Hrubec a Pešánův výběr se snažil aktivitou dostat na kontakt. V 25. minutě nabil Michael Špaček zpoza branky mezi kruhy Sobotkovi, ale Biljalov puk vyrazil a Řepík z dorážky minul levou tyč. Hrubec si poradil s Tkačovovou šancí a odolal i při Řepíkově vyloučení. Češi také nevyužili přesilovku po špatném střídání Rusů.

V 38. minutě nabil Gusev na levém kruhu Grigorenkovi, který zamířil přesně k protější tyči. V čase 39:12 už to bylo 5:1, protože hned po 12 vteřinách potrestal Frolíkův faul Anisimov tečí Jelesinovy střely.

Do třetí třetiny nastoupil v ruském brankovišti místo Biljalova Samonov. Náskok sborné mohl ještě zvýšit Jakovlev, ale Hrubec jeho ránu z levé strany z úhlu vytěsnil. Ve 48. minutě snížil při Kadějkinově trestu Gulaš, který po ideální přihrávce Michaela Špačka z levého kruhu trefil odkrytou branku.

"Jsem velmi zklamaný, protože prohrát takovým způsobem, když do olympiády zbývají dva zápasy, to je pro tyto hráče nepřípustné. Ale vybrali jsme hráče, kteří jsou zkušení. I přesto jsme však byli po celý zápas, než Rusové navýšili svůj náskok, nervózní. Nedokážu si tu nervozitu vysvětlit. Je velká otázka, koho případně donominovat do toho týmu. Jestli je vůbec koho," prohlásil Pešán k testu hráčů, kteří by se pod pěti kruhy v únoru v Pekingu představili, pokud by nakonec nejeli hráči z NHL.

Hokejový turnaj Channel One Cup v Moskvě, součást Euro Hockey Tour:

Rusko - ČR 5:2 (3:1, 2:0, 0:1)

Branky a nahrávky: 1. Gricjuk, 8. Vovčenko (Korškov, Anisimov), 15. M. Grigorenko (Gusev, Šipačov), 38. M. Grigorenko (Gusev, Šipačov), 40. Anisimov (Jelesin, A. Marčenko) - 19. Jan Kovář (Frolík, Klok), 48. Gulaš (M. Špaček, J. Jeřábek). Rozhodčí: Romasko (Rus.), Sidorenko (Běl.) - Goljak, Šišlo (oba Rus.). Vyloučení: 4:3. Využití: 1:1. Diváci: 8445.

Sestavy:

Rusko: Biljalov (41. Samonov) - Jelesin, Jakovlev, Nikišin, Čisťakov, Minulin, A. Marčenko, Tělegin - Gricjuk, Kadějkin, Kameněv - M. Grigorenko, Šipačov, Gusev - Korškov, Anisimov, Vovčenko - V. A. Tkačov, I. Morozov, Galimov - Kajumov. Trenéři: Alexej Žamnov, Alexej Kudašov, Sergej Fjodorov a Sergej Gončar.

ČR: Will (21. Hrubec) - J. Jeřábek, Šulák, Ščotka, D. Musil, Krejčík, Klok, Pyrochta - Gulaš, Jan Kovář, Frolík - Řepík, M. Špaček, Sobotka - Hyka, L. Sedlák, A. Nestrašil - Blümel, Jašek, Flek - A. Musil. Trenéři: Filip Pešán, Martin Straka a Jaroslav Špaček.