České juniory kosí zranění. V případě nutnosti by šel chytat útočník Pekař

Ondřej Zoubek Ondřej Zoubek
1. 1. 2020 11:00
Čeští junioři nebojují na domácím mistrovství světa hokejistů do 20 let jen se silnými soupeři, ale také s vlastním zdravím. Do posledního utkání ve skupině proti Kanadě zasáhl už třetí brankář a český tým dohrával zápas jen s devíti útočníky.
Brankář Lukáš Pařík je jedním ze šesti českých juniorů, které postihly zdravotní problémy.
Brankář Lukáš Pařík je jedním ze šesti českých juniorů, které postihly zdravotní problémy. | Foto: Dalibor Sosna

Jakub Lauko, který měl být v útoku klíčových hráčem českého týmu, si obnovil zranění kolenních vazů v prvních sekundách úvodního duelu proti Rusku. Další útočník Jan Jeník, do něhož byly díky skvělé sezoně v zámoří vkládány rovněž nemalé naděje, si poranil koleno v zápase s USA.

Utkání proti Američanům a Kanaďanům vynechali ze zdravotních důvodů první brankář mužstva Lukáš Dostál a útočník Jan Šír.

V průběhu první třetiny proti Kanadě se zranil i druhý gólman Lukáš Pařík, jenž se v bráně mohl přetrhnout, a stejně nezabránil čtyřem gólům. Při snaze o zákrok proti Connoru McMichaelovi se nešťastně převalil přes koleno a nedochytal. Do konce nevydržel ani forvard Karel Plášek.

Dva brankáři a čtyři útočníci, tolik výčet českého lazaretu na domácím MS v Ostravě. "Malinko nám to zdravotně popadalo," krčil rameny trenér Václav Varaďa. "Ale rok 2019 už je za námi," dodal s nadějí po silvestrovské porážce 2:7 od javorových listů.

Lauko a Jeník už do turnaje nezasáhnou, u ostatních čtyř hráčů tým věří, že budou na čtvrtfinále připraveni. V zápase s Kanadou se navíc nechal do konce utkání vyloučit Otakar Šik, a tak Češi v součtu s dalšími potížemi dohrávali pouze s devíti útočníky.

"Pořád mám na střídačce Patrika Eliáše a sebe. Švédové by to proti nám ve čtvrtfinále neměli lehké," pousmál se Varaďa a s lehkým úsměvem konstatoval také fakt, že pokud by byli mimo Dostál s Paříkem a náhlá indispozice by přepadla také třetího gólmana Nicka Malíka, převlékl by se do brankářské výstroje útočník Matěj Pekař.

Malík vystřídal v zápase s Kanadou Paříka a nevedl si vůbec špatně. Ve druhé části Češi dokonce dvěma slepenými góly snížili na 2:4 a zdálo se, že jsou zpátky ve hře. Jenže v 32. minutě překvapil vyjíždějícího Malíka odraz puku od hrazení a Liam Foudy zvýšil do prázdné brány na 5:2.

"Vím, že tady nejsou dobrá plexiskla, neměl jsem vyjíždět za bránu. V té chvíli jsme se dostávali zpět do zápasu, ale tohle nás zase srazilo," litoval Malík, který s hokejem ve Vítkovicích začínal a Ostravar Arénu zná velmi dobře. "Bohužel, stalo se. Nicméně vůbec jsem na to nemyslel, soustředil jsem se, aby žádná další chyba nepřišla," doplnil 17letý gólman Třince.

O variantě s útočníkem Pekařem v bráně vůbec nechtěl přemýšlet. "Přece jen nevíme, jestli vůbec někdy v brance stál. Věřím, že by to nějak zvládl, je to bojovník. Kdyby tam vlezl, odvedl by stoprocentní práci," řekl Malík na adresu spoluhráče, který se vyznačuje důrazem a zápalem pro hru.

Trenéři informovali Pekaře po první třetině duelu s Kanadou, ale teď věří, že do čtvrtečního čtvrtfinále půjdou s dvěma "pravými" brankáři. A na ledě nejlépe s Dostálem, kolem kterého Varaďa zbytek mužstva stavěl a o němž dlouho před šampionátem mluvil jako o opoře číslo jedna.

V klíčovém zápase proti Švédům ve čtvrtek večer budou Češi perfektního gólmana nutně potřebovat, aby měli šanci porvat se o semifinále.

 

Právě se děje

před 42 minutami

Rozbory vody z Bečvy po druhém úniku chemikálií potvrdily nadlimitní výskyt niklu

Výsledky rozborů vody z Bečvy, které ve Valašském Meziříčí - Juřince v úterý odpoledne odebrali inspektoři České inspekce životního prostředí (ČIŽP), prokázaly zvýšené množství niklu. Výsledky nepotvrdily zvýšený obsah kyanidů. Uvedli to mluvčí ČIŽP Radka Nastoupilová a valašskomeziříčský starosta Robert Stržínek (ANO).

Na hladině řeky se v úterý vytvořila pěna. Podle Stržínka se znečištění do Bečvy dostalo z vyústění kanálu vedoucího z areálu rožnovské Tesly, tedy z toho, jímž podle policie před několika týdny do řeky unikl kyanid. "Jsem si plně vědom, že zatím nemáme křížovou kontrolu, tedy výsledky námi odebraných vzorků. Ale vzhledem k tomu, že jsme veřejnost upozornili na nebezpečí, jež by mohlo hrozit, považuji za nutné už nyní všechny uklidnit zprávou, že v řece není jedovatá látka. Jakmile budeme mít výsledky rozborů dalších vzorků, budeme veřejnost informovat," řekl Stržínek.

Nikl není podle inspekce pro člověka významně toxický, patří ale mezi potenciální karcinogeny a je rozšířeným kožním alergenem. Opakovaný kontakt nebo i požití mohou vyvolat přecitlivělost a alergické reakce. Toxicita je pro některé vodní organismy poměrně vysoká, a z tohoto důvodu je jeho přípustná koncentrace v povrchových vodách limitována přísněji než v pitné vodě.

Zdroj: ČTK
před 43 minutami

Řecko a Turecko zasáhlo zemětřesení

Část Řecka a Turecka v pátek zasáhlo zemětřesení s ohniskem v Egejském moři v hloubce 16,5 kilometru. Otřesy pocítili i obyvatelé Atén a Istanbulu, píše agentura AP. Ohnisko se nacházelo 13 kilometrů severně od řeckého ostrova Samos. Podle Evropského středomořského seizmologického centra (EMSC) otřes dosáhl síly 6,9 stupně, turecké úřady uvádí sílu 6,6 stupně.

Podle prvních zpráv z tureckých médií největší škody zaznamenalo pobřežní město Izmir, kde žijí tři miliony obyvatel, a jeho okolí. V oblasti se zřejmě zřítilo několik budov. Škody hlásí také řecký ostrov Samos, kde žije 45 000 obyvatel. Podle agentury AFP pobřeží ostrova zasáhlo malé tsunami. Ani z Řecka, ani z Turecka nejsou zatím hlášeni mrtví či ranění.

Další zprávy