Čeští hokejisté ztratili vedení, Švédsku podlehli těsně 1:2

6. 2. 2020 21:47
Čeští hokejisté podlehli na úvod Švédských her ve Stockholmu domácímu výběru 1:2 a ztratili na úvod třetího turnaje Euro Hockey Tour vedení v tabulce.
Čeští hokejisté první zápas na Švédských hrách s domácím výběrem prohráli
Čeští hokejisté první zápas na Švédských hrách s domácím výběrem prohráli | Foto: Lukáš Caha

Svěřence trenéra Miloše Říhy předstihli o tři body Finové, kteří v Helsinkách zdolali Rusko 3:0. Po sérii čtyř vítězství ve vzájemných duelech prohráli Češi se Švédy podruhé za sebou.

Češi sice vedli od poloviny úvodní části díky brance Davida Šťastného, ale ve 32. minutě vyrovnal Fredrik Händemark a v čase 55:10 rozhodl Mathias Bromé.

Na začátku byli aktivnější Češi, Švédy nepouštěli do šancí a Hellberga prověřil nejdříve Hynek Zohorna a potom i jeho bratr Radim. V 10. minutě se už Říhův výběr radoval. Debutant Flek rozjel po pravé straně rychlý protiútok a uvolnil Šťastného, které překonal Hellberga blafákem do forhendu.

Švédský gólman potom musel být v pozoru při pokusu Hynka Zohorny. Willa vážněji prověřil až ve 12. minutě Strömwall. Za tři minuty měl velkou možnost na vyrovnání Bromé, ale nedokázal zblízka dostat puk do odkryté branky. Češi odolali i na přelomu první a druhé třetiny při Němečkově vyloučení.

Will kryl ve 25. minutě i další šanci aktivního Strömwalla, který se probil před českou branku, ale s bekhendovým zakončením na brankáři švédského Rögle ztroskotal. Will si poradil i se Zaarovým pokusem z úhlu. Zahrozil i Lindberg, který ale minul branku.

Ve 32. minutě ještě nedotáhl brejk Sellgren, ale vzápětí z pozice mezi kruhy prostřelil Willa mezi betony Händemark. Švédové, kteří měli ve druhé části jasnou převahu, byli při chuti a hned se snažil otočit stav Strömwall.

Potom se dostal do šancí i Říhův výběr. Šulák při svém výpadu zkusil překvapit Hellberga bekhendem z úhlu a potom gólman Petrohradu vytěsnil ránu dalšího obránce Moravčíka. Hellberg musel krýt i pokusy Krejčíka a Tomáše Zohorny.

Na začátku třetí třetiny měl další možnost Zaťovič. Will musel vytěsnit maskou Tömmersenovu střelu od modré čáry. Na druhé straně si po Němečkově pokusu poradil Hellberg i s dorážkou Radima Zohorny. Ve 44. minutě sice fauloval Tömmernes Hyku, ale první přesilovka českého týmu se nekonala, protože na trestnou lavici putoval i útočník Čeljabinsku za přifilmovaný pád.

V 52. minutě pomohla Willovi levá tyč po Strömwalově střele. Následně šli pykat zároveň Šulák s Jeřábkem, ale Češi dvě minuty ve třech proti pěti odolali. Švédové se ale dočkali a po odrazu puku zpoza branky od Strömwalla rozhodl u levé tyče volný Bromé.

Za necelou minutu sice překonal Hellberga Hynek Zohorna, ale zasáhl puk vysokou holí a gól neplatil. Švédové těsný náskok uhájili, v závěru jim pomohlo i Šulákovo vyloučení.

Druhý zápas čeká české hokejisty v sobotu od 12:30 s Finskem.

Švédské hokejové hry, součást Euro Hockey Tour:

Švédsko - Česko 2:1 (0:1, 1:0, 1:0)

Branky a nahrávky: 32. Händemark (Sellgren, Bromé), 56. Bromé (Strömwall, O. Lindberg) - 10. D. Šťastný (Flek, D. Musil). Rozhodčí: Kova, Brännare (oba Fin.) - Nordlander, Nyqvist (oba Švéd.). Vyloučení: 2:6. Bez využití. Diváci: 9613.

Švédsko: Hellberg - Bengtsson, Sellgren, Lundkvist, Dahlbeck, Pudas, Tömmernes - C. Klingberg, Händemark, Everberg - Strömwall, O. Lindberg, M. Nilsson - Zaar, Rydahl, Bristedt - Sylvegard, Linus Johansson, Bromé. Trenér: Johan Garpenlöv.

Česko: Will - Jeřábek, Šulák, Krejčík, Mozík, Moravčík, Košťálek, D. Musil, Němeček - Řepík, Jan Kovář, Zaťovič - Lenc, Horák, M. Stránský - Hyka, T. Zohorna, H. Zohorna - D. Šťastný, R. Zohorna, Flek. Trenér: Miloš Říha.

Finsko - Rusko 3:0 (3:0, 0:0, 0:0)

Branky a nahrávky: 1. Pulkkinen, 6. Julius Nättinen (Koivisto), 7. Junttila (Vittasmäki, Karjalainen). Rozhodčí: Hradil, Hodek (oba ČR) - Sormunen, Nikulainen (oba Fin.). Vyloučení: 4:4. Bez využití. Diváci: 6230.

Finsko: Tuohimaa - Koivisto, Melart, Eronen, Vittasmäki, J. Honka, Parikka, Nikkilä, Seppälä - Pulkkinen, Lehterä, Julius Nättinen - Karjalainen, Ruotsalainen, Junttila - Macceli, Tyrväinen, J. Sallinen - Mustonen, J. Lajunen, Innala - Pajuniemi. Trenér: Jukka Jalonen.

Rusko: Biljalov (7. Samonov) - Mironov, Dronov, Galeňjuk, Rafikov, Kiselevič, Romanov, Ljamkin, Sergejev - Zernov, Švec-Rogovoj, Golyšev - Marčenko, I. Morozov, Podkolzin - Šarov, Svetlakov, Mamin - Děnisenko, Galimov, Kajumov - Igumnov. Trenér: Alexej Kudašov.