Čeští mladíci sahali na MS po senzaci, drtivému tlaku Kanady ale nakonec neodolali

23. 4. 2019 22:49
Česká hokejová osmnáctka podlehla v závěrečném utkání v základní skupině A na mistrovství světa v Umee Kanadě 2:6 a skončila třetí. Ve čtvrtečním čtvrtfinále čeká svěřence trenéra Aloise Hadamczika souboj se Švédskem, které skončilo díky vítězství nad Ruskem ve skupině B v Örnsköldsviku druhé.
Český hokejista Filip Přikryl bojuje na mistrovství světa hráčů do 18 let o puk s Kanaďanem Alexem Newhookem | Foto: iihf.com

Kanada bude hrát s Lotyšskem a další dvojice tvoří Spojené státy americké v repríze loňského finále s Finskem a Bělorusko s Ruskem.

Českému týmu, který po úvodní porážce se Běloruskem (3:4) slavil výhry proti Švýcarsku (8:2) i Finsku (4:2), skvěle vyšel proti Kanadě vstup do utkání. V čase 5:57 vedl 2:0. V páté minutě při Poulinově vyloučení přihrál Rutar za levý kruh Volrábovi, který přes stínícího Tomana překonal Maiera. Za 92 sekund proměnil přečíslení Barinka a schylovalo se k senzaci.

Ve 12. minutě ale snížil z úniku Newhook a po 108 sekundách druhé části po přihrávce Tomasina zpoza branky vyrovnal Holloway. V 36. minutě se trefil z levého kruhu z otočky Tomasino a otočil stav. Češi drželi naději na lepší výsledek až do 52. minuty, kdy v přesilové hře zvýšil Legace z levého kruhu na 4:2.

A Kanaďané si ještě vylepšili skóre. Za 86 sekund se prosadil tečí Spenceovy střely Rees a za dalších 100 vteřin zakončil rychlou kombinaci Krebs.

Mistrovství světa hokejistů do 18 let v Umee (Švédsko):

Skupina A:

Česko - Kanada 2:6 (2:1, 0:2, 0:3)

Branky a nahrávky: 5. Volráb (A. Rutar), 6. Barinka (Myšák, Peterek) - 12. Newhook (Rees), 22. Holloway (Tomasino), 36. Tomasino (Holloway, Pelletier), 52. Legare (Spence), 54. Rees (Spence), 55. Krebs (Cozens, Newhook). Rozhodčí: Brannare (Fin.), Morozov (Rus.) - Kilian (Nor.), Lundgren (Švéd.). Vyloučení: 8:4, navíc Pařík, Volráb - Washkurak všichni 10 min. Využití: 1:1. Diváci: 407.

Sestava ČR: Pařík - Kubíček, Kučeřík, Mlčák, Haš, A. Rutar, Volráb, Žůrek - F. Přikryl, Lang, Mužík - Raška II, Barinka, Myšák - Teplý, Toman, Peterek - Najman, Koffer, Rychlovský - Pšenička. Trenéři: Alois Hadamczik, Radek Bělohlav a Marek Židlický.

USA - Lotyšsko 7:1 (1:0, 4:0, 2:1)

Branky: 2. a 39. Beecher, 26. a 35. Caufield, 31. York, 46. Boldy, 56. Brink - 41. Skrastinš.

Rusko - Švédsko 0:3 (0:0, 0:2, 0:1)

Branky: 24. Broberg, 34. Lawner, 54. Holmström.

1. USA 4 4 0 0 0 31:10 12
2. Švédsko 4 3 0 0 1 14:9 9
3. Rusko 4 2 0 0 2 14:13 6
4. Lotyšsko 4 1 0 0 3 6:17 3
5. Slovensko 4 0 0 0 4 9:25 0