Bronzové povzbuzení pro juniory. Devatenáctka získala na turnaji v Kanadě historickou medaili

Ondřej Zoubek Ondřej Zoubek
16. 12. 2017 17:07
Česká hokejová reprezentace do 19 let zvládla svůj vrchol sezony a na turnaji World Junior A Challenge v Kanadě vybojovala bronzové medaile. Svěřenci Miloše Říhy mladšího a Aleše Krátošky vyhráli svou skupinu, prohráli semifinále, ale v zápase o třetí místo zdolali Rusy. Češi získali na tomto turnaji vůbec první cenný kov v historii a některé hráče možná za odměnu potká nominace na juniorské mistrovství světa.
Bronzová radost české devatenáctky po vítězství nad Ruskem
Bronzová radost české devatenáctky po vítězství nad Ruskem | Foto: Hokej.cz / Hockey Canada Images

Truro (Kanada) - Čeští hokejisté do 19 let zaznamenali výborný úspěch na turnaji World Junior A Challenge ve východní Kanadě. Na neoficiálním mistrovství světa této věkové kategorie obsadili třetí místo a získali pro český hokej první medaili v historii turnaje. Češi se utkali s Američany, kanadským výběrem a v boji o třetí místo přehráli Rusy.

Prvenství ve skupině a semifinálový výpadek

České mužstvo odcestovalo za oceán bez hlavního trenéra Václava Varadi, tým proto vedli Miloš Říha mladší a Aleš Krátoška. Kanadská reprezentace je na turnaji tradičně rozdělena na východ a západ. Češi v úvodním utkání utkali se západní Kanadou a zvítězili 5:2. Ve druhém zápase zdolali Američany 4:1 a postoupili přímo do semifinále.

"Všichni hráči hrají velmi obětavě a bojují za celý tým," pochvaloval si Říha po skupinové fázi. Devatenáctka dostala dva dny volna a v semifinále narazila znovu na Kanadu západ. Češi od poloviny zápasu prohrávali, ve třetí třetině vyrovnali na 1:1, ale v posledních devíti minutách čtyřikrát inkasovali. Odveta vyzněla lépe pro javorové listy.

V zápase o bronz potkali Češi soupeře, kterého po vítězství ve skupině stihl stejný osud. Rusové, kteří hráli s o rok mladšími hráči, podlehli v semifinále Američanům a unikl jim i bronz. Češi zvítězili 4:2. "Za celkový výkon na turnaji jsme si medaili zasloužili," poznamenal Říha. Ve finále se dnes od 20:00 střetnou Američané a výběr západní Kanady.

Češi navázali na mladší kolegy

Devatenáctka získala na World Junior A Challenge vůbec první českou medaili v historii. "Byly tady velmi silné týmy a každého vítězství si velmi vážíme," komentoval trenér Říha fakt, že hráli Češi se starším mužstvem než Rusové nebo Švýcaři a že jsou Kanaďané rozděleni na dva celky.

Už před měsícem přitom přivezli z Kanady domů bronzové medaile hokejisté do 17 let. Dorostenci pod vedením trenéra Petra Hakena třikrát prohráli ve skupině, ale ve čtvrtfinále šokovali vítěze druhé skupiny, Rusy. Neměli pak daleko ani k postupu do finále, ale po výhře nad výběrem Kanada White byli rádi za třetí místo a první medaili po jedenácti letech.

Mužstvo devatenáctky tvořili hráči ročníků 1998 a 1999 se stopou čtyř hráčů podepsaných pod zlatý triumf z loňského Memoriálu Ivana Hlinky. Jmenovitě obránce Jan Bednář a útočníci Jaroslav Dvořák, Jan Hladonik a Jan Kern. Další, včetně Filipa Chytila, Martina Nečase či Jakuba Škarka, už se připravují na šampionát juniorů.

Klouček si pozvánku do Buffala vysloužil

Trenér juniorů Filip Pešán výkony devatenáctky sledoval a už předem avizoval, že jeho mužstvo před vrcholem sezony v Buffalu doplní aspoň brankář Milan Klouček. Ten v letošní sezoně pozvedl extraligové Pardubice a na World Junior A Challenge držel český tým ve dvojici s Adamem Brízgalou. Kdo další si v Kanadě řekl o posun výše?

Mohli by to být obránci Dalimil Mikyska s Matyášem Zelingrem, v útoku se dařilo Tomáši Havránkovi, Janu Hladonikovi nebo Davidu Kofroňovi. "Vedle Kloučka budeme zvažovat zařazení dalších kluků. Ale není to tak, že bychom extrémně sledovali hráče devatenáctky a měnili složení v průběhu přípravy," řekl Pešán v rozhovoru pro Hokej.cz.

Zisk bronzových medailí je každopádně ze strany devatenáctky povzbuzením do boje juniorů. Mladíci posílají vzkaz, že to jde, že by mohla i česká dvacítka po třinácti letech zažít medailovou radost.

 

Právě se děje

před 10 minutami

Rozpočtová rada kritizuje Babišův návrh na konec superhrubé mzdy

Podoba a způsob předložení návrhu premiéra Andreje Babiše (ANO) na zrušení superhrubé mzdy a další rozvolnění rozpočtových pravidel představují závažné porušení základních pravidel procesu přípravy rozpočtu, vyplývá z vyjádření Národní rozpočtové rady. Vláda již schválila návrh rozpočtu na rok 2021, který s takovým zásahem do veřejných příjmů nepočítá. Podle rady je tak porušen princip úplnosti a reálnosti rozpočtu, proto nedoporučuje Sněmovně návrh přijmout.

Podle rady by pouze zásadním způsobem prohloubil nerovnováhu veřejných financí a nepřinesl by významnější pozitivní dopady na ekonomickou situaci v České republice.

Zdroj: ČTK
před 25 minutami

Stovka světových osobností volá po podpoře Tchaj-wanu

Zhruba stovka osobností z celého světa dosud podepsala apel na demokratické země, aby vyjádřily podporu Tchaj-wanu. Ostrovní země podle nich čelí ohrožení ze strany pevninské Číny, která Tchaj-wan považuje za svou vzbouřeneckou provincii a usiluje o jeho připojení ke svému území. Výzvu zorganizovala Mezinárodní koalice pro demokratickou obnovu, která vznikla při Nadaci Fora 2000.

Mezi signatáři výzvy jsou například šahový velmistr a představitel ruské opozice Garri Kasparov, polská režisérka Agnieszka Hollandová, bývalá slovenská premiérka Iveta Radičová, europoslanec Alexandr Vondra (ODS) nebo kněz Tomáš Halík. Autoři v textu připomínají, že Tchaj-wan se po konci Čankajškova autoritářského režimu v 80. letech stal demokratickou zemí, zatímco Čína zůstává autoritářským státem a v posledních letech v ní sílí zásahy proti etnickým menšinám, jako jsou Tibeťané či Ujgurové. Připomínají také čínské porušení mezinárodní smlouvy o zachování demokratických práv v Hongkongu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy