Češi se na MS do 18 let postarali o prvotřídní senzaci. Po mizerné základní skupině vyřadili Kanadu

Aktualizováno 26. 4. 2018 21:59
Česká osmnáctka na mistrovství světa postoupila do semifinále, když porazila Kanadu 2:1. O branky se postarali Matěj Blümel a Petr Čajka, Lukáš Dostál pochytal 33 kanadských střel, nestačil jen na trefu Tylana Dellandrea. V základní skupině přitom Češi dokázali přehrát jen Francii a padli i se Slovenskem. O finále si Češi zahrají s USA, které vyřadily Rusko po výsledku 5:1. Druhou semifinálovou dvojici tvoří Švédsko s Finskem.
Česká reprezentace po senzačním vítězství
Česká reprezentace po senzačním vítězství | Foto: IIHF

Magnitogorsk - Výběr českých hokejistů do osmnácti let si na mistrovství světa zahraje o medaile. Ve čtvrtečním čtvrtfinále porazil v Magnitogorsku favorizovanou Kanadu 2:1.

"Je to neuvěřitelný pocit, stále tomu nemohu uvěřit. Pomohlo nám to, že jsme byli za outsidery. Ničeho jsme se nebáli a vlétli na ně po hlavě," prohlásil útočník Matěj Blümel.

V základní skupině přitom Češi dokázali přehrát jen Francii a prohráli s Ruskem, Finskem i Slovenskem. Do čtvrtfinále tak postoupili z nejhorší možné pozice, naopak Kanada všechna svá utkání ve skupině vyhrála.

Do vedení český tým poslal už ve 12. minutě po situaci dva na jednoho Matěj Blümel, který tak tak korunoval skvělé české představení v první třetině. Po vyrovnané druhé části přidal vítězný gól v 51. minutě Petr Čajka, který povedenou střelou zaskočil gólmana Kanady.

Český brankář Lukáš Dostál byl v permanenci zejména ve třetí části, kdy na něj Kanaďané vystřelili patnáctkrát.

Celkem Dostál pochytal v zápase 33 kanadských střel a nestačil jen na trefu Tylana Dellandrea z 54. minuty. Češi na kanadského gólmana Oliviera Rodrigueho vypálili 31 střeleckých pokusů.

Podívejte se na sestřih zápasu

Česko - Kanada ve čtvrtfinále MS 2018 | Video: IIHF.com

"Byl to asi náš nejlepší zápas na turnaji. Snažili jsme se hrát výborně do obrany, ale zároveň aktivně. Důležité bylo, že jsme se v první třetině dostali do vedení," prohlásil asistent trenéra Tomáš Martinec.

V sobotním semifinále (začátek v 16:30) čekají svěřence Davida Bruka Spojené státy, druhou dvojici tvoří Finsko a Švédsko.

Zatím poslední medaili získali čeští mladíci na MS 2014, kdy parta kolem Pavla Zachy a Davida Pastrňáka prohrála až ve finále s Američany.

Mistrovství světa hokejistů do 18 let v Čeljabinsku a Magnitogorsku (Rusko):

Čtvrtfinále:

Kanada - ČR 1:2 (0:1, 0:0, 1:1)

Branky a nahrávky: 54. Dellandrea (McShane, Tychonick) - 12. Blümel (Čajka, Pekař), 51. Čajka (Pekař, Blümel). Rozhodčí: Mollard (Švýc.), Vikman - Nikulainen (oba Fin.), Šišlo (Rus.). Vyloučení: 7:4. Bez využití. Diváci: 6530.

Sestava ČR: Dostál - Zábranský, Haš, Malík, Klejna, Doktor, Adámek - Lauko, Jeník, Kvasnica - Pekař, Čajka, Blümel - Gajarský, Střondala, Plášek - Sklenář, Kropáček, Pytlík. Trenéři: Bruk, T. Martinec a Studnička.

Rusko - USA 1:5 (0:1, 1:0, 0:4)

Branky: 23. Ischakov - 9. Caufield, 53. Farabee, 58. Wahlstrom, 59. Wise, 60. Hughes.

Švédsko - Slovensko 6:1 (1:0, 3:1, 2:0)

Branky: 40. a 58. Berggren, 6. Westfält, 30. Pasic, 35. D. Gustafsson, 46. Wernblom - 38. Dlugoš.

Finsko - Bělorusko 5:2 (3:0, 2:1, 0:1)

Branky: 2. L. Aaltonen, 11. Kakko, 15. Moilanen, 28. Nousiainen, 36. Nordgren - 22. Alistrov, 42. Usov.

O udržení - 1. zápas:

Švýcarsko - Francie 5:2 (1:1, 4:0, 0:1)

Branky: 3. Kohler, 24. Tanner, 29. Barandun, 32. Patry, 40. Sopa - 4. Quattrone, 48. Allais.