Češi Karjalu nevyhráli, ruští hokejisté byli nad jejich síly

Aktualizováno 6. 11. 2016 17:23
Českým hokejistům po porážce s Ruskem unikl triumf v Karjala Cupu. Soupeřovu brankáři Sorokinovi nedokázali vstřelit gól, na druhé straně Furch inkasoval třikrát.
Dominik Furch inkasoval od Rusů tři góly
Dominik Furch inkasoval od Rusů tři góly | Foto: Tomáš Liška

Helsinky - Sen o výhře v Karjala Cupu se českým hokejistům rozplynul po dnešní porážce 0:3 s Ruskem. Právě jejich soupeři klání v rámci Euro Hockey Tour vyhráli.

Česká na triumf pokračuje

Na druhém místě českého výběru nezmění ani jakýkoli výsledek závěrečného severského derby mezi domácím Finskem a Švédskem. Češi vyhráli Karjalu pouze v roce 2012.

Svěřencům kouče Josefa Jandače se po 11 brankách z duelů proti Švédům (6:3) a Finům (5:3) přestalo střelecky dařit. Po bezbrankové úvodní třetině skórovala sborná dvakrát ve druhém dějství. Vítězný gól dal v oslabení v 26. minutě Vladimir Tkačov, v přesilovce přidal v 38. minutě druhou trefu Nikita Gusev. Ve třetí třetině pojistil ruskou výhru Alexej Bereglazov, čisté konto vychytal Ilja Sorokin.

"Chtěli jsme Rusy porazit a vyhrát, když jsme to tady měli tak dobře rozehrané. V utkání rozhodl první gól, který to naklonil na stranu soupeře. Bohužel na všech gólech jsme my sami měli velký podíl. Při našem oslabení jsme nedokázali zareagovat na jejich křížné přihrávky, byť jsme se na ně připravili, třetí gól padl zase po našem špatném střídání," řekl po utkání trenér Jandač.

V brance se podruhé objevil Furch

Do českého brankoviště se vrátil Furch, který odchytal plzeňský duel proti Švédsku, a v úvodu čelil nebezpečné ráně Světlakova z kruhu pro vhazování. Na druhé straně odpověděli povedenou kombinací Bulíř s Hykou, jenže Bulířovi před takřka prázdnou brankou odskočil kotouč. V první přesilovce pak rovněž bez úspěchu zahrozil Gusev.

Velmi svižná první třetina dál nabízela přehlídku šancí, ale bezgólovým stavem žádná z nich nepohnula. Leščenko ujel, ale Furch levým betonem kotouč vyrazil. Pavelka ve 13. minutě vyslal na zteč našlápnutého Kvapila, jenže ten při zakončení minul. Leščenko se pak dostal tváří v tvář do dalšího souboje s Furchem, tentokrát však přestřelil.

Ve druhé části byl blízko vedoucímu gólu tečující Radil, jenže puk proplul vedle Sorokinovy levé tyče. Ve 24. minutě čelil Furch již třetímu sólu sborné, Barabanov ho však nepřelstil ani blafákem do bekhendu. Vzápětí dostali čeští hokejisté poprvé výhodu přesilové hry, jenže výhodná se nakonec ukázala pro soupeře. Sannikov s Tkačovem si poradili v přečíslení dvou na jednoho a Tkačov trefil s přehledem odkrytou část branky.

Zlom přišel v druhé třetině

Odpovědět se pokoušel Lenc, jenže Sorokin byl proti. Český tým usiloval o vyrovnání a v další přesilovce po polovině zápasu mu chybělo jen více štěstí. Jenže místo toho podruhé skórovali Rusové. Šimek seděl na trestné lavici, Furch ještě vychytal Prochorkina, ale ten za pár vteřin místo další rány parádně nabil Gusevovi a ruští mladíci měli k dobru dvoubrankové vedení.

"Bohužel rozhodla naše přesilovka, v které jsme dostali gól. Kdybychom třeba gól dali my, tak by se ten zápas vyvíjel jinak. Pak po mém faulu padl gól v oslabení," litoval obránce Radim Šimek.

Ani při nepříznivém vývoji to český výběr nevzdal, jenže povzbuzující kontaktní gól ne a ne přijít. V 50. minutě naopak dostal až příliš prostoru Bereglazov a propálil Furcha potřetí. Ten sice vzápětí vychytal v obrovské šanci Mironova, na porážce českého týmu ale už závěr zápasu nic nezměnil.

"Byl to třetí zápas ve čtyřech dnech, ale v kabině jsme si řekli, že to nevzdáme, a všichni kopali na sto procent. Jestli docházely síly, tak to je asi normální, i Rusům docházely. My jsme dělali maximum a bohužel jsme nedali góly. To se nedá nic dělat," prohlásil útočník Marek Kvapil.

Hokejový turnaj Karjala v Helsinkách, součást Euro Hockey Tour:

ČR - Rusko 0:3 (0:0, 0:2, 0:1)

Branky a nahrávky: 26. Tkačov (Sannikov), 38. Gusev (Prochorkin, Antipin), 50. Bereglazov (Gusev). Rozhodčí: Salonen, Kaukokari - Nieminen, Heinonen (všichni Fin.). Vyloučení: 4:3, navíc J. Jeřábek (ČR) 10 min. Využití: 0:1. V oslabení: 0:1. Diváci: 2656.

ČR: Furch - J. Jeřábek, Polášek, Šimek, T. Pavelka, Rutta, Dietz, M. Doudera - Radil, Horák, D. Kubalík - Kämpf, Filippi, Kvapil - P. Holík, R. Hanzl, T. Zohorna - Hyka, Bulíř, Lenc - od 25. navíc Jarůšek. Trenéři: Josef Jandač, Jiří Kalous a Jaroslav Špaček.

Rusko: Sorokin - Ožiganov, Antipin, Zub, Mironov, Ljubuškin, Rafikov, Bereglazov - Barabanov, Prochorkin, Gusev - Ničuškin, Světlakov, Golyšev - Sannikov, Tkačov, Šumakov - Korškov, Kraskovskij, Leščenko - Okulov. Trenéři: Oleg Znarok, Igor Nikitin a Vladimir Jurzinov.