Bolestná prohra s Rusy. Česká dvacítka inkasovala jen ve vlastních přesilovkách

Bolestivý gól bradou a znovu skvělý Dostál. Tak mladí Češi bojovali proti Rusku
Mezi tyčemi české brány znovu stál Lukáš Dostál, který dostal přednost před Jakubem Škarkem a Jiřím Paterou.
Trenéři po výhře nad Švýcarskem 2:1 v prodloužení neměnili sestavu. Na křídle první lajny tak znovu nastoupil Kryštof Hrabík. Vedle něj bruslili tahouni Nečas a Kaut.
Martin Nečas a Vitalij Kravcov při buly.
Zápas nabídl i řadu ostrých soubojů. Po jednom z nich skončil Martin Kaut na ledě.
29. 12. 2018 6:59
Česká hokejová dvacítka prohrála ve druhém vystoupení na mistrovství světa ve Vancouveru Rusku 1:2 a po úvodním vítězství nad Švýcarskem (2:1 v prodloužení) vyšla poprvé naprázdno. Tým kouče Václava Varadi doplatil na dvě branky inkasované při vlastních přesilových hrách. Další duel ve skupině A čeká český tým v neděli ve 2:00 SEČ proti domácí Kanadě.

Do první šance se dostal ve druhé minutě Šen, ale ztroskotal na Dostálovi. Za čtyři minuty se předvedl i ruský gólman Kočetkov, který kryl Kautovu možnost. Vzápětí jej otestoval také Nečas. Český gólman ukryl mezi betony Marčenkovu teč.

V 16. minutě se dočkal Varaďův výběr první přesilové hry, ale Alexejev strávil na trestné lavici celé dvě minuty a navíc se tam radoval i z vedení svého týmu. Galimov se v útočném pásmu uvolnil přes Galvase a překonal Dostála střelou pod lapačku.

Na přelomu první a druhé třetiny se Češi ubránili při Laukově trestu. Hned za 26 sekund po jeho návratu šel pykat i Gaspar, Rusové toho ale nevyužili. Už při plném počtu hráčů na ledě musel Dostál likvidovat při tlaku soupeře dva pokusy Ivana Morozova i střelu Marčenka.

Na druhé straně po Kautově přihrávce minul Nečas a Machalův pokus chytil Kočetkov. Dostál si poradil se střelami Samoruka a Romanova. Na druhé straně se dostal do šance Zadina, ale z úhlu ruského gólmana neprostřelil.

Ve 36. minutě při Muranovově trestu Češi inkasovali podruhé při vlastní přesilovce. Šen v brejku přihrál Kovalenkovi, který blafákem do forhendu překonal Dostála a radost z gólu mu jen trochu kazil následný nepříjemný pád na zadní mantinel.

Za 43 vteřin v pokračující výhodě přišel o čisté konto Kočetkov. Kvasničkova střela od modré čáry se odrazil od tváře a ramena stínícího Kondelíka a zapadla za brankovou čáru. Při následném Králově vyloučení se Češi ubránili.

V úvodu třetí třetiny Rusové odolali při Kostinově trestu. Potom si Dostál poradil s Romanovou střelou a Kostinovou dorážkou. Při Gasparově vyloučení Češi udrželi těsný náskok a v 53. minutě český gólman opět vychytal Kostina.

Varaďův výběr se tlačil za vyrovnáním, střelecky aktivní byl především Zadina, ale na Kočetkova nevyzrál. V 58. minutě zkomplikoval českému týmu situaci faulem Bukač. Při power play Zadina zabránil v pojistce skóre Kovalenkovi, ale ani následný tlak českého týmu stav nezměnil. Ruský gólman ještě vytěsnil Nečasův pokus.

Mistrovství světa hokejistů do 20 let

Skupina A (Vancouver):

ČR - Rusko 1:2 (0:1, 1:1, 0:0)

Branky a nahrávky: 36. Kondelík (Kvasnička, Plášek) - 18. Galimov (Slepec), 36. N. Kovalenko (Šen). Rozhodčí: Björk (Švéd.), Staňo (SR) - Oliver (USA), Yletyinen (Švéd.). Vyloučení: 7:5. Využití: 1:0. V oslabení: 0:2. Diváci: 14.523.

Sestava ČR: Dostál - J. Galvas, Kvasnička, D. Mikyska, Gaspar, F. Král, Bukač - Hrabík, Nečas, M. Kaut - F. Zadina, Machala, Hladonik - Lauko, Kondelík, Plášek - Pekař, Kern, Pour. Trenéři: Václav Varaďa, Aleš Krátoška a Patrik Eliáš.

Skupina B (Victoria):

Kazachstán - USA 2:8 (1:4, 0:3, 1:1)

Branky a nahrávky: 2. Bujalskij (Orechov), 50. Mitěnkov (Orechov, Gatijatov) - 2. Wahlstrom (Poehling), 6. Farabee (Robertson, Q. Hughes), 9. Farabee (Robertson, Norris), 13. Farabee (Robertson), 26. Chmelevski (Poehling, M. Anderson), 31. Poehling, 32. Madden (Miller), 41. Norris (Robertson). Rozhodčí: Alarie (Kan.), Pražák - Hynek (oba ČR), Šišlo (Rus.). Vyloučení: 7:5. Využití: 0:2. V oslabení: 0:1. Diváci: 6185.