Češi mají na Karjale druhou výhru, debutant Hrachovina vychytal proti Finům nulu

7. 11. 2020 19:01
Čeští hokejisté vyhráli ve druhém utkání na turnaji Karjala nad domácím Finskem 2:0 a dostali se do čela tabulky s plným počtem šesti bodů. V neděli od 12:30 SEČ budou svěřenci trenéra Filipa Pešána bojovat o triumf na první akci sezony proti Rusku. Sborná s týmem složeným výhradně z juniorů je v pořadí turnaje i Euro Hockey Tour druhá s pěti body.
Radost českých hokejistů
Radost českých hokejistů | Foto: ČTK

Češi navázali na čtvrteční vítězství 3:1 nad Švédskem díky brankám útočníků Andreje Nestrašila a Jana Ordoše. Brankář Dominik Hrachovina ozdobil svůj první start v národním týmu čistým kontem.

Debut si v českém dresu vedle účastníka mistrovství světa v Dánsku v roce 2018 Hrachoviny odbyl i útočník Jaromír Pytlík, který hned při svém prvním střídání ve třetí minutě prověřil Rajaniemiho. Hrachovina si poradil s dorážkou Koivistoinena u pravé tyče. Na druhé straně zasáhl finský gólman proti teči Červeného po Jeřábkově pokusu.

Ve 13. minutě měl šanci Smejkal a o chvíli později už otevřel skóre Nestrašil, který přes clonu prostřelil debutujícího Rajaniemiho. Za pět minut mohli Češi zvýšit v oslabení při Lencově pobytu na trestné lavici. Po Ordošově úniku zakončeném blafákem do bekhendu vytěsnil brankář Jukuritu Mikkeli puk na pravou tyč.

Po 31 sekundách druhé části už se Ordoš dočkal ve svém šestém reprezentačním startu prvního bodu. Po Moravčíkově přihrávce se dostal opět do úniku a prostřelil Rajaniemiho. Finové se pak ubránili v prvním oslabení při trestu Saarijärviho.

Snížit mohl ve 26. minutě v úniku Innala, ale minul. Při Moravčíkově vyloučení zlikvidoval Hrachovina šanci osamoceného Turkulainena. V polovině zápasu se dostal opět do sólového nájezdu Ordoš, ale Rajaniemiho nepřekonal. Potom zahrozil i Roman.

V úvodu závěrečného dějství minul v dobré pozici Sallinen. Češi se potom ubránili i při druhém Moravčíkově pobytu na trestné lavici. Pešánovu týmu se dařilo náskok bránit. Po faulech Nestrašila a Lence odolal i 18 sekund v oslabení tří proti pěti a stav se nezměnil ani v závěrečné power play. Finové, kteří v úvodním utkání podlehli Rusům 2:6, zůstávají bez bodu poslední.

Hokejový turnaj Karjala v Helsinkách, součást Euro Hockey Tour:

Finsko - ČR 0:2 (0:1, 0:1, 0:0)

Branky a nahrávky: 13. Nestrašil (H. Zohorna, Galvas), 21. Ordoš (Moravčík, Lenc). Rozhodčí: Vikman, Heikkinen - Sormunen, Niittylä (všichni Fin.). Vyloučení: 5:1. Bez využití. Diváci: 2412.

Sestavy:

Finsko: Rajaniemi - Parikka, Saarijärvi, Lappalainen, Kemiläinen, Seppälä, Rindell, Lintuniemi, Eronen - Innala, Koivistoinen, Saarela - Suomi, Sallinen, Turkulainen - Björkqvist, Björninen, Oksanen - J. Peltola, Siikonen, Nurmi. Trenér: Jukka Jalonen.

ČR: Hrachovina - Jeřábek, Galvas, Mozík, Klok, Hronek, Moravčík - Nestrašil, T. Zohorna, H. Zohorna - Lenc, O. Roman, Ordoš - R. Koblížek, M. Špaček, Smejkal - Pytlík, Červený, Š. Stránský. Trenér: Filip Pešán.