Čeští hokejisté vyrovnali proti Rusům vteřinu před koncem, pak zazářili při nájezdech

9. 2. 2020 14:55
Čeští hokejisté porazili v závěrečném utkání na Švédských hrách Rusko 4:3 po samostatných nájezdech a na turnaji ve Stockholmu skončili po výhře Švédska nad Finskem 5:1 druzí. V tabulce Euro Hockey Tour zůstali na prvním místě o skóre před Švédy.
Radost českých hokejistů v utkání proti Rusku na Švédských hrách
Radost českých hokejistů v utkání proti Rusku na Švédských hrách | Foto: Reuters

Rusové, kteří v předchozích dvou zápasech turnaje nebodovali, třikrát vedli, ale svěřenci trenéra Miloše Říhy pokaždé vyrovnali. Vteřinu před koncem si vynutil prodloužení svým druhým dnešním gólem obránce Jan Košťálek. Vítěznou branku v rozstřelu vstřelil další bek Jakub Krejčík.

V úvodu se hrálo dlouho bez šancí. Bobkova prověřil střelou z levého kruhu Zaťovič a v páté minutě se dostal před Furcha Kudrjavcev, ale český gólman jeho pokus kryl. Další možnost měl Kajumov, jenže zakončoval bekhendem už na dlouhou hůl.

Ve 12. minutě, kdy český tým pykal za špatné střídání, se Kajumov gólu dočkal. Zernov se šikovně uvolnil a volný Kajumov trefil volný prostor u levé tyče Furchovy branky.

Při následném Sergejevově vyloučení ohrozil Bobkova jen Košťálek. Rusové s omlazeným kádrem se nadále úspěšně bránili a další možnost měl až po přihrávce Šťastného Hynek Zohorna. Na druhé straně zahrozil Šarov.

Češi se dočkali vyrovnání tři sekundy po skončení přesilovky po Mironovově trestu na dvě plus deset minut za vražení Hyky na mantinel. Právě Hyka ideálně našel střílenou přihrávkou mezi kruhy Fleka, ten usměrnil puk do pravého horního rohu Bobkovovy branky a ve třetím utkání za národní tým se radoval z premiérového gólu.

Otočit stav mohl v 25. minutě Hynek Zohorna, jehož uvolnil zpoza branky u levé tyče Kovář, ale Bobkov zasáhl. Z otočky se snažil ještě dokončit akci Košťálek, avšak branku minul. Furch poté musel krýt Kudrjavcevův pokus, na druhé straně Flek nabil Hykovi na pravý kruh a Bobkov jeho ránu vyrazil.

Říhův výběr se ubránil ve dvou oslabeních při trestech Lence a Jeřábka, ale v 37. minutě inkasoval při vlastní přesilovce. Jeřábek zlomil při střele hokejku a v přečíslení nestihl nohou odvrátit přihrávku Mamina, jehož pokus dorazil Svetlakov. Sudí si ještě situaci prověřili u videa, gól platil.

V úvodu třetí třetiny se Češi ubránili při vyloučení Hynka Zohorny. Při trestu Romanova nejdříve museli vyřešit dvě situace Rusů, než byl blízko vyrovnání dvakrát Flek. Nejdříve nebezpečně vystřelil, o chvíli později z dorážky mezi kruhy minul. Další možnosti měli opět Flek a Lenc.

Vyrovnání se český tým dočkal v 54. minutě při Kiselevičově trestu, kdy se trefil od modré čáry Košťálek. V šestém duelu za reprezentaci se poprvé zapsal mezi střelce. V 58. minutě z dorážky vrátil vedení Rusku Porjadin. Při power play ale vteřinu před koncem odvrátil prohru další povedenou ranou Koštálek.

V prodloužení se Češi ubránili při Hykově vyloučení a v jeho závěru Furch kryl i Svetlakovův únik. V nájezdech navíc neinkasoval, zatímco z Říhova týmu se prosadili Krejčík, Kovář i Flek.

Švédské hokejové hry ve Stockholmu, součást Euro Hockey Tour:

Česko - Rusko 4:3 po sam. nájezdech (1:1, 0:1, 2:1 - 0:0)

Branky a nahrávky: 20. Flek (Hyka), 54. Košťálek (J. Krejčík, Hyka), 60. Košťálek (Jeřábek, Horák), rozhodující sam. nájezd Krejčík - 12. Kajumov (Zernov, Golyšev), 37. Svetlakov (Mamin), 58. Porjadin (Mironov). Rozhodčí: Öhlund, Björk - Yletyinen, Lundgren (všichni Švéd.). Vyloučení: 6:6, navíc Mironov (Rus.) 10 min. Využití: 1:1. V oslabení: 0:1. Diváci: 3461.

Česko: Furch - Jeřábek, Šulák, Košťálek, Krejčík, Sklenička, Moravčík, Klok, D. Musil - Řepík, Jan Kovář, Zaťovič - H. Zohorna, R. Zohorna, D. Šťastný - Flek, Horák, Hyka - Dufek, Rousek, Lenc - od 21. navíc M. Stránský. Trenér: Miloš Říha.

Rusko: Bobkov - Mironov, Ljamkin, Rafikov, Sergejev, Romanov, Kiselevič, Dronov - Porjadin, Galimov, Mamin - Kudrjancev, Zernov, Golyšev - Děnisenko, Svetlakov, Šarov - Švec-Rogovoj, Kajumov, Igumnov. Trenér: Alexej Kudašov.

Švédsko - Finsko 5:1 (3:1, 1:0, 1:0)

Branky a nahrávky: 3. Linus Johansson, 9. Fagemo (Bengtsson, Nilsson), 16. Zaar (Strandberg, Pudas), 37. Everberg (Fagemo, Händemark), 59. Linus Johansson (Pudas, Bromé) - 20. J. Mustonen (Koivisto, Melart). Rozhodčí: Naumov, Judakov (oba Rus.) - Persson, Jonsson (oba Švéd.). Vyloučení: 4:1. Využití: 1:0. Diváci: 12.166.

Švédsko: Hellberg - Pudas, Tömmernes, Bengtsson, Lundberg, Lundkvist, Sellgren - Fagemo, Händemark, Everberg - C. Klingberg, O. Lindberg, Nilsson - Zaar, Strandberg, Bristed - Sylvegard, Linus Johansson, Bromé. Trenér: Johan Garpenlöv.

Finsko: Tuohimaa - Vittasmäki, Eronen, O. Manninen, Salo, Melart, Koivisto, Parikka, Honka - Maccelli, Lehterä, Karjalainen - Innala, Ilomäki, Pajuniemi - Sallinen, Tyrväinen, Pulkkinen - Junttila, J. Lajunen, J. Mustonen. Trenér: Jukka Jalonen.