České hvězdy v Praze vymíchal neznámý Američan. Celá země byla zdrcená, těšilo ho

jzp jzp
5. 5. 2020 17:44
Jde o nejslavnější hokejový nájezd, na který Češi kvůli hořké pachuti neradi vzpomínají. Před 16 lety neznámý Američan Andy Roach vymíchal brankáře Tomáše Vokouna a zmrazil české vyhlídky na medaili.
Tímto nájezdem Andy Roach zazdil české naděje na domácím mistrovství světa 2004.
Tímto nájezdem Andy Roach zazdil české naděje na domácím mistrovství světa 2004. | Foto: ČTK

O tom, že mužstvo pod vedením kouče Slavomíra Lenera získá cenný kov, tehdy pochyboval málokdo.

Jaromír Jágr, Martin Straka, Roman Hamrlík, Martin Havlát… Česká špička se v roce 2004 sešla, aby na domácím mistrovství světa ukořistila medaili. A že klidně může být zlatá, naznačil průběh turnaje. Lenerovi svěřenci drtili každého, kdo jim přišel do cesty.

Vrcholem, při němž museli uznale kývnout hlavou i největší pochybovači, byl výprask Kanady 6:2 na závěr osmifinálové skupiny. A to chytal hvězdný Roberto Luongo, před nímž bruslili Scott Niedermayer, Dany Heatley, Ryan Smyth či Patrice Bergeron. 

Jenže zatímco Kanaďané nakonec zdvihli mistrovský pohár, Češi vypadli hned o dva dny později.

Šok byl o to větší, že čtvrtfinále proti Spojeným státům se vyvíjelo přívětivě. Martin Škoula a Jágr zajistili vedení 2:0.

Jenže druhá půlka základní hrací doby patřila Američanům. I s přispěním nešťastné teče Jana Hlaváče vyrovnali. A protože prodloužení nic nevyřešilo, přišly na řadu nájezdy. Nová libeňská aréna znervózněla, přičemž následný vývoj diváky nikterak neuklidnil.

Na každé straně dvakrát zazvonila tyčka. Jágr po nastřelení kovové konstrukce vztekle praštil hokejkou o zadní mantinel.

A pak přišla pátá série…

Za USA do té doby jezdili výhradně hokejisté zámořské NHL, přičemž šanci dostal také kapitán Chris Drury nebo hvězdný nováček Ryan Malone. Jako pátý se na Vokouna rozjel obránce Roach hrající v Německu.

"Tady je americké překvapení. Andy Roach z Mannheimu," spustil komentátor Robert Záruba. Hned nato mu zatrnulo: "Ou, Roach dává."

"Předvedl to fantasticky," přidal expert Martin Hosták.

Roach těsně před Vokounem přibrzdil, oklamal ho naznačením bekhendového blafáku, přehodil si puk na forhend a suverénně skóroval do odkryté brány.

Připomeňte si nájezd, kterým Andy Roach vyřadil Česko ve čtvrtfinále domácího MS 2004 (video je ve finštině). | Video: Youtube.com

"Na tom zápase bylo 18 tisíc fanoušků, ale v tu chvíli byste slyšeli upadnout špendlík," vzpomínal po letech Američan. "Bylo to úžasné. Celá jejich země byla zdrcená."

Nečekané vypadnutí mohl ještě odvrátit Jiří Dopita, ale Tye Conklina nepřekonal.

Lener vzápětí označil nasazení Roache jako geniální tah. Nerozhodla hvězda, nýbrž obránce, kterého téměř nikdo neznal. Vokoun, jenž tehdy chytal za zámořský Nashville, určitě ne. 

"Jeden americký trenér z německé ligy mi řekl, že toho kluka viděl při spoustě penalt. Zaručil se, že má kličku, kterou nikdo nezastaví," vysvětloval kouč Peter Laviolette, proč Roache zapsal do páté série.

"Penaltové rozstřely beru jako nespravedlivé, ale uznávám, že na mistrovství světa by asi nešlo, aby diváci do tří do rána čekali, až někdo gólem ukončí prodloužení," vykládal Vokoun o rok později deníku Právo.

To už stál ve Vídni a shodou okolností čekal na další čtvrtfinále světového šampionátu proti Spojeným státům.

"Nájezdy bychom tentokrát neměli připustit," doplnil. To ještě netušil, že proti němu v páté sérii rozstřelu znovu vyjede Andy Roach. Od Američana se ale podruhé napálit nenechal a nasměroval Čechy ke zlatu.

Roach si zklamání vynahradil o pár měsíců poté, když poprvé nastoupil v NHL. Splnil si sen. Brzy ale zjistil, že pouze s ofenzivními schopnostmi jako bek neprorazí. Z farmy St. Louis tak během nováčkovského ročníku odešel do Švýcarska. Kariéru dohrál v Německu před osmi lety. Z paměti Čechů však možná nezmizí nikdy.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 45 minutami

Požáry letos v Evropské unii zničily 700 tisíc hektarů lesů

Letošní požáry zničily v Evropské unii 700 tisíc hektarů lesních porostů. Ve zprávě to uvedla Evropská komise, podle níž jde o nejvyšší údaj v tomto ročním období od roku 2006, kdy se začaly shromažďovat statistiky.

Agentura DPA spálené území přirovnání k téměř dvojnásobku Mallorky a připomíná, že období lesních požárů zdaleka neskončilo. V pěti zemích kvůli ohňům zaktivovali devětkrát mechanismus civilní obrany EU.

DPA napsala, že není zcela jasné, z jakých údajů EK čerpala. Evropský informační systém o lesních požárech uvádí, že do 13. srpna shořelo 660 tisíc hektarů lesa, přičemž do tohoto údaje nejsou zahrnuta všechna menší ložiska ohňů. Při jejich započítání statistika uvádí 715 tisíc hektarů spálených lesů.

V rámci evropského programu reakce na požáry bylo po vyžádání vysláno k hašení 29 letadel a osm vrtulníků. Na zemi je podpořilo 369 hasičů se stovkou vozidel. Tento mechanismus umožňuje zemím, které se ocitnout v naléhavé situaci, požádat o pomoc. Jejím koordinátorem je EK, která také hradí většinu nákladů za dopravu a další výdaje, uvádí DPA.

"Čelíme v Evropě náročnému létu," sdělil komisař pro krizový management Janez Lenarčič. Podle něj koordinační skupina situaci sleduje 24 hodin denně.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Zdrojem znečištění Odry by mohlo být rozmnožení řas, uvedla polská ministryně

Zdrojem znečištění řeky Odry, kde v poslední době uhynulo množství ryb, by mohlo být rozmnožení řas známých jako zlativky. Podle agentury PAP to ve čtvrtek řekla polská ministryně životního prostředí Anna Moskwová. O tom, že v říční vodě byla identifikována řasa, která svou toxicitou zabíjí ryby, už o den dříve hovořil německý vodní ekolog Christian Wolter z berlínského Leibnizova institutu.

Moskwová se odkázala na výsledky výzkumů polských odborníků. Podle ministryně se jedná o vzácné řasy, které produkují toxiny smrtelné pro ryby a měkkýše. Pro člověka jsou neškodné, dodala. V řece se podle ní mohly rozšířit kvůli suchu a nízké hladině vody, poznamenal PAP.

Wolter už dříve řekl, že ve vodě byla odhalena mikroskopická řasa Prymnesium parvum. Té se podle agentury DPA také někdy říká zlativka, ale nejde o její biologický název. Polská strana podle dostupných informací latinský název pro mikroorganismus zatím neupřesnila a není tak jasné, zda jde o stejný druh řasy, který objevili odborníci v Německu.

 

Zdroj: ČTK
Další zprávy