A znovu skvělý obrat. Čeští hokejisté opět prohrávali s Francií o dva góly, nakonec však vyhráli 6:2

14. 4. 2018 23:27
Tým trenéra Josefa Jandače si v přípravě na světový šampionát připsal další vítězství.
Robin Hanzl vstřelil vítězný gól českého týmu ve Francii
Robin Hanzl vstřelil vítězný gól českého týmu ve Francii | Foto: Michal Eger

Cergy - Čeští hokejisté porazili v Cergy domácí Francii i ve druhém utkání Euro Hockey Challenge, když stejně jako v pátek v Amiens otočili stav z 0:2 a zvítězili 6:2. Francouzi předvedli opět skvělý nástup a dvoubrankový náskok měli na své straně už po polovině úvodní třetiny, ale již před druhou přestávkou prohrávali.

Gólový účet svěřenců trenéra Josefa Jandače otevřel po trefách Guillauma Leclerca a Jordanna Perreta ve 20. minutě David Kaše, jenž o den dříve zaznamenal premiérovou trefu v národním mužstvu. Ve druhé části skórovali Tomáš Pavelka a Robin Hanzl, během třetího dějství přidali další góly David Šťastný, Robert Kousal a Michal Řepík. Krátce po druhé trefě Francie skončil zápas pro útočníka Adama Musila, který byl vyloučen za zásah do hlavy.

Už po devíti vteřinách prověřil Bartošáka z dobré pozice zakončující Texier a vysloužil si potlesk zaplněného hlediště. V páté minutě přišla první velká šance Čechů: Šťastný po Orsavově akci zakončoval, ale byl až moc blízko Quemenerovi, takže narazil na betony domácího gólmana.

Po chvilce kouzlil před Bartošákem Rech, a ačkoli byl faulovaný, málem svou akci zakončil. V cestě mu sice stál pravý beton českého gólmana, ale Rechovo zpětné nahození před branku přistálo před Leclercem, jenž halfvolejem trefil odkrytou branku.

V 11. minutě navíc propálil povedenou střelou zápěstím Bartošáka Perret a český výběr tak měl před sebou opět dvoubrankovou ztrátu. Vzápětí navíc sudí za tvrdý zákrok na polovině hřiště poslali do sprch Musila, přestože nechali Šťastného, aby dokončil přečíslení dvou na jednoho.

Pomsta ze strany Francouzů znamenala zkrácení oslabení z pěti na tři minuty. Od té chvíle se na ledě hodně jiskřilo, ale důležité pro hosty bylo, že těžké chvíle přestáli bez dalšího inkasovaného gólu a navíc sami v přesilovce čtyři na tři snížili po trefě Kašeho, který zakončil snadno do prázdné branky.

Další výměny názorů se objevily i v druhém dějství, ale situace se postupně uklidnila a hosté se dostávali do obrátek. Málem je při vlastní přesilovce přibrzdil chybou při rozehrávce za brankou Bartošák, ale Lamperier v obrovské příležitosti selhal.

Trest se dostavil zanedlouho, když Pavelka v 34. minutě využil pouhou vteřinu před koncem Manavianova trestu přesilovku. Domácím mohl brzy poté vrátit vedení Berthon, jenž zůstal mezi kruhy osamocený zády k Bartošákovi a pohotově vypálil bekhendem, ale neuspěl. Na druhé straně zakončil po rychlé kombinaci Pyrochta, dovršení obratu ale přinesl až Hanzlův bekhend v 38. minutě.

Vedení český tým uklidnilo, dostal se do pohody a přidal i další góly. V 46. minutě se blýskl individuální akcí s gólovou tečkou Šťastný, jen o 18 vteřin později pak Kaut obtěžoval Chakiachviliho tak dlouho, až ho obral o puk a nabídl gól Kousalovi, jenž neodmítl. Výhru pak v samém závěru zvýraznil ještě Řepík.

Češi zatím z deseti přípravných duelů před MS odehráli čtyři a všechny vyhráli minimálně tříbrankovým rozdílem. V Amiens uspěli po výsledku 5:2, v Příbrami předtím porazili Švýcarsko 5:2 a 4:1. Po návratu z Francie se Jandačův tým představí Carlson Hockey Games v Pardubicích a generálkou budou Švédské hry.

Zápas Euro Hockey Challenge v Cergy:

Francie - Česko 2:6 (2:1, 0:2, 0:3)

Branky a nahrávky: 7. Leclerc (Rech), 11. Perret (Ritz, Gutierrez) - 20. D. Kaše (M. Stránský), 34. T. Pavelka (Kousal), 38. R. Hanzl (D. Šťastný), 46. D. Šťastný, 46. Kousal (M. Kaut), 59. Řepík (M. Kaut). Rozhodčí: Nyqvist (Švéd.), Bliek - Caillot, Furet (všichni Fr.). Vyloučení: 8:4, navíc A. Musil (ČR) 5 min. a do konce utkání. Využití: 0:2.

Francie: Quemener - Manavian, Besch, Hecquefeuille, Chakiachvili, Janil, Gallet - Fleury, Texier, S. Treille - Leclerc, Bouvet, Rech - Raux, Berthon, Lamperier - Perret, Ritz, Guttierez. Trenéři: Dave Henderson a Pierre Pousse.

Česko: Bartošák - Pyrochta, Jordán, D. Sklenička, Klok, T. Pavelka, Hrbas, J. Galvas, Moravčík - D. Kaše, R. Hanzl, M. Stránský - Řepík, Kousal, Birner - Orsava, A. Musil, D. Šťastný - M. Kaut, Tomášek, Ordoš. Trenéři: Josef Jandač, Jiří Kalous, Václav Prospal a Jaroslav Špaček.

Další zápasy Euro Hockey Challenge: Německo - Slovensko 1:2n (39. Krämmer - 44. Buc, rozhodující sam. nájezd Bakoš), Norsko - Rusko 0:2 (26. Děrgačov, 38. Jelesin).