Čeští ukončili sérii bez gólu. Slovensku oplatili porážku, v Žilině těsně vyhráli

24. 8. 2017 19:25
Musil a Tomášek otočili skóre, čeští hokejisté si připsali vítězství.
Češi si na podruhé se Slováky poradili.
Češi si na podruhé se Slováky poradili. | Foto: Lukáš Filipec

Žilina - Čeští hokejisté porazili v přípravném utkání v Žilině domácí Slovensko 2:1 a oplatili tak soupeři středeční porážku 0:2 z Třince. Svěřenci trenéra Josefa Jandače sice prohrávali od 19. minuty po trefě Marka Zagrapana, ale ve druhé třetině otočili výsledek Pavel Musil a David Tomášek.

Český tým ukončil v součtu s minulou sezonou čekání na gól po 176 minutách a deseti vteřinách. V 62. vzájemném zápase se Slovenskem si připsal 41. výhru. Další reprezentační akce v olympijské sezoně čeká Jandačův výběr od 8. do 12. listopadu, kdy se hraje turnaj Karjala ve Švédsku a Finsku.

Češi nastoupili oproti středečnímu duelu s debutujícím brankářem Miroslavem Svobodou, který nahradil Bartošáka, a bez obránce Davida Musila. Ten už do Žiliny nezamířil a chystá se s Třincem na vstup do Ligy mistrů. V sestavě Slovenska se objevil nově povolaný obránce Michal Roman ze Žiliny. Nahradil sparťana Juraje Mikuše, jenž ve středu utrpěl zlomeninu nosu.

Jandačův výběr se v úvodu ubránil při Šulákově trestu a dokonce mohl v oslabení získat vedení. Šťastný se dostal do brejku s Vojtěchem Tomečkem, který ale ztroskotal na brankáři Tomkovi. V sedmé minutě projel slovenskou obranou Šulák, gólman domácí Žiliny však opět úspěšně zasáhl. Následně při Romančíkově trestu nebyli Češi nebezpeční.

Při dalším Šulákově vyloučení si Svoboda poradil s Čerešňákovou ránou a stihl puk přikrýt před dorážejícím Kudrnou. Slováci se pak dostali do náporu, který v 19. minutě vyústil ve vedoucí gól. Brejčákovu přihrávku usměrnil z mezikruží za Svobodu Zagrapan.

V úvodu druhé dějství mohl zvýšit Tybor. Češi odpověděli náporem, ale při sérii šancí se jim nepodařilo vyrovnat. V 26. minutě po Macíkově protiútoku pomohla Svobodovi tyč. Před polovinou utkání byl Jandačův tým blízko gólu opět při vlastním oslabení, ale kapitán Lenc trefil tyč.

Ve 30. minutě se už Češi dočkali. Lenc vyhrál v levém kruhu vhazování pro Pavla Musila, který trefil střelou zápěstím levý horní roh Tomkovy branky a radoval se z premiérového gólu v reprezentaci. Český tým se v součtu s minulou sezonou radoval z gólu po 176 minutách a deseti vteřinách.

Další nebezpečný pokus vyslal Tomeček, na druhé straně pálil nebezpečně Koyš. V 37. minutě Češi otočili stav. Obránce Klok zpoza branky uvolnil Tomáška, který překonal Tomka. Další možnost měl Herman, jenž na slovenského gólmana nevyzrál.

V úvodu třetího dějství zahrozil Pavel Musil. Český tým pak odolal při Stachově vyloučení, kdy trefil Zagrapan jen boční síť. Domácí se zase ubránili při českém náporu v přesilovce za špatné střídání Slováků i při následném Hovorkově pobytu na trestné lavici.

V 55. minutě mohl vyrovnat po Hudáčkově akci slovenský kapitán Nagy a Češi se ubránili i při Indrákově trestu. Přestože se Uhrovi v 58. minutě nepodařilo pojistit výsledek, Jandačův výběr těsný náskok udržel.

Přípravný hokejový zápas v Žilině:

Slovensko - ČR 1:2 (1:0, 0:2, 0:0)

Branky a nahrávky: 19. M. Zagrapan (Brejčák) - 31. P. Musil (Lenc), 37. Tomášek (Klok, M. Hanzl). Rozhodčí: Konc, Stano - Výleta, Tvrdoň (všichni SR). Vyloučení: 3:5. Bez využití. Diváci: 3763.

Slovensko: Tomek - Černák, Brejčák, Čerešňák, Gernát, Holenda, Kotvan, Romančík, Michal Roman - Svitana, L. Hudáček, Nagy - A. Kudrna, Hovorka, Tybor - Macík, M. Zagrapan, Buc - Paulovič, Sukeľ, Koyš. Trenéři: Craig Ramsay, Michal Handzuš a Ľubomír Višňovský.

ČR: M. Svoboda - D. Sklenička, Šulák, Pyrochta, T. Dvořák, Němeček, Klok, Kalina - D. Kaše, P. Musil, Lenc - Indrák, Stach, P. Straka - M. Hanzl, Tomášek, Uher - V. Tomeček, Herman, Šťastný. Trenéři: Josef Jandač, Jiří Kalous a Jaroslav Špaček.