Čeští hokejisté prohráli se Švédy, soupeř rozhodl v prodloužení

11. 2. 2021 21:50
Čeští hokejisté podlehli při vstupu do Švédských her v Malmö domácí reprezentaci 2:3 v prodloužení a ve třetím souboji se Švédy v sezoně poprvé ztratili body.
David Musil ve spolupráci s brankářem Patrikem Bartošákem likvidují útočný pokus Jonatana Berggrena | Foto: Reuters

V čase 62:08 rozhodl obránce Albert Johansson. V tabulce Euro Hockey Tour po čtvrté prohře ze sedmi utkání ztrácí tým kouče Filip Pešána na vedoucí Rusko už devět bodů a nově třetí Švédové se na něj dotáhli na rozdíl tří bodů.

Premiéru v národním týmu si odbyli útočník Oscar Flynn z Mladé Boleslavi a Filip Král, který se z pozice sedmého obránce do hry dostal až od druhé třetiny.

Úvod utkání nenabídl přes převahu Švédů velké šance a český tým dokázal tu první zužitkovat. V šesté minutě při Hanssonově vyloučení se po Tomáškově pokusu z levého kruhu prosadil z dorážky Smejkal a v pátém startu v reprezentaci si připsal premiérovou branku.

Bartošák pokusy Švédů z dálky spolehlivě kryl, Fasth si poradil se Špačkovou tečí. Ve 12. minutě byl blízko vyrovnání při signalizovaném vyloučení Larsson, ale při zakončení do odkryté branky mu sjel puk z hokejky.

Při Němečkově trestu se Pešánův výběr ubránil. Na druhé straně při plném počtu hráčů na ledě zahrozil nejlepší střelec extraligy Matěj Stránský. Druhou početní výhodu při Tomáškově trestu už domácí využili. Po devíti sekundách Persson nabil za levý kruh Lundkvistovi, který zamířil přesně k pravé tyči.

V úvodu druhé části ohrozili Fastha nejdříve z úhlu Stránský a potom z úniku Roman. Potom z otočky minul Lenc, jehož další pokus ve 23. minutě po Špačkově vyhraném vhazování prošel švédskému gólmanovi mezi betony, ale stihl puk vychýlit mimo. Při Němečkově druhém vyloučení v utkání trefil Lundkvist horní tyč.

V polovině utkání v přečíslení uvolnil Flynn mezi kruhy Šuláka, ale ten nezamířil přesně. Při Wigerliho vyloučení český tým svou druhou přesilovku v utkání nevyužil, protože Birner trefil jen horní tyč.

Pykat šel i Lundkvist, ale Seveřané se ubránili i 19 sekund ve třech proti pěti. Stránský po Birnerově nabídce trefil z mezikruží Fastha a už při hře pěti proti čtyřem švédský gólman kryl šance Špačka a Romana.

V 35. minutě Švédové otočili stav, poté co Češi nedostali puk z obranného pásma. Berggren od zadního mantinelu ideálně uvolnil Holberga, jenž zamířil do odkryté branky.

Na začátku třetí třetiny měli při Fröbergově vyloučení možnosti Lenc a Tomášek, mezitím Bartošák úspěšně vyřešil únik Wigerliho. Po skončení oslabení zahrozil z přečíslení Fröberg.

Při Larssonově pobytu na trestné lavici Češi vyrovnali. Po Birnerově střele, kterou se snažil tečovat Stránský, pomohla Fasthovi opět horní tyč. O chvíli později nabil Stránský mezi kruhy Lencovi, který švédského gólmana prostřelil mezi betony. Otočit stav se snažili Roman s Flekem. Fasth musel řešit i pokusy Lence a Kloka.

V 55. minutě se spolehl na tyč i Bartošák po Fröbergově bekhendovém zakončení a na druhé straně znovu Fasth po Lencově střele. Zápas dospěl do prodloužení, v kterém nejdříve neproměnil únik Sellgren, potom neuspěl na druhé straně Tomášek a další sólový nájezd domácích už využil Johansson.

V sobotu se Češi v dalším zápase utkají v poledne s Finskem.

Švédské hokejové hry v Malmö, součást Euro Hockey Tour:

Švédsko - Česko 3:2 v prodl. (1:1, 1:0, 0:1 - 1:0)

Branky a nahrávky: 17. N. Lundkvist (J. Persson, E. Pettersson), 36. Holmberg (Berggren, E. Pettersson), 63. A. Johansson (Holmberg) - 6. Smejkal (Tomášek, Moravčík), 46. Lenc (M. Stránský, M. Špaček). Rozhodčí: Björk, Öhlund - D. Persson, Lundgren (všichni Švéd.). Vyloučení: 5:4. Využití: 1:2. Bez diváků.

Švédsko: V. Fasth - J. Persson, A. Lundberg, N. Lundkvist, Sellgren, N. Hansson, A. Johansson - Berggren, Wingerli, Frödén - Friberg, Fröberg, E. Pettersson - Viksten, Holmberg, E. Larsson - Zaar, Bengtsson, Hallander. Trenér: Johan Garpenlöv.

Česko: Bartošák - D. Musil, Moravčík, Šulák, Němeček, Klok, Vitásek, od 23. navíc F. Král - Lenc, M. Špaček, Birner - Flek, O. Roman, M. Stránský - R. Koblížek, Tomášek, Smejkal - Ordoš, Lakatoš, Flynn - Kodýtek. Trenér: Filip Pešán.