Dva čeští junioři pobouřili ostřelováním dobrovolníka. Pak za ním přišli s omluvou a dárky

Daniel Poláček Daniel Poláček
31. 12. 2017 6:00
Dva čeští hokejisté si na mistrovství juniorů v Buffalu uřízli ostudu, kterou později napravili. Před kláním proti Švédům vystřelili na dobrovolníka, který upravoval bránu.
Rozbruslení před utkáním Česko - Švédsko.
Rozbruslení před utkáním Česko - Švédsko. | Foto: ČTK

Praha - Češi prohráli čtvrteční duel s favorizovaným Švédskem 1:3.

Větší ohlas však v zámoří vyvolal předzápasový incident. Když týmy vyjely na led k rozbruslení, jedna brána pořád nestála tam, kde měla. Chystal ji dobrovolník Andy. Než úkol dokončil, přímo kolem hlavy prosvištěla střela útočníka Ostapa Safina. Krátce nato ho těsně minula také rána beka Ondřeje Vály:

Dobrovolník na šampionátu dvacítek přijímal ještě na ledě omluvu od Vály, ale protože nakonec dostal zásah pukem od jednoho ze Švédů, byl při odchodu ze hřiště naštvaný.

Video z rozbruslení se okamžitě začalo šířit sociálními sítěmi a hokejisté čelili vlně kritiky.

Někteří fanoušci volali po pokutě či suspendaci, jiní upozorňovali, že mohlo dojít k vážnému zranění. Padlo hodně nevybíravých výrazů.

Snad i proto se teď ostřelovaný dobrovolník dočkal pořádné omluvy. Safin a Vála za ním přišli do útrob stadionu, přičemž mu věnovali pár dárků včetně hokejky.

"Za omluvu od kluků jsem fakt hodně rád," řekl dobrovolník Andy pro hokej.cz a vrátil se k incidentu: "Řekl bych, že mě na ledě neviděli. Naštěstí jsem nedostal žádnou velkou ránu. Určitě jsem ale byl dost vystrašený, v jednu chvíli jsem nevěděl, co dělat."

Oba čeští junioři tvrdí, že Andyho neviděli.

"Na led chodím vždycky jako první. Vezmu puk a střílím ho do brány," vysvětloval Safin. "Když jsme dostali pokyn, že můžeme jít na led, vůbec mě nenapadlo, že by tam někdo ještě mohl být. Moc mě to mrzí."

 

Právě se děje

před 5 minutami

Afghánec, který vraždil v Rakousku u hranic s Českem, dostal doživotí

Afghánského žadatele o azyl, který loni v říjnu v severorakouské obci Wullowitz u jihočeských hranic ubodal dva lidi, dnes poslal soud v Linci na doživotí do vězení. Informovala o tom agentura Reuters. Případ vyvolal velkou pozornost nejen v Rakousku, ale také v Česku. Zpočátku totiž nebylo vyloučeno, že Afghánec se pokusí utéct do Česka, proto byla česká policie v pohotovosti.

Soudní porota uznala vinu 33letého Afghánce jednomyslně. Verdikt ale není pravomocný, odsouzený se odvolal. Soud vedle doživotního trestu nařídil muži zaplatit za citovou újmu rodinám obou zavražděných částky v rozmezí 5000 až 10 000 euro (až 266 000 korun). I proti těmto nárokům se chce Afghánec podle APA odvolat.

Jako polehčující okolnost soud uznal přiznání muže, za přitěžující naopak to, že se naráz dopustil tří trestných činů. Vedle dvou vražd, které soudce označil za velmi brutální a chladnokrevné, se Afghánec za použití zbraně zmocnil auta jedné z obětí.

Afghánec nejprve nožem zabil pracovníka ubytovny pro žadatele o azyl a poté při útoku ubodal místního zemědělce, s jehož autem odjel. Krátce poté ho policie dopadla v Linci. Úřady ubytovnu ve Wullowitzu, ve které žilo asi dvacet žadatelů o azyl a ve které v minulosti bydlel i útočník, nechaly mezitím uzavřít, což požadovali obyvatelé obce.

Zdroj: ČTK
před 9 minutami

Policie odložila trestní oznámení podané Středočeským krajem kvůli zprávám o rouškách

Policie odložila trestní oznámení podané krajem kvůli zprávám o nedostatku roušek u středočeských záchranářů. Jermanová rozhodnutí policie respektuje.

Zdroj: ČTK
před 54 minutami

Facebook začíná označovat obsah státem kontrolovaných médií

Společnost Facebook začíná na stejnojmenné sociální síti k obsahu některých ruských, čínských a dalších médií připojovat upozornění, že dané redakce jsou částečně nebo zcela kontrolované státem. Na firemním webu to ve čtvrtek oznámil šéf bezpečnostního oddělení Facebooku Nathaniel Gleicher. Označení se ale ihned neobjevilo u příspěvků vybraných médií na domovských stránkách uživatelů, to se prý začne dít až v následujících dnech a pouze ve Spojených státech.

Nový prvek byl v momentě spuštění zapracován pouze do tzv. knihovny reklam a na facebookové stránky jednotlivých organizací. Podle agentury AP se změna ihned týkala asi 200 stránek včetně těch patřících ruskému webu Sputnik, čínské zpravodajské agentuře Nová Čína a íránské Press TV.

Například na stránce ruské RT se nyní čeští uživatelé v okénku "Transparentnost stránek" dočtou, že tato státem financovaná televizní stanice patří mezi "státem kontrolovaná média v zemi Rusko". Podrobnější popisek pak uvádí: "Tento vydavatel zcela nebo částečně podléhá ediční kontrole státu. Je to určeno celou řadou faktorů, zejména financováním, strukturou a novinářskými standardy."

Podle Gleichera by uživatelé měli mít přehled o tom, zda zprávy, které se jim zobrazují, pocházejí od média, které "může být pod vlivem vlády". Facebook prý opatření připravoval ve spolupráci s desítkami expertů na média, jejich regulaci, či lidská práva.

Zdroj: ČTK
Další zprávy