Češi po skvělém výkonu přestříleli na úvod Karjaly Švédsko, vítězství řídila elitní formace

Aktualizováno 3. 11. 2016 21:50
Česká hokejová reprezentace na úvod Evropské hokejové tour přestřílela Švédsko 6:3. Češi před domácím publikem v Plzni byli po většinu zápasu lepším celkem. O branky se starali hlavně bývali hráči Plzně a Lukáš Radil. První pětka se podílela na pěti z šesti branek českých branek.
EHT, Česko-Švédsko: Lukáš Radil
EHT, Česko-Švédsko: Lukáš Radil | Foto: Tomáš Liška

Plzeň - Čeští hokejisté úspěšně zahájili turnaj Karjala, když v Plzni porazili Švédsko 6:3. Gólem a třemi asistencemi přispěl k vítěznému vstupu do první dílu Euro Hockey Tour kapitán Jan Kovář, dvě branky vstřelil další útočník Lukáš RadilDalší duel čeká tým kouče Josefa Jandače po přesunu do Helsinek v sobotu od 16:30 SEČ proti domácímu Finsku.

"Bylo to super. Jsem strašně rád, že jsme vyhráli. Hrálo se mi skvěle a vrátily se mi tady všechny krásné vzpomínky. Dneska jsem si věřil. Hned první střídání jsme dali gól, což nám strašně pomohlo," řekl po utkání explzeňský Kovář, který podle původní dohody už do Finska ke zbývajícím dvěma duelům neodcestuje.

Při slavnostním ceremoniálu před utkáním byli oceněni noví členové Síně slávy českého hokeje - současný asistent trenéra českého týmu Jaroslav Špaček, Vladimír Bednář, Josef Paleček a in memoriam Quido Adamec. Další aplaus sklízeli už hokejisté na ledě, když hned po 39 vteřinách otevřeli po aktivním vstupu do utkání skóre.

Raketový český nástup

Po střele kapitána Kováře se dostal puk mezi kruhy k Jeřábkovi, jehož sice mírně vychýlila srážka s Poláškem, ale přesto stihl zamířit do odkryté branky. Gólman Lassinantti totiž ztratil přehled o tom, kde se kotouč nachází. Explzeňský bek z ruského Podolsku slavil při 26. reprezentačním startu premiérovou trefu.

"Říkal jsem pak Honzovi Kovářovi, že jsem mu tu střelu asi sebral. Jen jsem to de facto házel na bránu a překvapilo mě, že tam nebyl nikdo, kdo by puk zastavil," popsal Jakub Jeřábek.

Tým kouče Jandače byl při chuti a po Jeřábkově střele mohl zvýšit jeden z pěti nováčků v sestavě Robin Hanzl. Za Švédy zahrozil jako první až v šesté minutě Klingberg. V polovině úvodního dějství našel ideálně Kvapil rozjetého Jarůška, který blafákem do forhendu upravil na 2:0.

"Zařval jsem si tam na 'Kvápu', který mi to dal suprově žabkou, přistálo mi to na hokejce a jen jsem si bránil puk před obráncem. Šel jsem do forhendu, vystřelil jsem nahoru, jak jsem chtěl, a padlo to tam," komentoval trefu Richard Jarůšek.

Češi byli nadále aktivnější, ale další dobré příležitosti neproměnili. V 17. minutě se radovali naopak Švédové, když po skrumáži před Furchem dorazil puk z brankoviště Gynge. Za minutu mohl vyrovnat Lundqvist, český gólman ale zasáhl.

Švédové po celý zápas dotahovali

Vrátit dvoubrankový náskok mohl českému týmu Jarůšek, ale neuspěl v šancích na konci úvodního i na začátku druhého dějství. Ve 23. minutě po dalším tlaku měl obrovskou šanci Kovář, ale Lassinantti stihl u levé tyče jeho dorážce zabránit betonem. Jen o chvilku později ale už po Kubalíkově přihrávce skóroval volný Radil.

Vzápětí se pokusil překvapit švédského gólmana po objetí branky Zohorna. Švédové se pak snažili o odpověď, ale Furch kryl i Kronwallův nebezpečný bekhendový pokus. Při Petterssonově trestu se Češi vrátili do náporu a už v plném počtu hráčů měl dvě možnosti další z debutantů Hyka.

Ve 33. minutě kryl Furch po Sjögrenově střele ojedinělou možnost Seveřanů. Za dvě minuty po střele dalšího nováčka Kämpfa nedotlačil puk za Lassinanttiho Horák, kouč Grönborg přesto reagoval na vývoj hry oddechovým časem. Následoval další nápor domácích, Zohorna ale neuspěl a v 38. minutě vyřešil přečíslení dvou na jednoho individuálně Lundqvist a snížil na 2:3.

Nástup do třetí třetiny

Vstup do závěrečné části opět patřil Čechům a hned po 27 vteřinách po kombinaci s Kovářem skóroval znovu Radil. Pak se Jandačovi svěřenci ubránili v prvním oslabení při Kämpfově trestu i při následném Kubalíkově vyloučení. V 49. minutě ztratil puk Kronwall, jehož atakoval hokejkou Kovář, který po Kubalíkově přihrávce zvýšil na 5:2.

V 53. minutě ještě vykřesal Švédsku naději Zackrisson, ale Češi měli zápas ve své moci. Výsledek ještě dovršil 44 sekund před koncem při přesilovce českého týmu a power play soupeře do prázdné branky Kubalík. Plzeňský útočník se dočkal v 10. duelu za národní tým prvního gólu.

"Ani jsem si to tak nepředstavoval. Přál jsme si, abychom vyhráli a potěšili diváky, protože tady v Plzni hrála reprezentace po dlouhé době. Ještě je třešnička, že se nám všem třem Plzeňákům podařilo dát gól. Byl to neskutečný zážitek," těšilo Dominika Kubalíka, že se při prvním představení národního týmu v Plzni od listopadu 2006 trefili vedle něj i Jeřábek a Kovář.

Hokejový turnaj Karjala v Plzni, první díl Euro Hockey Tour:

ČR - Švédsko 6:3 (2:1, 1:1, 3:1)

Branky a nahrávky: 1. Jeřábek (Jan Kovář, Polášek), 10. Jarůšek (M. Kvapil), 24. Radil (D. Kubalík, Rutta), 41. Radil (Jan Kovář), 49. Jan Kovář (D. Kubalík), 60. D. Kubalík (Jan Kovář) - 17. Gynge (Zackrisson), 28. J. Lundqvist (N. Andersson), 53. Zackrisson (Ahnelöv, Gynge). Rozhodčí: Buturlin, Naumov (oba Rus.) - Suchánek, Ondráček (oba ČR). Vyloučení: 3:4. Využití: 1:0. Diváci: 6813.

ČR: Furch - Jeřábek, Polášek, Zámorský, M. Doudera, Rutta, Dietz, T. Pavelka - Radil, Jan Kovář, D. Kubalík - Jarůšek, Filippi, M. Kvapil - P. Holík, R. Hanzl, T. Zohorna - Hyka, Kämpf, Horák. Trenéři: Josef Jandač, Jiří Kalous a Jaroslav Špaček.

Švédsko: Lassinantti (57:27 - 57:38 Svedberg) - Hultström, Ahnelöv, N. Andersson, S. Kronwall, Junland, Tömmernes, Andersén - Pettersson, Sundström, Klasen - Wännström, J. Lundqvist, Everberg - Gynge, Zackrisson, Bergström - Klingberg, Sjögren, Kempe. Trenéři: Rikard Grönborg, Johan Garpenlöv a Peter Popovic.