Češi si spravili chuť, v Göteborgu deklasovali Finy sedmi góly

Aktualizováno 11. 2. 2017 14:36
Čeští hokejisté ve svém druhém zápase na Švédských hrách porazili Finsko 7:1.
EHT, Česko-Finsko: Lukáš Radil a David Kämpf slaví gól
EHT, Česko-Finsko: Lukáš Radil a David Kämpf slaví gól | Foto: Reuters

Göteborg - Čeští hokejisté ve svém druhém utkání na Švédských hrách v Göteborgu deklasovali Finsko 7:1 a připsali si první body na turnaji. Jasnou výhrou napravili úvodní porážku se Švédy (2:5) a zůstávají ve hře o turnajové prvenství.

Český tým s Pavlem Francouzem v brance vedl po dvou třetinách už 4:0. O góly vítězů se postarali výhradně útočníci. Dvakrát se trefil Lukáš Radil, po jednom gólu přidali Michal Vondrka, Michal Birner, Lukáš Kašpar, Michal Řepík a Petr Holík.

Posledním soupeřem svěřenců kouče Josefa Jandače budou v neděli v poledne Rusové, kteří na úvod porazili Finy 2:1 a dnes je čeká souboj s domácími Švédy.

Francouz se musel činit v šesté minutě, kdy ve středním pásmu našlápl Hintz, ale se zakončením mezi betony neuspěl. Před polovinou úvodního dějství měli slibné náznaky příležitostí Haapala a Kovář, pak už začala čím dál více narůstat aktivita českého týmu.

Ve 12. minutě přišla první odměna. Kämpf vybojoval u spodního oblouku branky puk, objel ji a kotouč ideálně naservíroval Zohornovi, jemuž stačilo trefit mezi tyče. V 15. minutě už to bylo 2:0. Češi si vytvořili tlak během signalizované početní výhody a tečující Vondrka změnil směr Radilovy střely bez přípravy mimo dosah brankáře Metsoly.

Hned v úvodu druhé třetiny měl dobrou šanci Radil, ale Metsola mu sebral radost. O chvilku později už tak úspěšný nebyl, když ho propálil Birner a zvýšil na 3:0. Ve 25. minutě byl prvním vyloučeným hráčem Vondrka a Francouz musel tygřím skokem hasit šanci Finů po vlastní chybě.

Již v plném počtu mohl dorážet z úhlu Šimek, ale kotouč mu sklouzl z hole. Francouz se vyznamenal i při dalším oslabení proti Kärkimu. Velkou šanci si vypracovali na druhé straně Jelínek s Hykou, jemuž sebral jistý gól Kousa. Dominanci českého týmu pak při Kovářově vyloučení dovršil parádní ranou z otočky Kašpar, pro něhož vybojoval puk Zohorna.

Seveřané dávali ve třetí části jasně najevo, že nechtějí končit zápas s nulou na kontě vstřelených branek a při přesilovce pět na tři se čestného úspěchu dočkali zásluhou Erkinjunttiho. Na začátku 48. minuty ale sami faulovali a přestože Metsola nejprve skvěle vychytal Kováře, další inkasovaný gól jen oddálil, neboť ho vzápětí překonal Řepík.

Rozklad Finů dovršili v další přesilovce Holík a svou druhou dnešní trefou Radil, jemuž nabídl gól při přečíslení dvou na jednoho parádní zpětnou přihrávkou před prázdnou branku Kovář.

Švédské hokejové hry v Göteborgu, součást Euro Hockey Tour:

ČR - Finsko 7:1 (2:0, 2:0, 3:1)

Branky a nahrávky: 13. Radil (Kämpf, Jan Kovář), 15. Vondrka (Radil, Polášek), 22. Birner (Holík), 39. Kašpar (T. Zohorna), 49. Řepík (Holík, Rutta), 58. P. Holík, 60. Radil (Jan Kovář) - 46. Erkinjuntti (Savinainen). Rozhodčí: Öhlund, Harnebring - Lundgren, Malmqvist (všichni Švéd.). Vyloučení: 5:2. Využití: 2:1. V oslabení: 1:0. Diváci: 1468

Švédsko - Rusko 2:4 (1:2, 1:1, 0:1)

Branky a nahrávky: 17. Fantenberg (Bergström, Gynge), 39. Bergström (Fantenberg, Klingberg) - 15. Kaprizov (Golyšev), 17. Karpov (Musin, Rykov), 40. Kaprizov (Golyšev), 48. Kaprizov (Tkačov, Bereglazov). Vyloučení: 5:8, navíc Händemark (Švédsko) 5 min. a do konce utkání. Využití: 2:2. Diváci: 10.347.