A další výhra. Čeští hokejisté opět porazili Švédy, ve Stockholmu je přehráli 2:1

5. 5. 2022 21:35
Čeští hokejisté vstoupili do Švédských her ve Stockholmu výhrou nad domácím Švédskem 2:1.
Radost českých hokejistů v přípravě na MS
Radost českých hokejistů v přípravě na MS | Foto: Reuters

Brankami rozhodli o třetím vítězství týmu kouče Kariho Jalonena za sebou obránce David Sklenička a útočník Jakub Vrána. Brankář Marek Langhamer sahal v šestém reprezentačním utkání po premiérové nule, ale připravil jej o ni v čase 59:41 Linus Karlsson.

Češi, kteří minulý týden vyhráli České hry v Ostravě, uspěli proti Švédsku stejně jako v sobotu, kdy zvítězili vysoko 9:3. Celkově mají v deseti duelech v přípravě na mistrovství světa v Tampere a Helsinkách bilanci sedmi výher a tří porážek.

Jalonen nasadil v přípravě první dvě posily z NHL - obránce Filipa Hronka s Jakubem Vránou. Až o víkendu proti Finsku a Švýcarsku se zapojí další čtyři - gólman Karel Vejmelka, bek Radim Šimek a útočníci Tomáš Hertl a Dominik Simon. Šimek, Hertl a Simon přicestovali do Stockholmu až dnes.

Švédové při oslavách 100. výročí založení asociace nastoupili v retro dresech a zařadili ze zámoří gólmana Magnuse Hellberga z Detroitu a v útoku Jonatana Berggrena z farmy Red Wings v Grand Rapids a Emilea Bemströma z Columbusu.

Hned v úvodu ohrozil Langhamera Kellman, na druhé straně se dostal před Hellberga Chlapík a při signalizovaném vyloučení vypálil Vrána. Při Olofssonově trestu se dvakrát dostal k zakončení Krejčí a v druhém případě trefil pravou tyč. Švédské přečíslení zakončil opět Kellman.

V polovině druhé třetiny při tlaku "Tří korunek" neměli přesnou mušku Lang, Pettersson či Karlsson. Českého gólmana nepřekonali ani Berggren, Olofsson nebo Bengtsson. V závěru úvodní třetiny zahrozili Češi, ale Kodýtek z otočky minul.

Do druhé části vstoupili aktivně Češi a zahrozil Špaček. Potom si začali vytvářet tlak Švédové, ale do vyložených šancí se nedostávali. Z české strany se dostal k ohrožení Hellberga Stránský. V polovině druhé třetiny vytěsnil Langhamer Själlinův pokus z úhlu a Češi se ubránili i v prvním oslabení při Kundrátkově trestu. Potom se otevřel Själlinovi prostor k zakončení z levého kruhu, ale minul.

Ve 34. minutě nejdříve ještě neuspěl po samostatné akci Stránský, který ale následně ještě vybojoval puk za brankou, předložil jej Skleničkovi, který z levého kruhu střelou k protější tyči otevřel skóre. Byla to jeho čtvrtá branka z posledních tří utkání.

Při Skleničkově trestu kryl Langhamer Karlssonovu střelu. V plném počtu hráčů se dostali Švédové do přečíslení, ale Friberg jej zakončil individuálně a nepřesně. V 39. minutě zlikvidoval český gólman šanci osamoceného Karlssona. Před pauzou si ještě poradil Langhamer s Bengtssonovou střelou i s Langovou dorážkou.

Češi nadále drželi náskok a úspěšně čelili snaze Seveřanů o vyrovnání. V 45. minutě nepřekonal Karlsson v další možnosti Langhamera bekhendem ani forhendem. Při Jordánově vyloučení se tým kouče Johana Garpenlöva také neprosadil a stejně tak odolali Češi při Vránově pobytu na trestné lavice, při kterém neproměnil šanci Berggren.

Jalonenův výběr naopak při Nordströmově trestu v čase 58:28 udeřil a z pravého kruhu se trefil Vrána. Langhamera nakonec překonal při power-play Karlsson, který prolomil střeleckou smůlu v utkání, ale Češi těsný náskok už uhájili.

Švédské hokejové hry ve Stockholmu, turnaj Euro Hockey Tour:

Švédsko - Česko 1:2 (0:0, 0:1, 1:1)

Branky a nahrávky: 60. L. Karlsson (A. Bengtsson, Pudas) - 34. D. Sklenička (M. Stránský), 59. J. Vrána (M. Stránský, Krejčí). Rozhodčí: Vikman, Heikkinen (oba Fin.) - Persson, Nyqvist (oba Švéd.). Vyloučení: 2:4. Využití: 0:1. Diváci: 8434.

Švédsko: Hellberg - A. Lindholm, Tömmernes, Pudas, Roos, Folin, Själin, J. Pettersson - Bemström, Wallmark, J. Nordström - Friberg, Kellman, Bromé - Söderblom, A. Bengtsson, O. Lang - L. Karlsson, F. Olofsson, Berggren. Trenér: Johan Garpenlöv.

Česko: Langhamer - Kundrátek, D. Musil, D. Jiříček, D. Sklenička, Hronek, Ščotka, Jordán, Moravčík - M. Stránský, Černoch, Smejkal - H. Zohorna, M. Špaček, J. Vrána - Chlapík, Krejčí, Červenka - Blümel, Kodýtek, Flek. Trenér: Kari Jalonen.