Češi zaspali v zápase s Finy úvod, pak zavelel Červenka k obratu

Tvrdě a vítězně. Tak vstoupili Češi do hokejových her v Českých Budějovicích
Svěřenci trenéra Josefa Jandače totiž prohrávali 0:2, ale brankami Romana Červenky, Jana Rutty a Robina Hanzla zápas otočili.
Před zápasem hráči i diváci uctili minutou ticha zesnulého Augustina Bubníka.
V Českých Budějovicích přišla na řadu také oslava jubilantů Pavla Křížka, Jana Hrbatého a Jiřího Králíka.
Český tým začal aktivně a již v první minutě nebezpečně střílel Červenka.
Aktualizováno 27. 4. 2017 22:24
Úvodní zápas poslední letošní zastávky série Euro Hockey Tour v Českých Budějovicích se nezačal pro české reprezentanty vyvíjet zrovna nejlépe. Finsko vedlo po osmi minutách již rozdílem dvou branek. Červenka však svojí trefou nastartoval tým k obratu a po šedesáti minutách svítil na světelné tabuli stav 3:2 ve prospěch svěřenců trenéra Jandače.

České BudějoviceČeští hokejisté porazili v Českých Budějovicích Finsko 3:2 a vítězně tak vstoupili do Carlson hokejových her. Svěřenci trenéra Josefa Jandače sice prohrávali 0:2, ale brankami Romana Červenky, Jana Rutty a Robina Hanzla zápas otočili.

Další duel na domácí akci seriálu Euro Hockey Tour čeká české reprezentanty v sobotu, kdy se utkají se Švédskem.

Finsko se uvedlo dvěma rychlými góly

Český tým začal aktivně a již v první minutě nebezpečně střílel Červenka. Do vedení se však dostali Finové. Pihlström ideálně usměrnil střelu Hietanena od modré čáry a Mrázek, který do té doby neměl ani jeden zákrok, kapituloval. Vyrovnat mohl Červenka, ale Säteriho z brejku nepřekonal a tak udeřili opět Seveřané. Mrázek vyrazil střelu Vittasmäkiho jen k volnému Miro Aaltonenovi a Finsko vedlo ve vyprodané Budvar aréně již 2:0.

"Nechytal jsem asi tři týdny zápas a oni hned z prvního útoku dali gól. Pro gólmana je to nepříjemné, ale je tam od toho, aby byl psychicky odolný a v takových chvílích se potom zvedl a už nepustil žádný gól," řekl Mrázek.

V polovině první třetiny se do další příležitosti dostal opět Červenka, ani tentokrát však finského gólmana nepřelstil. Při hře čtyři na čtyři mohl zvýšit vedení hostů Filppula, Mrázek se ale znovu překonat nenechal. V 15. minutě přišla chvíle aktivního Červenky, jehož ideálně našel Holík a útočník Fribourgu se dočkal 34. gólu v reprezentaci. Vyrovnat mohl vzápětí Vrána, nestihl však puk usměrnit za Säteriho záda.

Hned na začátku druhé třetiny prověřil Mrázkovu připravenost Miro Aaltonen, poté ale měli více ze hry Češi. I díky přesilovým hrám. Krátce před polovinou duelu si Jandačův výběr zahrál 51 sekund v pěti proti třem, ke skórování mu ale nepomohl ani předcházející oddechový čas. V pokračující klasické početní výhodě však už Rutta vyrovnal.

Obrat dokonal Hanzl

Otočit duel na českou stranu mohl po přečíslení dva na jednoho Voráček, Säteriho ale nepřekonal. Na druhé straně v obdobné situaci zahrozil Osala, ani on se gólu nedočkal. Domácí byli výrazně střelecky aktivnější, do vedení se však dostali až ve 46. minutě, kdy Hanzl na brankovišti dotlačil za záda finského gólmana puk po Kašparově přihrávce.

"Byl jsem ve správnou dobu na správném místě. Snažil jsem se nějak docpat puk za čáru a ještě mi trošku pomohli Finové, že mě tam natlačili. Šťastný a důležitý gól," řekl Hanzl, jenž tak rozhodl druhý zápas národního týmu v řadě. Autorem vítězné branky byl i v neděli v Německu.

Přidat uklidňující čtvrtý gól mohl výborně hrající Červenka, druhé trefy v zápase se ale nedočkal. Seveřané s šesti hráči z NHL v sestavě dělali vše proto, aby vyrovnali. Práci tak měl i Mrázek. V 57. minutě mohl duel rozhodnout Sekáč, přečíslení dva na jednoho ale ideálně nezakončil. Mrzet jej to ale nemuselo, neboť Češi těsnou výhru udrželi i při závěrečné power play povýšené vyloučením Kempného.

Carlson hokejové hry, turnaj seriálu Euro Hockey Tour v Českých Budějovicích:

ČR - Finsko 3:2 (1:2, 1:0, 1:0)

Branky a nahrávky: 15. Červenka (Holík, Voráček), 30. Rutta (Kempný), 46. R. Hanzl (Kašpar) - 3. Pihlström (Hietanen, Vittasmäki), 8. M. Aaltonen (Vittasmäki, Rantanen). Rozhodčí: Gofman, Buturlin (oba Rus.) - Brejcha, Suchánek (oba ČR). Vyloučení: 5:5. Využití: 1:0. Diváci: 6205.

ČR: Mrázek - Gudas, Krejčík, Kundrátek, Kempný, Šimek, J. Kindl, Rutta, Kolář - Voráček, Holík, Červenka - Radil, Jan Kovář, Sekáč - Řepík, Vrána, Birner - Kašpar, R. Hanzl, Lev. Trenéři: Josef Jandač, Jiří Kalous, Jaroslav Špaček a Václav Prospal.

Finsko: Säteri - Honka, Ohtamaa, Lajunen, Jaakola, Hietanen, Vittasmäki, Kukkonen - Puljujärvi, Filppula, Aho - Rantanen, M. Aaltonen, Hintz - J. Aaltonen, Kemppainen, Pyörälä - Hännikäinen, Pihlström, Osala. Trenér: Lauri Marjamäki.

Utkání Carlson hokejových her, posledního turnaje série Euro Hockey Tour (Stockholm):

Švédsko - Rusko 4:3 v prodloužení (0:2, 1:1, 2:0 - 1:0)

Branky a nahrávky: 27. E. Lindholm (C. Rosén, Omark), 44. J. Klingberg (Landeskog, Söderberg), 51. Omark (Rask, Stralman), 65. Landeskog (Söderberg) - 8. Mozjakin (Tkačov), 18. Antipin (Tkačov, Mozjakin), 31. Mozjakin (Tkačov). Rozhodčí: Kaukokari, Vikman (oba Fin.) - Ahlén (Švéd.), Waldejer (Nor.). Vyloučení: 6:3. Využití: 2:1. Diváci: 8094.

Švédsko: Läck - Stralman, Hedman, J. Klingberg, Ekman-Larsson, Holm, C. Rosén, Tömmernes - E. Lindholm, Rask, Omark - Kempe, P. Lindholm, Everberg - Gynge, Söderberg, Landeskog - Nordström, J. Lundqvist, C. Klingberg. Trenér: Rikard Grönborg.

Rusko: Vasilevskij - Kiselevič, Gavrikov, A. Bělov, Antipin, Provorov, Mironov, Bereglazov, Zub - Tělegin, Andronov, Ničuškin - Mozjakin, Tkačov, Plotnikov - Gusev, Namestnikov, Kučerov - Ljubimov, Svetlakov, Burdasov. Trenér: Oleg Znarok.