Češi bojovali, ale naráželi na limity. Hokejovější Rusové vytáhli esa a bylo hotovo

Daniel Poláček Daniel Poláček
9. 9. 2016 6:31
Češi mají za sebou první ze tří přípravných zápasů před Světovým pohárem v kanadském Torontu. V Petrohradu podlehli Rusku 3:4. Co souboj na startu sezony prozradil?
Přípravný duel na Světový pohár nabídl i několik vypjatých momentů, do šarvátky se zapletl Jakub Voráček.
Přípravný duel na Světový pohár nabídl i několik vypjatých momentů, do šarvátky se zapletl Jakub Voráček. | Foto: ČTK

Komentář – "Rozhodne se na ledě!" reagovali čeští hokejisté na nelichotivé zámořské prognózy před Světovým pohárem. Včera se na ledě poprvé rozhodovalo, byť šlo jen o přípravu. Češi neodehráli špatné utkání, ale značku outsiderů ze sebe neodlepili.

Na první pohled proběhl v Petrohradu vyrovnaný zápas. Svěřenci Josefa Jandače, který u reprezentace začal svou misi, zdatně sekundovali Rusům ve střelách, hitech i využitých přesilovkách. Vhazování dokonce zvládali výrazně lépe, ovšem po výsledku 3:4 museli klopit hlavy.

V tom ale netkví zásadní problém. Pokud duel v zaplněné hale sledovali zaoceánští experti, kteří nedávno šili do českých obránců, museli se ve svém smýšlení utvrdit. Neprostupný defenzivní val neviděli ani na jedné straně, avšak v rozehrávce česká šestice ztrácela.

Dalo se to čekat. I proto trenér Jandač namixoval do přesilovkových komand vždy pouze jednoho beka. Někdy na modré operoval Michal Kempný, jindy Jakub Nakládal. Ostatní zadáci – Roman Polák, Andrej Šustr, Michal Jordán a Zbyněk Michálek – sledovali důležité dění jen ze střídačky.

To Rusové, kteří rozhodně nemůžou naříkat na nedostatek šikovných forvardů, nasazovali do početních výhod obránce Andreje Markova, Nikitu Zajceva a Dmitrije Orlova. Jistý prostor měli také Nikita Nestěrov s Alexejem Marčenkem. Jejich šikovnost logicky prosákla i do dění v pěti mužích na každé straně.

České góly? Tvrdá práce, ale i štěstí

Jediným bekem mezi střelci byl ale Kempný, který zkraje duelu vyslal povedenou dělovku z kruhu. Nenavázal tak na trápení z posledního světového šampionátu, kde pálil, jak divý, aniž by alespoň jednou mohl vymrštit ruce nad hlavu. Tentokrát však měl i trochu štěstí, nahrávka od Vladimíra Sobotky k němu nečekaně doputovala přes tři ruské nešťastníky.

Dalším domácím nebožákem byl Marčenko, který bruslí poslal do vlastní brány nahrávku Martina Hanzala.

Ke třetímu gólu Čechů zase přispěl Markov, jenž výstrojí usměrnil do sítě ránu Poláka, kterou ještě předtím tečoval těsně před brankářem Tomáš Plekanec.

Do míst, kde to bolí, ochotně jezdili rovněž Milan Michálek nebo Martin Hanzal, jeden z nejlepších Čechů v utkání. Zaujal i střelecky aktivní Michael Frolík (jednou trefil tyč) či Jakub Voráček, jenž pozvolna žhavil motory.

Nikdo z českých útočníků ale až na výjimky neukázal přesnou dělovku ani efektivní kombinaci. Jaký rozdíl oproti sborné!

Brankář Sergej Bobrovskij zabránil vyrovnání na 4:4. Chvíli předtím však Pavel Dacjuk trefil tyč:

Mrázek neměl na ruské superstřelce

Hokejisté v rudých dresech při gólech těžili ze soustavného tlaku, souhry a umu předních kanonýrů. Petr Mrázek nechytal špatně, ale nic nezmohl. Tři hráči, kteří ho často krásnými ranami překonali, naposledy v NHL nasázeli celkem 100 gólů.

Z Čechů odehrál střelecky nejpovedenější ročník za mořem Ondřej Palát, jenž dal 16 branek. Tři lepší kanonýři (Jaromír Jágr, Tomáš Hertl, David Krejčí) z různých důvodů chybí. Ofenzivu Česka by jistě obohatili, ale stejně by se nevyrovnala té ruské, americké nebo kanadské.

Ne, český tým proti velmocím v nejsilnějším složení nebude dávat krásné góly, ale dřinou před brankovištěm může stejně jako včera leccos kompenzovat. Teď se musí zbavit nepřesností a doladit systém, jenže na to ze všeho nejvíc myslí i soupeři.

Na Světovém poháru tak Jandačova družina bude potřebovat maximální úsilí, větší než dnes, ale také kus štěstí. Pak by ji ohromná kvalita protivníků nemusela dohnat. A když jsme u štěstí, už nyní by se hodilo, aby ze soupisky nevypadl Vladimír Sobotka, který kvůli zranění v horní části těla odehrál v Petrohradu jen půlku klání.

 

Právě se děje

před 50 minutami

Rozhovory o íránském jaderném programu podle EU pokročily, obnoví se za týden

Jednání o íránské jaderné dohodě, jež vedou ve Vídní světové mocnosti, bude vyžadovat vetší snahu všech zúčastněných, uvedl Enrique Mora, který jednáním předsedá jménem Evropské unie. Podle vedoucího íránské mise Abbáse Arákčího rozhovory postupují kupředu i přes jisté obtíže, napsala agentura Reuters. Jednání budou opět pokračovat příští týden.

Jednání se účastní země, jež uzavřely dohodu o íránskou jaderném programu, vyjma Spojených států, jež se z ní stáhly. Americká delegace ale dostává o rozhovorech informace. Setkání ve Vídni předsedá Evropská unie.

Zdroj: ČTK
Další zprávy